Internet Explorer 8 a Seznam.cz: využijete nové funkce?

0

Když jsme před několika týdny psali o novinkách v Internet Exploreru 8, nabízelo se propojení jeho funkcí s mnoha dalšími internetovými službami, nejenom s vyhledávačem Live Search. To je nyní již realita. Jako první z velkých českých portálů nabízí plnou podporu pro Internet Explorer 8 Seznam.cz.

Když si stáhnete a nainstalujete aktuální českou verzi Internet Exploreru 8, všimnete si propojení prohlížeče a Seznamu hned při prvotním nastavení. Seznam.cz se totiž v české verzi Internet Exploreru 8 nastavuje jako výchozí vyhledávač.

Web Slices a Seznam.cz

Jednou z novinek Internet Exploreru 8 jsou Web Slices, neboli webové výstřižky. IE8 je schopen zpracovat části webové stránky tak, že do lišty pod adresou stránky přidá tlačítko, po jehož stisknutí se zobrazí panel obsahující vybranou část webové stránky. Na provozovatelích samozřejmě je, aby své weby na tuto technologii připravili, není to nic složitého.

Vám jako uživateli to přinese možnost sledovat určitě změny na stránce, aniž byste se přihlašovali například k odběru RSS. Navíc ne pro každou část webu je výstup do RSS vhodný. Například aktuální informace o počasí asi v RSS čtečce mít nechcete.

Jakmile je výstřižek do prohlížeče přidán, jeho obsah se aktualizuje vždy, kdy si jej zobrazíte. Nemusíte přitom navštěvovat příslušný web. Seznam.cz pro webové výstřižky nabízí již zmíněné počasí, výběr odkazů nebo oblíbený seznam novinek ve zpravodajství.

Když v Internet Exploreru 8 umístíte nad některý z uvedených panelů ukazatel myši, panel se orámuje zeleně a vedle něj se zobrazí ikonka nástroje Web Slices.

Klepněte na tuto ikonku a na výzvu potvrďte přidání odběru oblasti Web Slices do svého prohlížeče. Nový výstřižek se zobrazí jako tlačítko pod adresou.

Nyní na něj stačí klepnout a zobrazit si informace z panelu Novinky.cz ve stejné podobě, jako byste je viděli na titulní straně Seznamu. Velikost panelu Web Slices můžete tažením za pravý spodní roh upravit.

Akcelerátory – hledejte na Mapách a ve slovníku

Další novou funkcí Internet Exploreru 8 jsou tzv. akcelerátory. Zobrazí se většinou v momentě, kdy označíte část textu na stránce. Podobně, jako se v MS Office 2007 zobrazí plovoucí panel nástrojů, ukáže se v IE8 modré tlačítko. Po klepnutí na něj uvidíte seznam akcelerátorů. Jedná se o funkce, které zpracují označený text, a buď výsledek tohoto zpracování zobrazí v dalším plovoucím panelu, nebo po klepnutí na samostatné stránce.

Typickým příkladem akcelerátorů je vyhledání označeného textu na mapovém serveru. Místo toho, abyste označili text, zkopírovali jej do schránky, otevřeli nový panel s mapovým serverem, vložili adresu a spustili vyhledávání, u akcelerátoru stačí text označit, zvolit akcelerátor pro mapový server a počkat na výsledek.

Pokud používáte Mapy.cz od Seznamu, pak si můžete nainstalovat akcelerátor pro tuto službu. V seznamu akcelerátorů vyhledejte Mapy.cz a klepněte na odkaz nainstalovat. Dotaz potvrďte tlačítkem Přidat zprostředkovatele a počkejte na potvrzení o dokončení instalace.

Aniž byste prohlížeč museli restartovat, najděte si nějakou stránku s adresou, označte text, klepněte na tlačítko akcelerátoru (nebo použijte pravé tlačítko myši), vyberte skupinu Více akcelerátorů a Hledání na Mapy.cz. Adresa se zobrazí na panelu, který můžete podle potřeby zoomovat, klepnutím na odkaz ve spodní části se přepnete na samostatnou stránku s mapami.

Abych je nechválil, mapový akcelerátor od Seznamu má tu nevýhodu, že nezpracuje dvouřádkový text, kdy je uvedena nejprve ulice a pod ní PSČ a obec. Resp. se může stát, že obec ignoruje a zobrazí ulici v úplně jiném městě.

Na podobném principu funguje akcelerátor pro překladový slovník Seznamu. Nainstalovat si jej můžete ze stejné stránky jako akcelerátor pro mapy.

S největší pravděpodobností budou weby, které podporují Web Slices přibývat velmi rychle, stejně tak, jako se objeví nové akcelerátory. Jejich tvorba totiž není o mnoho složitější, než vytvoření poskytovatele vyhledávání. I ten je v podstatě akcelerátorem, jen se v prohlížeči objevuje na jiném místě.

Kompletní přehled novinek v Internet Exploreru 8 najdete v článku Internet Explorer 8: seznámení s novinkami od jeho tvůrců. Pokud vás zajímá, jakým způsobem upravit svoje weby tak, aby podporovaly Web Slices pro Internet Explorer 8, čtěte článek Upravte si weby pro Web Slices a Internet Explorer 8 na Maxiorel.cz. Na závěr doplňuji, že Web Slices v akci můžete vidět i na našem sesterském serveru ExtraHardware.cz. Web Slices zde fungují pro panel s novinkami na titulní straně.

Ohodnoťte tento článek!