Intel X38: přetaktování a PCIe 2.0

0

Intel X38 je první highendový čipset Intel od dob Intel 975X (a že je to na počítačový obor už hodně dávno). Velké vylepšení zaznamenal Intel především v oblasti PCI Express. Nejenže už nabízí dva plnohodnotné PCIe ×16 sloty pro grafické karty (tak jako Nvidia a ATI už delší dobu), ale hlavně se jedná o první čipovou sadu s PCI Express 2.0.

S PCI Express 2.0 se zdvojnásobuje frekvence jednotlivých PCIe linek z 2,5 na 5 GHz dávaje tak výslednou propustnost až 500 GB/s.

Dva PCIe sloty na deskách s X38 nadále podporují ATI CrossFire – na těchto deskách můžete tedy provozovat dva Radeony od konkurenční AMD ve spřaženém režimu. Pro SLI má Intel Intel zatím jen SkullTrail – kombinaci vlastního čipsetu a čipsetu Nvidia na jediné desce.

X38

Severní můstek X38 má stejný rozvaděč tepla (heatsink) jaký známe z procesorů (viz Core 2 více vpravo nahoře). Se svými 33 × 33 mm je ještě o něco větší

Intel chce zřejmě co nejvíce pomoci nástupu zatím drahých DDR3 pamětí a kupodivu uvádí vlastní standard pro přetaktování pamětí. Tak jako jste znali EPP u DDR2, podporuje X38 technologie XMP. Nejedná se o nic jiného, než o hodnoty, na které můžete bez problémů paměti přetaktovat a které výrobce zkusil a zapsal do SPD. Škoda, že 12 MB L2 cache v Penrynu dává rychlosti pamětí zase o něco menší význam a také s každým přetaktováním DDR3 modulů musíte přinést oběť v prudkém zvyšování časování.

Přetaktování bylo u desky Gigabyte GA-X38-DQ6 s novým čipsetem naopak zklamáním: i se zvýšeným napětím se redaktor Tom’s Hardware dostal na FSB 485 MHz. S podobnými komponentami se přitom na desce se starším čipsetem (GA 965P-DS3) dostal přes 500 MHz.

Poprvé Intel umožňuje pomocí softwaru měnit nastavení severního můstku – časování, frekvence pamětí, sběrnic apod. To vše plus sledování teplot a otáček Gigabyte do své utilitky EasyTune zahrnul.

Intel sliboval veliký nárůst výkonu, tím ale myslel zřejmě s nějakými superrychlými DDR3 moduly s efektivní frekvencí 2 000 MHz. Se stejnými paměti je výkon zhruba stejný jako u P35, maximálně o procento lepší.

Nenechte si rozhodně ujít celou recenzi s mnoha fotografiemi GA-X38-DQ6 desky Gigabyte a především velkým množstvím provedených aplikačních testů.

Zdroj: Tom’s Hardware

 

Ohodnoťte tento článek!