Intel vrací peníze za SSD řady 520 kvůli hardwarové chybě v řadičích SandForce

0

Je tomu teprve rok a kousek, co Intel postihla hardwarová chyba čipových sad, vedoucí k rozsáhlému stahování desek z trhu, a věc se podle všeho zopakuje. Dotčeným produktem jsou nyní SSD úložiště řady 520. Tentokrát však zřejmě situace nebude zdaleka tak dramatická jako loni.

Předně je třeba říci, že nyní je v tom Intel víceméně nevinně. Chybička se totiž vloudila do řadiče SandForce SF-2281, který úložiště používají. (Mnozí si teď jistě vzpomenou na nedávné skandály kolem řadičů této značky.) Zasažena je schopnost řadiče šifrovat data algoritmem AES. SSD mělo původně zvládat 256b šířku klíče, ovšem Intel nyní zjistil, že při jejím použití dochází k chybám. Problém leží v samotném návrhu čipu, a dle všeho jej nelze napravit aktualizací firmwaru.

SSD Intel 520

Při použití slabšího klíče se 128b šířkou (která je stále považována za bezpečnou) již řadič pracuje spolehlivě. Intel tedy šifrovací schopnosti disku ve specifikacích zrevidoval a dále jej zřejmě bude prodávat se 128b šifrováním.

 

K problému se však zároveň postavil jaksepatří čelem. Zákazníci, kteří silnější šifrování vyžadují, budou moci úložiště vyreklamovat. Pořizovací náklady jim pak budou plně vráceny. Tato nabídka má ovšem omezené trvání, nárok je třeba uplatnit do začátku října. Rovněž se nebude týkat disků prodaných po 1. červenci. Tou dobou již bude na vás, abyste se o produktu řádně informovali.

Zdroje: Intel, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!