Intel vyvíjí procesor s minimálním možným napětím

0

Claremont je kódové označení pro procesor, který by měl dokázat snížit svou spotřebu tak, že bude stačit napájení malým solárním článkem. Celý vývoj má směřovat k tomu, abychom jednou od Intelu kupovali procesory, jež budou při malé zátěži schopny běžet s napětím blízkém prahové hodnotě pro tranzistor (Near-Treshold Voltage – NTV). Zatímco dnešní procesory se drží okolo hodnot 1 V, v lepších případech už i kolem 0,9 V, projekt Claremont se pohybuje už mezi 400–500 mV.

Správně asi tušíte, že v takovém případě už bude rozdíl mezi stavy odpovídajícími digitálním 1 a 0 dost malý a bude třeba daleko více řešit záležitosti jako šum. To byla jedna z věcí, kterou se po několik let v laboratořích Intelu zabývali a nyní tedy mohou prezentovat procesor, který nejen možná vrátí časy, kdy nebylo třeba chlazení, ale v nejúspornějším režimu je jeho příkon pod 10 mW.

Projekt Claremont nemá být ale omezen na ultramobilní segment, Intel počítá s budoucím prosazováním NTV do celé škály zařízení od tabletů až po servery. Právě třeba v serverových farmách s tisícovkami procesorů budou úspory energie a co nejméně emitovaného tepla velikým přínosem.

Zdroj: Intel, Xbit-labs

Ohodnoťte tento článek!