Internet Archive nabízí přes milion torrentů na legální filmy, hudbu a knihy

0

Internet Archive (archive.org), nezisková organizace, která už od roku 1996 ukládá webové stránky a jiné dokumenty, teď uvedla důležitou novinku. Archivovaná videa, hudbu a knihy už nemusíte stahovat přes HTTP, ale také skrz torrentové sítě. To je výhodné kvůli rychlosti a menší zátěži serverů archivu. Provozovovatelé zpřístupnili přes milion torrentových linků.

Na ilustračním obrázku najdete animovaný snímek Gulliverovy cesty z roku 1939. Film si můžete spustit přímo na webu, případně stáhnout ve třech různých formátech ať už rovnou v prohlížeči, či formou torrentu (odkaz v levém pruhu).

Zástupci IA tvrdí, že jde o nejrychlejší způsob, jak obsah stahovat. Fragmenty souborů totiž pocházejí ze dvou serverů archivu a také od uživatelů, kteří už dané soubory také stáhli. Provozovatelé tím dávají hlasitě najevo, že BitTorrent je užitečná technologie, která se dá hravě využít i pro legální účely.

V databázi Internet Archivu je uloženo 150 miliard webových stránek (včetně historických podob), 3,5 milionu knih a textů, 1,3 milionu zvukových nahrávek, 700 000 videí a filmů nebo 40 000 kusů softwaru. Veškerý obsah je uložen pod svobodnými licencemi. V případě filmů nebo hudby nečekejte žádné moderní hity, ale spíš věci, které čase propadly pod tzv. public domain. Ale už kvůli toho, aby se na ně nezapomnělo, je Internet Archive udržuje při životě.

Jen se nenechte odradit nepřehledným webem archivu. Jde o jednu z nejužitečnějších služeb internetu. Bez ní by například nevznikl článek Zpět na počátek: jak vypadaly známé weby včera a dnes?.

 

Zdroj: Archive (via Torrent Freak)

Ohodnoťte tento článek!