Intel začal na trh pouštět šestnáctijádrové SoC Xeon D, s TDP 45 nebo 65 W

0

Jednou z nejzajímavějších věcí, co Intel v roce 2015 vyprodukoval, byly první serverové SoC na bázi „velkých jader“ x86. Xeon D, dříve uváděný jako Broadwell-DE, přinesl až osm jader na 14nm procesu, integrovaná 10Gb/s síťová rozhraní, a to v TDP jen 45 W (zejména ona spotřeba velmi zvedla laťku pro různé serverové ARMy). Na podzim přišla zpráva, že Intel v této řadě chystá už dokonce šestnáctijádrové modely, což svědčí o značném příslovečném tlaku na pilu. Zdá se, že tyto Xeony D se již objevují na scéně – objevily se v deskách SuperMicro a minimálně jeden z nich již prý Intel začal prodávat.

Intel zdá se připravil minimálně dva šestnáctijádrové modely. O prvním s označením Xeon D-1571 přinesl v pátek informace CPU World, podle nějž již byl uveden. Není ale v současném ceníku ani v databázi ARK; odkud pochází informace, že Intel tento model vypustil na trh, bohužel CPU World nepíše. Xeon D-1571 má stejně jako osmijádra TDP jen 45 W, což je pozoruhodné. Ovšem zdá se, že to bude za cenu nízkých taktů. Šestnáct jader (s HT, takže procesor zpracovává 32 vláken) má základní takt jen 1,3 GHz; k tomu bude SoC mít 24MB L3 cache.

Jaké je turbo, bohužel nevíme, bude ale zřejmě dávat procesoru podstatně vyšší výkon v případě, že nejsou všechna jádra vytížena. Pro srovnání, osmijádrové Xeony D existují při stejném TDP se základními takty až 2,0–2,1 GHz, s turbem 2,6–2,7 GHz (D-1548, D-1541). Šestnáctijádro také bude výrazně dražší. Z cenové hladiny do 600–700 dolarů se podle CPU Worldu dostalo na cenu 1222 $ (s daní 35 500 Kč). Tyto procesory mají stejné pouzdro BGA s 1667 piny jako předchozí Xeony D a pájí se přímo na desku.

Intel Xeon D
Intel Xeon D

Zatímco CPU World mluví jen o tomto CPU, web ComputerBase objevil ještě jeden nový šestnáctijádrový model v katalogu Super Micro. Tato firma do desky X10SDV-16C-TLN4F osazuje Xeon D-1587. Tento procesor bude mít patrně vyšší takty než 1,3 GHz u předešlého, ovšem za cenu zvýšení spotřeby. Zde se budeme bavit o 65W TDP, což je ale při šestnácti jádrech stále pěkné. Další parametry bohužel Super Micro neuvádí, tedy kromě kapacity L3 cache opět 24 MB. Podpora pamětí zůstává na 2133MHz DDR4 (čtyři moduly, 128 GB s registrovanými, 64 GB s běžnými) a deska poskytuje dvojici 10Gb/s Ethernetů.

Super Micro X10SDV-8C-TLN4F. Šectnáctijádrová verze by měla být podobná
Super Micro X10SDV-8C-TLN4F. Šectnáctijádrová verze by měla být podobná

Kromě uvedeného modelu je v katalogu Super Micro již také Xeon D-1557 s dvanácti jádry a 18MB L3 (což je zřejmě částečně deaktivovaný čip) v desce X10SDV-12C-TLN4F. Ten se stále vešel do 45W TDP, opět ale neznáme další parametry.

Tyto nové modely i přes nižší takty poskytnou vyšší výkon při vysoké hustotě integrace výsledných serverů. Firmy, které by chtěly v tomto segmentu uspět například s architekturou ARM (což se týká například i AMD s Opterony A1100), to budou mít opět těžší. V poměru výkonu a spotřeby nebyly například procesory X-Gene od Applied Micro konkurenceschopné ani s první generací Xeonu D; podobné serverové čipy tedy budou muset konkurovat pořizovací cenou, což je nevýhodná pozice.

Zdroje: CPU World, ComputerBase, Super Micro (1, 2)

Intel začal na trh pouštět šestnáctijádrové SoC Xeon D, s TDP 45 nebo 65 W
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas