Internet Explorer 9 je venku a plný novinek

0

Zapomeňte na Windows XP

Po dlouhé době Microsoft vydal prohlížeč, který lze obecně označit za moderní. Věřte tomu, nebo ne, Internet Explorer 9 se ve světle konkurence nemá zač stydět. Ale vezměme to pěkně popořadě. Program stáhnete na adrese www.microsoft.cz/ie, kde nemusíte řešit výběr jazyka, zato potřebujete zvolit správnou verzi Windows.

Pokud výše uvedený fakt neznáte, klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Počítač (jestli ji nemáte na ploše, najdete ji skoro vždy v nabídce Start) a vyberte Vlastnosti. V nově otevřeném okně najdete potřebné informace – název systému a typ. Zde se rozlišuje 32bitová a 64bitová verze Windows. V obstarožních ikspéčkách toto řešit nemusíte, protože je čerstvě uvedený prohlížeč nepodporuje.

Zapomeňte na Windows XP

Požadavky na výkon nejsou nijak závratné, Microsoft uvádí jako minimum procesor o frekvenci alespoň 1 GHz a k tomu 512 MB paměti. Pomalejší stroj má dnes doma asi málokdo, mnohem větším problémem bude nutnost vlastnit Windows 7 nebo Vistu (podotýkám, že s druhým servisním balíčkem). Drtivou většinu starších počítačů okupují XP, na které by ovšem v Redmondu rádi zapomněli.

Nepodporu skoro deset let starého systému si poměrně logicky odůvodnili. V první řade už před dvěma roky skončila fáze všeobecné podpory, čímž se nadobro zastavilo přidávání funkcí. Od té doby vychází jen a pouze bezpečnostní aktualizace, přičemž se jejich přísun zastaví v roce 2014. Proto s ikspéčky skoncovala i sada aplikací Windows Live.

Dále Microsoft tvrdí, že vývoj IE9 ovlivnila implementace hardwarová akcelerace, jež využívá technologie dostupné ve Vistě a v Sedmičkách. Jenže jak dokazují konkurenční prohlížeče, také se staršími technologiemi se dá pracovat. A protože hovoříme o stále nejpoužívanějším operačním systému na světě, nepřipadá u prohlížečů třetích stran kvůli takovým prkotinám zrušení vývoje v úvahu.

Popravdě řečeno, když teď Microsoft vyklidil pozice, bude se Mozilla s Googlem snažit rozšířit své produkty na platformě XP ještě více. Motivace je silná – Internet Explorer 8 zastarává a pokud budete chtít moderní prohlížeč, nezbude vám nic jiného než sáhnout například po Firefoxu. A tato volba zaručeně ve většině případů zvítězí, protože alternativa – nákup nového počítače nebo nových Windows – vyjde docela draho.

Americký gigant sice vkládá do Internet Exploreru 9 velké naděje, paradoxně si pod sebou ale zároveň podřezává větev. Nezabývejme se ale už minulostí, se spojení s Windows 7 se totiž skutečně ukazuje síla moderních technologií.

Štíhlejší než ostatní

Nejštíhlejší z prohlížečů

Rozdíl mezi IE8 a IE9 poznáte na první pohled. Vývojáři se chytili myšlenky zjednodušování, kterou nějaký ten pátek ukázkově převádí do praxe Google Chrome. Rád bych se vyhnul tomu, že se zase kopírovala konkurence. Ano, všichni od sebe opisují navzájem a není to přitom pokaždé na škodu. Devátý Internet Explorer možná vypadá jako příbuzný Chrome, pořád si ale jde svou cestou a původ jednoduše nezapře. Nejvýrazněji z decentního vzhledu působí přirozeně ta nejdůležitější tlačítka pro procházení historií zpět a vpřed.

Tlačítka pro opětovné načtení stránky a zastavení načítání se zabydlela v adresním řádku. Trochu se divím, proč je Redmondští nesloučili, když se k tomuto kroku po Opeře a Chrome odhodlala i Mozilla s Firefoxem. Samozřejmě nejde o žádnou katastrofu, člověk se nad tím ale pozastaví. Pak to zbytečně vypadá, že práce na zjednodušování uživatelského prostředí zůstaly na půli cesty.

Fúze adresního řádku s vyhledávacím polem se podařila. Při psaní textu do multifunkčního políčka se nabízí oblíbené položky, stránky navštívené v minulosti a návrhy od poskytovatele vyhledávání. Klávesová zkratka Shift+Enter otevírá první navrženou stránku. Pro pořádek se zvýrazňuje doména (na našem webu extrawindows.cnews.cz se zvýrazní cnews.cz), abyste si stránku nespletli s její přesvědčivě vypadající podvodnou kopií. Panely (v terminologii Microsoftu jde o záložky) ve výchozím stavu zaujímají místo po boku adresního řádku.

Jestli jste navyklí pracovat s větším množstvím otevřených stránek naráz, budete se pořádně vztekat. V tom okamžiku nepoužitelný prohlížeč naštěstí zachraňuje možnost přesunout panely zpět na své staré místo o řádek níž. Stačí klepnout pravým tlačítkem myši na oblast s panely a vybrat položku Zobrazit záložky na samostatném řádku.

Protože spodní stavový řádek zmizel (lépe řečeno skrývá se), zůstává k ovládání prohlížeče už jen uskupení tří tlačítek na pravé straně. Umístění prvního z nich – vzhledem k tomu, že otevírá domovskou stránku – může leckomu připadat poměrně zvláštní. Druhé, ve tvaru hvězdičky, zajišťuje snadný přístup k oblíbených položkám. A nejen k nim, dle rozdělení do třech kategorií zda najdete taktéž informační (RSS) kanály a historii. Poslední symbol ozubeného kola zastupuje hlavní nabídku ve zjednodušeném podání, odkud lze celou aplikaci ovládat. Příjemně vás překvapí kompletně přepracovaný obsah v novém panelu.

To, že jde o variaci na Chrome (které si zase za vzor vzalo Rychlý přístup z Opery), nemá cenu řešit. Desítka nejnavštěvovanějších stránek se seřazuje sestupně a četnost návštěv navíc znázorňuje tlustá linka pod názvem stránky v každém zaplněném čtverečku. Spustíte odtud i službu InPrivate, tedy režim anonymního prohlížení, kdy se do počítače neukládá historie a po prohlížení celkově nezůstanou žádné stopy. Jiná nabídka znovu načte poslední relaci či otevře nedávno zavřené panely. Prázdné místo je konečně využito smysluplným způsobem, obecně Microsoft obsah nového panelu docela dobře propracoval.

Méně obtěžování, více webu, lepší bezpečnost

Méně obtěžování, více webu, lepší bezpečnost

Pamatujete na obtěžující pruh, který často vyskakoval a upozorňoval na různé události? Své místo má i v Internet Exploreru 9, akorát přesídlil z vrchní části prohlížeče do spodní a spolehlivě vám nahlásí jakoukoliv chybu a nebo událost. Objeví se třeba i při stahování souboru, takže vás nutně nemusí otravovat vyskakovací okna.

Tím plní dolní lišta svůj účel – všechny zprávy a upozornění by se měly zobrazit právě tam s tím, že vy se jimi můžete zabývat až ve chvíli, kdy si na to vyhradíte čas a chuť. Vyskakující okna žádným nečekaným způsobem nenarušují vaše prohlížení, neboť byla prakticky vymýcena. Podobným směrem se delší dobu ubírají i ostatní prohlížeče.

Ne vše Microsoft zjednodušil. Uživatelé dlouho volali po správci stahování a také ho dostali. U každého souboru vidíte, jak rychle se stahuje a kolik času zbývá do dokončení přenosu. K rychlému nalezení konkrétní položky na přeplněném seznamu přispívá vyhledávací pole. V jednoduchosti je síla a platí to i pro Správce stahování.

V jádru jednoduchá koncepce celého pomocníka prospívá použitelnosti a bezproblémové ovladatelnosti. Program zvládá navázat na přerušené stahování při dalším spuštění prohlížeče a díky integraci filtru SmartScreen vás dokonce upozorní na potenciálně nebezpečné soubory. SmartScreen se vyvinul z ochranné funkce v Internet Exploreru 7, své současné jméno dostal v Internet Exploreru 8 a dnes slaví úspěchy v deváté generaci IE. Co jiné dodat, než že podvodné stránky rovnou blokuje. Stupeň zabezpečení komunikace se serverem odvodíte z podbarvení adresní řádku, zelená znamená zabezpečené a důvěryhodní spojení, červená samozřejmě varuje na možné nebezpečí.

Na bezpečnost se dbalo opravdu hodně, všemožné ochrany vás slibují ochránit snad před vším. Vždyť do Internet Exploreru 9 vývojáři zabudovali i ochranu před sledováním (sledováním vašich aktivit na webu vám pak např. Google v reklamách nabízí povědomé věci). Tu si ale musíte zapnout ručně. Nepříliš oblíbená, přesto často využívaná technologie ActiveX s sebou kromě výhod přináší bezpečnostní rizika. Funkce Filtrování ActiveX vás od podezřelých prvků uchrání. Musím podotknout, že něco takového tu mělo být dávno.

Integrace s Windows 7

Bylo by překvapivé, kdyby se Microsoft nepokusil využít velmi kladně hodnocených specifických vlastností Windows 7 – zejména povedený hlavní panel. Dopadlo to tak, že lze jednotlivé stránky na hlavní panel připnout přetáhnutím panelu z Internet Exploreru. Integrace webových aplikací se systémem jde ruku v ruce se zvyšující se důležitostí webu jako takového.

Kdo by dneska používal poštovního klienta, když mají webmaily ve většině případů propracované a hezké uživatelské prostředí, že? Připnutím ale nic nekončí, tím to celé začíná. Klepnutím pravým tlačítkem na ikonu se otevře známý jumplist, kde skutečně najdete úlohy sloužící k rychlejšímu ovládání webové služby. Jenže ona služba musí tyto akce podporovat, což pro autory webů znamená další práci při psaní kódu v jazyce HTML.

Microsoft se dušuje, že zakomponovat podporu pro jumplist není obtížné. V každém případě se můžete spolehnout na větší internetové portály, kde už mají funkce pro jumplist připravené dávno. Přizpůsobit si weboví designeři mohou dokonce i okénko s náhledem zobrazené při najetí ukazatelem myši na ikonu na hlavním panelu. U stránek s videi se v náhledu mohou zobrazovat kupříkladu ovládací prvky pro přehrávání, obdobně jako ve Windows Media Playeru. Tímto dochází ke smazávání rozdílů mezi klasickými a webovými programy.

Pro připnuté stránky platí ještě jedna věc – pokud stránku připínáte při zapnutém režimu anonymního prohlížení, očekávejte, že prohlížeč v tomto stavu zůstane i po zavření aplikace. Oživení opětovným otevřením režim prohlížení nezmění, webovou službu nejprve odepněte a zpět ji připněte až po vypnutí anonymizujícího InPrivate.

Nejvýkonnější prohlížeč ze všech?

Nejvýkonnější prohlížeč ze všech?

Abyste tolik nepocítili rozdíl mezi běžnou a webovou aplikací, je k tomu všemu zapotřebí rychlého prohlížeče. Internet Explorer 9 se ohání hardwarovou akcelerací textu, grafiky a videa – a dělá to zcela oprávněně. Bez tohoto klíčového prvku využívá prohlížeč až příliš malou část výkonu počítače. Povoláním grafické karty do akce lze procházet plynule weby vzhledově a funkčně natolik bohaté a interaktivní, že by si s nimi procesor poradil těžko.

I ta nejslabší grafická karta má přitom potenciál pořádně rozpohybovat web i na počítači s pomalým procesorem. Rychlé zpracování akcí na stránkách přeplněných JavaScriptem zvládne nové JavaScriptové jádro Chakra opravdu rychle. Rychleji než někteří konkurenti z branže. K tomu Internet Explorer 9 podporuje řadu webových technologií jako HTML5 a CSS3, což znamená, že se kodéři mohou konečně odvázat a začít vytvářet komplexní a zároveň pěkné stránky. S hardwarovou akcelerací a pokročilými webovými technologiemi není nic nemožné.

Microsoft už před časem spustil stránku Beauty of the Web, kde prezentuje všechny funkce a technické vymoženosti poslední generace Internet Exploreru. Dále zde publikoval odkazy na stránky využívající integrace s prohlížečem a technologická dema demonstrující možnosti HTML5 a hardwarové akcelerace. Jestliže vás zajímají krásy HTML5, doporučuji vám si tamní galerii projít.

O profláknutém výkonnostním testu akvárium s rybkami jsme možná slyšeli. Zkuste jej otevřít v prohlížeči podporujícím hardwarovou akceleraci a pak v prohlížeči bez ní. Rozdílu si všimnete okamžitě. Já jsem na mém slabším notebooku s 64bitovou edicí Windows 7 a dvoujádrovým procesorem Core i3 o taktu 2,13 GHz, který obsahuje integrovaný grafický akcelerátor, pár browserů otestoval (s 250 rybičkami a velikostí okna 1024×768) a dozvěděl jsem se následující:

 • Internet Explorer 9 akvárium rozpohyboval na maximálních 60 snímků za vteřinu
 • Firefox 4 RC se jako jediný zopakoval bezvadný výsledek IE9 s 60 snímky
 • Google Chrome 10 se držel poměrně stabilně na šesti snímcích
 • Ani Opera 11.01 neměla bez akcelerace šanci uspět, vykreslovala několik málo snímků za vteřinu

Vývojové verze běžné uživatele míjí, takže jsem logicky srovnal stabilní vydání. Jedinou výjimku představuje Firefox 4 RC – Release Candidate lze brát jako ostré vydání. Ještě se místo široké veřejnosti vypouští primárně mezi testery, výskyt chyb už se u něj ale nepředpokládá, leda v minimálním množství. Když se žádné chyby neodhalí, kandidát na vydání se prohlásí za konečnou oficiální verzi.

Proto jsem do testu zařadil chystaný Firefox 4, jehož konečná verze by měla vyjít každým dnem a ve srovnání RC verzí by měla předvést identický výkon. Proklepnout starší Firefox 3.6 nemělo smysl, protože akceleraci nezvládá a jeho mizerný výsledek by se podobal Opeře. Ta předvedla ze stejného důvodu dle očekávání tragický výsledek, podobně na tom bylo Chrome, jenž si s akcelerací rozumí alespoň částečně a výkonu využívá pro přehrávání videa.

Hardwarová akcelerace nicméně zatím nepatří mezi nezbytně nutnou výbavu prohlížeče, její důležitost se bude zvyšovat časem. Současný web je protkaný hlavně JavaScriptem, takže rychlost jeho zpracování zajímá řadu lidí zdaleka nejvíce. Tito jedinci se při výběru prohlížeče často rozhodují právě podle této schopnosti. Jakého skóre dosáhly naše testovací subjekty v testu V8 Benchmark Suite (Verze 6)?

 • Google Chrome 10: 6319
 • Firefox 4 RC: 2974
 • Opera 11.01: 2619
 • Internet Explorer 9: 1741

Z jinak poměrně vyrovnaného souboje vyšel jako jasný vítěz Googlův prohlížeč, zatímco zástupce Microsoftu dopadl nejhůř. Na naměřené výsledky se musí nahlížet spíše jako na orientační hodnoty, jde ostatně pouze o syntetický test. Výkon v realitě se může značně lišit a pořadím prohlížečů zamíchat. Starší testík SunSpider 0.9.1 JavaScript Benchmark dokazuje, že nakonec vždy záleží na webu a jeho struktuře. Vítěz předchozího kola odchází poražen, zatímco poražený skončil s nachystanými úlohami jako první a rázem se vyšplhal na první pozici:

 • Internet Explorer 9: 318,7 ms
 • Firefox 4 RC: 352,6 ms
 • Opera 11.01 :354,7 ms
 • Google Chrome 10: 385,9 ms

Vývojáři se snaží urychlit také spuštění Internet Exploreru prověřováním nainstalovaných doplňků. Otevřete Správce doplňků a u každého spatříte mimo jiné časovou hodnotu. Start prohlížeče doplňky zpomalují o uvedenou hodnotu. Není nic snazšího než ukrutně zpomalující moduly zakázat.

Konečně moderní prohlížeč

Mezi další přeceňované testy se řadí známý Acid3. Internet Explorer 9 jím neprojde, byť mu mnoho neschází. O něco lepšího výsledku dosahuje Firefox 4 RC, ale ani ten neprojde na 100 %. Mozilla to ani neplánuje s tím, že by to jednoduše nikomu nepomohlo. Tři roky starý výtvor prý obsahuje prvky, jejichž implementace je problémová a zejména zbytečná. Dosáhnout perfektního skóre by dozajista šlo, jenže k tomu neexistuje důvod.

Některé prohlížeče se už v minulosti tvářily, že webové standardy podporují se vším všudy, jenže důkaz v podobě Acid3 ve skutečnosti o ničem příliš nevypovídal. Tvůrci se prostě jen snažili, aby prohlížeč testem prošel. Podle něj upravovali chování vykreslovacího jádra, což je ovšem špatný postup. Navíc jsme zase u toho, že nějaký přihlouplý test tak docela neodráží reálné podmínky.

Buď jak buď, Microsoft vyrobil prohlížeč s dobrou podporou aktuálních webových standardů v čele s HTML5. Ano, většina konkurentů na tom bude pravděpodobně vždy o něco lépe. Kdo by ale před lety od neoblíbeného Internet Exploreru čekal alespoň nějakou snahu? Dnes nám Microsoft dokázal, že se chce vrátit do první ligy a povětšinou se mu to i daří. Když někoho „nachytáte“, jak brouzdá v Internet Exloreru 9, těžko mu budete moci něco vytknout. Používá rychlý a bezpečný prohlížeč s moderním uživatelským prostředím a několika fajnovými funkcemi. Mohli jsme tohle říct o jeho předchůdcích?

Ohodnoťte tento článek!