Intel vs. AMD: není PCIe jako PCIe

0

Když se v redakci serveru The Tech Report sešly čtyři základní desky s čipovými sadami Intel P55, Intel P67 a AMD 890GX + SB850, narazili recenzenti na skutečnost, že Serial ATA 6 Gb/s porty na třech čipsetech (v případě P55 zprostředkovává SATA 6 Gb/s řadič Marvell) mají různou rychlost. Což ostatně není žhavá novinka; mohlo by vás ale zajímat, že od dob stručného testu na ExtraHardware se do čela vyšvihl Intel se zbrusu novým čipsetem P67.


Redaktorům Tech Reportu to nasadilo brouka do hlavy a rozhodli se otestovat také rychlost rozhraní PCI Express. Použili k tomu dvouportový SATA 6 Gb/s řadič do PCI Express x1 slotu s čipem Marvell a dvě SSD s řadičem SandForce, OCZ Vertex 2 a Agility 2. Každé zvlášť dokáže dosáhnout rychlosti čtení a zápisu kolem 200 MB/s, RAID 0 pole složené z těchto SSD by se tedy mohlo dostat alespoň na dohled teoretické hranice PCI Express 2.0, 500 MB/s. Abych vás dlouho nenapínal, zde je jeden z naměřených výsledků:

Intel P55 je v nevýhodě, neboť podporuje pouze PCI Express 1.0. Jak jeho mladší bráška P67, tak jižní můstek AMD SB850 ale zvládají PCIe 2.0. Přesto je výkon na platformě AMD o poznání nižší a navíc vykazuje několikanásobně vyšší zatížení procesoru. Podobně ostatně dopadlo i srovnání SATA 6 Gb/s: u AMD vyšla nižší přenosová rychlost a vyšší zatížení CPU. Zbylé výsledky najdete na serveru The Tech Report.

Zdá se, že ATI a později AMD se doposud nepodařilo zcela vymýtit nešvary, které jejich jižní můstky trápily od počátku jejich existence. Úplně první southbridge z dílen ATI jménem SB400 nechvalně proslul pomalým USB 2.0, problémy byly i s propustností PCI sběrnice. Přestože ATI se snažila potíže postupně řešit, southbridge měly tak pošramocenou pověst, že na některých základních deskách byly její severní můstky ATI CrossFire Xpress 1600 a 3200 (později AMD 480X a 580X) párovány s jižními můstky od firmy ULi (M1573/M1575), alespoň do doby, než byla ULi odkoupena (a z větší části zřejmě rozprášena) Nvidií. Tehdy se psal rok 2005.

Ohodnoťte tento článek!