Intel začal prodávát 14nm Atomy Cherry Trail. První tablety do půl roku [CES]

0

O 14nm Atomech Cherry Trail, které mají navázat na 22nm rodinu SoC Bay Trail, jsme toho v roce 2014 moc neslyšeli. Až skoro vyvstávaly pochyby, zda tyto čipy nebyly zrušeny či zda je Intel v roadmapě nenahradil jiným produktem. Až ke konci roku firma potvrdila, že jsou tyto čipy stále v plánu. Nečekali jsme tím pádem, že by na veletrhu CES 2015 Intel něco o Cherry Trailu sdělil. V tom jsme ale neměli pravdu.

Intel totiž překvapil a oficiálně oznámil, že čipy jsou hotové a produkce běží. A navíc je v tuto chvíli Cherry Trail asi ve výrobě delší dobu. Podle vyjádření firmy už běží také dodávky čipů klientům, kteří na nich hodlají postavit své výrobky. To znamená, že problémy s výrobou na 14nm procesu, jsou zřejmě zažehnány a po mobilních Broadwellech se mohla rozproudit i výroba dalších čipů. Právě situace s procesem asi stála za zdržením Cherry Trailu – podle původních informací se totiž měl objevit už na podzim roku 2014.

Cherry Trail má být určen pro tablety a zařízení typu 2-v-1. Zatím není jasné, zda budou existovat jen Atomy (tedy to, co je dnes rodina Bay Trail-T), nebo i další varianty. Celerony a Pentia (Bay Trail-D a Bay Trail-M) budou totiž asi nahrazeny jiným 14nm SoC, nazvaným Braswell. Každopádně, první zařízení s Cherry Trailem se podle Intelu mají objevit zhruba do šesti měsíců. Mělo by to být ještě v první polovině letošního roku.

Roadmapa Intelu s 14nm mobilními Atomy (Zdroj: ComputerBase)
Roadmapa Intelu s 14nm mobilními Atomy (Zdroj: ComputerBase)

Co bohužel Intel nezveřejnil, jsou nějaké modely, parametry a vlastnosti nových Atomů. Ty totiž hodlá prozradit až v momentě, kdy výrobci uvedou svá zařízení s těmito čipy. U této příležitosti pak proběhne velké oficiální uvedení i s recenzemi a tak podobně. Tím pádem máme nadále v rukou jen úniky, které o Cherry Trailu přišly už více něž před rokem. Podle těch půjde stále o čtyřjádrové čipy, asi ale na vyšších taktech (turbo třeba až 2,7 GHz) a s architekturou nazvanou Airmont.

Největším upgradem by ale mohlo projít integrované GPU, které má údajně dostat až 16 EU (čtyřnásobek oproti Bay Trailu). Architektura navíc bude zbrusu nová, převzatá z Broadwellu. Pokud je to vše pravda (podotýkám, že veliký pokrok v grafice slibují i oficiální materiály), mohl by herní výkon vylétnout nahoru.Propagační video Intelu k 14nm Atomům generace Cherry Trail

Co se z Intelu podařilo dostat, jsou jen zmínky o tom, že zařízení s Cherry Trailem budou v některých případech používat technologie Intelu jako kameru Real Sense, ovládání gesty, přihlašování bez hesel (zřejmě pomocí rozpoznávání obličeje), bezdrátové připojování periférií a zřejmě i nabíjení. Možností bude i podpora LTE skrze modemy Intelu. Podle webu AnandTech je údajně i jistá šance, že by nějaký kousek s Cherry Trailem mohl být předběžně oznámen nebo možná předveden za zavřenými dveřmi už na CES. O moc víc se zatím ale asi nedozvíme.

 

Zdroje: Intel, PC Perspective, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!