Internet Explorer 11: Objevte synchronizaci záložek nebo režim čtení

0

Rok není tak málo na to, aby internetový prohlížeč nepřišel s významnějšími inovacemi. Těžko budeme tvrdit, že má Microsoft na triku revoluci. Takové tvrzení si na triko pro změnu nevezmeme my. Desátá řada Internet Exploreru byla první, která nám představila dotykovou podobu prohlížeče. Microsoft se úlohy zhostil schopně. Čas mezi Windows 8 a Windows 8.1 byl ale potřeba, aby se prohlížeč zbavil dětských nemocí.

TipZačínáme s Internet Explorerem 10, prohlížečem se dvěma tvářemi

Revoluce nepřišla, zato stojíme tváří v tvář příjemné evoluci. Navážeme na starší článek, kde jsme vás seznámili se základy ovládání Internet Exploreru 10. „Jedenáctka“ se od konceptu odchyluje málo, novinky pak zachytíme v tomto článku. Užitečnost některých oceníte již při prvním spuštění.

Blíže k oblíbeným

Panel s adresním řádkem vás poutá novou ikonou. Hvězda neklame tělem, nabídne vám přehled vašich oblíbených webů. Naproti tomu nejnavštěvovanější weby se ukáží, když klepnete do adresního řádku. Rozdíl mezi dvěma seznamy spočívá v tom, že ten první si sestavujete sami, zatímco druhý se generuje automaticky, na základě vašich návštěv. Z dřívějška jste byli zvyklí na to, že se hlavní ovládací panel schovává, takže není vůbec vidět.

 

Teď když se pohybujete po stránce, sice vám nepřekáží, ale aspoň trochu pozornost poutá. Úzká černá lišta na spodku obrazovky zabrání nástupu pocitu, že jste se naprosto ztratili. Jestli chcete přejít do jiného panelu, klepněte na ni, resp. ji gestem vytáhněte.

Synchronizace obsahu je sice věc známá mnoho let, ale Microsoft se jí podíval na zoubek teprve v nedávné době – s Internet Explorerem 10. Jeho nástupce možnosti v tomto ohledu rozšířil opět o kousek dále. Pochopil, že doma máme více než jeden počítač. Obvykle nám nechybí společník v podobě tabletu nebo smartphonu. Prohlížeč proto umožňuje synchronizovat otevřené stránky.

Oblíbené položky můžete konečně spravovat i v dotykovém prostředí
Oblíbené položky můžete konečně spravovat i v dotykovém prostředí

Synchronizace otevřených stránek

Když se pak chcete vrátit k relaci z jiného zařízení, stačí otevřít hlavní ovládací panel s adresním řádkem a klepnout na nabídku Záložky. Nachází se nad pásem miniatur otevřených panelů – záložek, podle zvláštní terminologie Microsoftu. První položkou na seznamu bude Tento počítač, pod ním najdete všechna vaše zařízení s Internet Explorerem 11, kde jste povolili synchronizaci.

Sluší se dodat, že mobilní edice, obsažené ve Windows Phone 8, synchronizaci zatím neobsahuje. Doufejme, že se dočkáme s další verzí. Hlavní panel kvůli novému způsobu práce s oblíbenými weby obsahuje tlačítko pro přechod do nabídky otevřených stránek. Jedná se o symbol dvou karet za sebou. Novou záložku otevřete symbolem plus, když máte otevřen pás miniatur.

Správa oblíbených webů

Naproti tomu špendlík pro připínání stránek se přestěhoval. Teď ho hledejte v nabídce oblíbených webů. V horní části tohoto ovládacího panelu si všimněte jednak špendlíku, jednak hvězdy se znaménkem plus. Druhé jmenované tlačítko uloží stránku do oblíbených položek. Dostanete možnost vybrat si styl dlaždice – bude to buď favikona, nebo výřez záběru na samotný obsah stránky. Do dalšího políčka vepíšete název webu a pak vyberte kategorii.

Speciální režim pro příjemné čtení článků
Speciální režim pro příjemné čtení článků 

Pokud požadovaná kategorie neexistuje, klepněte dříve na Nová složka. Můžete ji rovněž vnořit do stávající. Stávající záložky odstraníte jednoduše tím, že otevřete jejich kontextovou nabídku a vyberete Odebrat.

K dalším novinkám patří režim pro příjemnější čtení. Je vcelku jedno, jestli držíte tablet, nebo sedíte za stolem před desktopem. Pokud budete mít před sebou článek, klepněte na rozloženou knihu. Toto tlačítko se schovává na konci adresního řádku. Z webu vymizí rušivé prvky, zůstane světlé pozadí a text rozdělený do sloupců, podobně jako to znáte z novin. Použitelný tento režim bohužel není pokaždé. Nefunguje ideálně, pokud např. u nás na Cnews.cz narazíte na článek rozdělený do kapitol. Pak se do potřebného formátu převede jen otevřená kapitola.

Multitasking

Microsoft ve Windows 8.1 klade důraz na multitasking. To poznamenalo také Internet Explorer 11. Již nemusíte mít otevřené pouze jedno okno, ale klidně víc. Kdybyste potřebovali zobrazit vedle sebe dvě stránky, můžete jít do nabídky otevřený webů, vyvolat kontextovou nabídku požadované položky a zvolit Otevřít záložku v novém okně. Nebo klepněte na odkaz na stránce pravým tlačítkem myši a vyberete Otevřít odkaz v novém okně.

Zmínili jsme spodní lištu, která se při pohybu na stránce schová tak, aby z ní byl vidět jenom kousek. Pokud avšak preferujete stálé zobrazení adresního řádku, něco s tím uděláte. Vyvolejte Šém | Nastavení | Možnosti a v kategorii Vzhled přepněte předvolbu Vždycky zobrazovat panel Adresa a záložky na Zapnuto. Otevřené stránky se při stálém zobrazení stáhnou na úzkou nudli a budou stále viditelné, podobně jako adresní řádek. V nastavení rovněž určíte, jaké stránky budou domovské. Dříve jste kvůli tomu museli odběhnout do desktopu.

Odkazy klidně otevřete v novém okně
Odkazy klidně otevřete v novém okně

Ohodnoťte tento článek!