Internet Explorer 6 nebude za rok podporován, používá jej však čtvrtina Číny

0

Ne každý si v souvislosti s blížícím se koncem podpory Windows XP vybaví prastarý a mnohými skutečně nenáviděný Internet Explorer 6. Jenže spolu s operačním systémem oficiálně skončí také podpora tohoto prohlížeče. Zrodil se před více než deseti roky a ve světě, kde vládne internet, je to neskutečně dlouhá doba. Firefox zažil vzestup a následnou stagnaci, jak ho začala ohrožovat nová značka – Chrome. Opera se rozhodla opustit vlastní technologie, změnit vykreslovací jádro a stavět na Chromiu.

Po těchto a mnoha dalších událostech ale stále existují lidé, kteří používají prohlížeč, jenž neví, co je to prohlížení v panelech, nedovede pořádně blokovat vyskakovací okna a z technologického hlediska se jedná o nemoderní a standardy ignorující vykopávku. Co si budeme namlouvat, s bezpečností na tom nebyl dobře ani nedlouho po svém vzniku. Firefox z velké části stavěl na tom, že s ním je surfování bezpečnější.

Mezitím v jiném světě: Další překvapení. Internet Explorer 11 bude podporovat protokol SPDY

Internet Explorer 6 se nakonec stal přítěží i pro samotný Microsoft. Také díky jeho iniciativě se postupně povedlo podíl zastaralého browseru snížit. Podle Net Applications se celosvětově pohybuje pod 7 %. Používanost je na tak starý produkt stále nebezpečně vysoká. Ve vyspělých – vlastně i ve většině ostatních zemí – se podíl snížil pod úroveň jednoho procenta. K výjimkám patří velmi vyspělé Japonsko, kde navzdory předpokladům tržní podíl činí 2,1 %.

 

Nejhorší situace ale nadále panuje v Číně. Aktuálně brouzdá po internetu za pomoci Internet Explorer 6 dokonce celá čtvrtina místních surfařů. Čína je velká země, proto podíl prohlížeče z globálního pohledu zásadním způsobem vyvyšuje. Za rok budou tito surfaři odříznuti od podpory. S podílem Internet Explorer 6 koresponduje to, kolik uživatelů používá rovněž Windows XP. Pokud tato masa uživatelů nepřejde na novější Windows, dostane se do vážných problémů.

Podpora Windows XP – a tím pádem i Internet Exploreru 6 – bude ukončena v dubnu 2014. Dále nezáplatované počítače se velmi pravděpodobně stanou terčem útočníků, kteří je promění v nakažené stroje, jež budou ve výsledku rovněž bezpečné ostatním. Pomohou šíření malwaru a jiných hrozeb do ostatních počítačů.

Tržní podíl prohlížeče ve světě
Tržní podíl prohlížeče ve světě| Zdroj: IE6 Countdown

Zdroj: IE6 Countdown via Neowin

Ohodnoťte tento článek!