Intel vydělává stále víc

0

Nedaří se IT, nedaří se ekonomice USA, největší výrobce čipů však přesto zaznamenal finanční rekord. Polovodičový gigant si tedy umí poradit i s recesí v oboru a jeho druhý kvartál je o poznání lepší než druhý kvartál v loňském roce.

Nejprve nahlédneme do oficiální zprávy Intelu, která obsahuje komentář šéfa Intelu a hlavně přehlednou tabulku s finančními statistikami:

Společnost Intel Corporation dnes oznámila rekordní výnosy za druhé čtvrtletí ve výši 9,5 miliardy dolarů, přičemž provozní příjmy činily 2,3 miliardy dolarů, čistý zisk 1,6 miliardy dolarů a výnosy na akcii (EPS) 28 centů.

„Intel měl další silné čtvrtletí s výnosy dosahujícími vrcholu očekávání. V porovnání s loňským rokem podstatně vzrostly i příjmy,“ řekl Paul Otellini, předseda představenstva a generální ředitel společnosti (CEO). „Poptávka po našich mikroprocesorech a čipsetových produktech je na celém světě ve všech segmentech nadále vysoká,“ komentoval vstup do druhého pololetí Paul Otellini.

 
 
2. čtvrtletí 2008

versus 2. čtvrtletí 2007

versus 1. čtvrtletí 2008

Výnosy

9,5 miliardy USD

+9 %

-2 %

Provozní příjmy

2,3 miliardy USD

+67 %

+9 %

Čistý zisk

1,6 miliardy USD

+25 %

+11 %

EPS (výnosy na akcii)

28 centů

+27 %

+12 %

Výsledky za toto čtvrtletí zahrnují výrazně nižší příjmy ze segmentu NOR flash pamětí, společně s náklady na restrukturalizaci a přecenění aktiv ve výši 96 milionů dolarů. Výsledky za první čtvrtletí roku 2008 zahrnují dopady restrukturalizace a přecenění aktiv, což snížilo hodnotu EPS o 4 centy. Výsledky za druhé čtvrtletí minulého roku zahrnují daňové položky, které zvyšují výnosy na akcii (EPS) přibližně o 3 centy, a dále náklady na restrukturalizaci ve výši 82 milionů dolarů.

 

Finanční údaje a informace o klíčových produktech

 

Mobilní mikroprocesorové jednotky a mobilní čipové sady dosáhly rekordu.

Celkově mikroprocesorové jednotky vzrostly a byly výše než sezonní průměr.

Hrubá marže stoupla – dosáhla výše 55,4 procenta; přičemž v prvním čtvrtletí činila 53,8 procenta.

Náklady na restrukturalizaci a přecenění aktiv ve výši 96 milionů dolarů byly nižší než se očekávalo – původní odhady činily přibližně 250 milionů dolarů.

Efektivní daňová sazba v daném období byla 31 procent, což je méně, než jaká byla očekávání (přibližně 33 procent).

Společnost použila 2,5 miliardy dolarů ke zpětnému odkoupení 109 milionů svých kmenových akcií.

 

Na serveru Physorg.com se však můžete dozvědět i něco více. Intel údajně profituje z rozmachu notebooků a to především proto, že na rozdíl od konkurence se svou výrobou rychleji přizpůsobuje trendu nižších cen (ale vyšších objemů). Svému hlavnímu rivalovi v procesorech Intel zase ukrajuje podíl kompletnější produktovou nabídkou a AMD navíc trpěla na zpoždění svých klíčových výrobků. Intel v podstatě ztratil jen sázkou na paměti NOR namísto NAND. Další důležitý faktor ovlivňující zisky server Physorg vystopoval v propouštění zaměstnanců. Intel nyní zaměstnává asi 82 000 lidí, před dvěma lety to ale bylo o 20 000 více.

Ohodnoťte tento článek!