Intel získal čínské Spreadtrum pro výrobu čipů x86, výměnou za miliardu USD

0

Minulý týden jsme mluvili o námluvách Intelu se společností Spreadtrum, ke kterým mělo podle různých neoficiálních informací docházet na dálném východě. Tyto zvěsti se velmi záhy potvrzují i oficiálně, přímo od Intelu samotného. Realita nakonec dokonce předčila šeptandu: Intel se nespojil jenom se Sreadtrum, ale zabije jak se říká dvě mouchy jednou ranou. Zároveň totiž koupí také podíl v dalším čínském výrobci mobilních čipů – RDA Microelectronics. Součástí kontraktu je i licenční výroba procesorů s architekturou x86.

Celkově Intel do obou čínských firem investuje balík peněz v hodnotě zhruba 1,2 miliardy USD. Tuto sumu uváděly už původní uniklé informace, jen za 20% podíl ve Spreadtrum se ovšem zdála být příliš vysoká. Vysvětlení je takové, že Intel nekoupí pětinu akcií této firmy, ale za tuto sumu získá 20 % přímo v holdingu patřícím pod čínský státní koncern Tsinghua Unigroup. Pod ten patří Spreadtrum, ale i polovodičová firma RDA Microelectronics, která nevyrábí přímo mobilní procesory, ale různé bezdrátové čipsety pro Bluetooth, WiFi, modemy a další komunikační technologie.

Logo společnosti Intel

Intel na jednu stranu získá účást v údajně perspektivních firmách a také pozice v čínském elektronickém průmyslu, cílem obchodu je ale také posílit pozici architektury x86 na mobilním trhu. Minimálně Spreadtrum totiž pod novým spoluvlastníkem začne procesory s architekturou Intel vyrábět. Podle tiskové zprávy by tyto čipy měly vzniknout z nějaké formy spolupráce – Intel firmě nejspíš licencuje jádra architektury Silvermont. Na trhu se objeví v druhé polovině příštího roku a jejich prodejem se zřejmě bude zabývat vedle Spreadtrumu i přímo Intel, takže oficiálně asi půjde o cosi jako společný produkt.

 

Spreadtrum je pro Intel zajímavým partnerem. Tato společnost se zabývá vývojem a výrobou čipů pro telefony a navíc má vlastní portfolio komunikačních modemů, její poslední čipy už dokonce umějí LTE. Pokud se čipy x86 z produkce Spreadtrumu setkají s úspěchem, získá to Intelu pozici na trhu telefonních SoC, kde se těší dominanci architektura ARM. Intelu se zde naopak zatím nedaří uchytit. Díky spolupráci s lokálními hráči by se také měly „upevnit vztahy“ mezi Intelem a čínskými vládními a soukromými kruhy, což by opět mělo podpořit postavení architektury x86 v této části světa. Čína je velkým trhem a alternativním architekturám CPU (ať již ARM, nebo MIPS) je nakloněna, takže je jasné, proč Intel tamním firmám vychází vstříc s licencováním.

Čip vyrobený firmou Spreadtrum
Potvrzeno: Čínská firma Spreadtrum začne ve spolupráci s Intelem vyrábět čipy architektury x86

Zda jádra x86 začne používat i RDA, tedy druhá firma, v níž Intel získal zprostředkovaný podíl, zpráva neuvádí. Jelikož se firma zabývá jinými druhy elektroniky, není asi v jejím případě přechod na technologie Intelu relevantní. Připomeňme ale, že Intel už nyní jednoho partnera licenčně vyrábějícího Atomy s procesorovými jádry od Intelu v Číně má. A sice firmu Rockchip, s kterou dohodu o spolupráci oznámil již dříve. I tato kolaborace má za cíl prosazovat architekturu x86 v mobilní oblasti (Rockchip se ale uplatňuje spíše u tabletů). Stejně jako Spreadtrum, také Rockchip doposud používal licenční architekturu ARM.

Zdroj: Intel

Ohodnoťte tento článek!