Intel vyvrací zprávy o TLB bugu

0

V pondělí jsme zveřejnili zprávu, že nejnovější procesory Intelu architektury Nehalem postihuje chyba v Translation Lookaside Bufferu. Z dostupných informací ale vůbec nebylo jasné, jak je chyba závažná a bude-li mít takový dopad, jako závada stejné části jádra u prvních Phenomů (Agena B2). Theo Valich, dříve redaktor The Inquireru, dnes IT novinář na volné noze, se zeptal přímo u Intelu. Odpověděl mu PR manager Intelu Dan Snyder.

Odstavec AAJ1 v tomto dokumentu je prý odkaz na starší dokument z dubna/apríla 2007. Tam bylo toto „objasnění specifikací“ (spec clarification) přidáno kvůli problému s TLB u procesorů Core 2 Duo – a ten byl již dávno opraven. Snyder dále přiznává, že jádro Bloomfield skutečně má mnoho chyb (errata), z nichž několik se vztahuje i na TLB. Všechny, které by mohly ovlivnit funkčnost, ale byly ošetřeny v BIOSu ještě před vydáním procesorů rodiny Core i7. Nestane se tedy, že by po zahájení prodeje vyšla oprava srážející výkon, jako tomu bylo u prvních čtyřjádrových Opteronů a Phenomů.

Zpět však k onomu sdělení ohledně odstavce AAJ1. Chyba TLB se údajně vztahovala na 65nm Core 2 Duo, vydané v polovině roku 2006. Na jaře 2007 by tedy už chyba pravděpodobně měla být opravena updatem mikrokódu – proč tedy programátorům připomínat již vyřešený bug? Ještě větší záhadou pak je, jak se tento kus textu mohl objevit v dokumentu, jehož celý (necenzurovaný) název zní „Intel® Core™ i7 Processor Extreme Edition Series and Intel® Core™ i7 Processor“ (všimněte si zejména absence jména „Core 2“). Inu, možná mají u Intelu poněkud nepořádek – leč důležité sdělení zůstává: mouchy byly vychytány už předem a potenciální nestabilita systému ani výkon snižující záplata nehrozí.

Zdroj: Theo’s Bright Side Of IT

Ohodnoťte tento článek!