Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu

2

Slevy procesorů jsou věc, která u Intelu není vůbec častá – tato firma nepraktikuje redukce cen starších produktů kvůli vyprazdňování skladů dokonce ani při střídání generací (alespoň ne oficiálně). Překvapivě na ně ale nyní v jeho produktech došlo, jen ne v těch běžných. Firma totiž nyní oficiálně zlevnila svou řadu výpočetních akcelerátorů (ale zároveň i samostatných procesorů) Xeon Phi. Je to docela pozoruhodné, protože slevy jsou docela výrazné a jdou prakticky napříč nabídkou, což asi vyvolá dohady, zda se Intel nepotýká s nezájmem o tyto své čipy.

Slevy, na které upozornil web CPU World, se týkají Xeonů Phi aktuální generace 7200, tedy 14nm čipů Knights Landing. Byly zlevněny téměř všechny – celkem osm modelů včetně nejvýkonnější verze Xeon Phi 7290 se 72 jádry a taktem 1,5–1,7 GHz. Snížení cen se týká i modelů s integrovanou propojovací logikou Omni-Path. Redukce cen je docela velká zejména u nejvyšších modelů, kde dosahuje 50 %. Zatímco uváděcí ceny Knights Landingu šly od 2553 $ (64jádro Xeon Phi 7210) až po 6703 $ (72jádro s podporou Omni-Path Xeon Phi 7290F), nyní je cenové rozpětí jen 1881 až 3368 dolarů. Přehled cen před a po slevě můžete vidět v tabulce, kterou sestavil web CPU World.

Ceny Xeonů Phi před a po slevách (Zdroj: CPU World)
Ceny Xeonů Phi před a po slevách (Zdroj: CPU World)

Zajímavé je, že slevy se týkají Xeonů Phi v provedení procesoru pro socket LGA 3647. Naopak se zřejmě vyhnuly třem modelům, které mají provedení klasické karty do slotu PCI Express a fungují tak jako koprocesor či akcelerátor. Tyto Xeony Phi (7220A, 7220P a 7240P, všechny s 68 jádry) Intel uvedl letos v dubnu za ceny 2214–3324 dolarů, které víceméně zapadají do částek požadovaných nyní po slevách za procesorové verze.

Prodávají se zle?

S nižšími cenami by nyní Xeony Phi měly být o dost atraktivnější. To ale zároveň vede k úvaze, zda za redukcí nestojí slabé výsledky v prodejích. Až poloviční zlevnění lze těžko vysvětlit jinak, zvlášť u firmy Intel, velmi dbající na co možná nejvyšší marže. Pro Xeony Phi pravděpodobně není lehké konkurovat novějším generacím výpočetních GPU, která nyní přicházejí na trh. Intel zatím nemá připravenou vlastní novou generaci, neboť následník Knights Hill má přijít až na 10nm procesu. Tato CPU sice mají výhodu ve mnohem snazším programování a schopnosti běžet samostatně bez hostitelského procesoru, ale Intel je s nimi patrně stále v roli outsidera, který stojí proti statu quo a musí o přízeň bojovat důrazněji než například Nvidia, která má ve výpočetní oblasti drápky zatnuté už hodně hluboko.

Xeon Phi, samonosná verze pro socket LGA3647 s integrovanou propojovací logikou
Xeon Phi, samonosná verze pro socket LGA3647 s integrovanou propojovací logikou (výčnělek na desce)

Minulý odstavec sice mohl vyznít, že je s mnohajádrovými CPU Intelu skoro ámen, ale ve skutečnosti zcela bez úspěchu nejsou. Aktuální žebříček superpočítačů TOP500 obsahuje 13 strojů, které svůj výpočetní výkon odvozují právě od Xeonů Phi Knights Landing. Předchozí generace Knights Corner, jejíž schopnosti byly ještě o poznání slabší, pohání sice ještě o jeden systém více, nicméně Intel by teoreticky ještě mohl nějaké další zářezy přidat.

Podle webu The Next Platform většina z nasazení používá Xeon Phi 7250 s 68 jádry, patrně právě kvůli vysoké ceně, kterou Intel původně účtoval za nejvyšší 72jádrový model 7290. Rozdíl teoretického výkon je 3,46 proti 3,05 TFLOPS ve dvojité přesnosti (FP32 je dvojnásobně rychlé). Některé stroje dokonce používají ještě nižší modely 7230 (64 jader, 2,66 TFLOPS) a 7210 (totéž s pomalejší pamětí MCDRAM). Po zlevnění by ale už pro zákazníky teď teoreticky mohl být atraktivní i top model, s nímž by výkon nově budovaných superpočítačů šel o něco výš. Zda to ale bude stačit proti novějším modelům 14nm nebo u Nvidie i 12nm GPU, to se uvidí.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. snazsi programovani v tehle sfere je vetsine klientum putna, protoze maj na to stejne teamy programnatoru kteri se prizpusobujou pro konkretni HW, Phi byl a je proste drahej a nema ani nijak zvlast dobrou podporu ze strany Intelu, staci si porovnat SDK od Intelu, Nvidie a AMD, Intel je na tom v tomto podani nejhur z tech 3 a asi prilis dlouho spolehal na to ze ohledne x86-64 to proste bylo zazite