V Keni chybí rychlý internet. Afričanům pomůžou balóny Googlu

1
Balóny Loon
Balóny Loon
-
Zdroj: Alphabet

Je to přesně pět let, co Google představil světu Project Loon. Jeho laboratoř X, která dnes spadá pod mateřskou společnost Alphabet, navrhla stratosférické balóny, které by létaly nad územím a pod sebou šířily internet. Z počátku šílený nápad se postupně podařilo dostat do použitelné podoby.

Loni firma oznámila významný pokrok v řízení balónů, které tak mohou přesněji doletět na místo a kroužit nad ním. Alphabet toho chce využít mj. k obnově komunikačních sítí v regionech zasažených přírodními katastrofami. Loni již jeho služeb využili američtí operátoři AT&T a T-Mobile, kteří pomocí balónu dostali LTE do Portorika zpustošeného hurikánem Maria (více na Euro.cz).

Loony ale mají dostat internet i do míst, kde dosud žádný nebyl. Agentura Reuters píše, že Alphabet jedná s operátory v africké Keni, kteří by pomocí balónů mohli dostat mobilní síť na venkov. Jejich klasické pozemní sítě jsou totiž dostupné primárně ve městech.

Dojednávání smluv potvrdil tamní ministr informatiky a komunikací Joe Mucheru. Alphabet se ale konkrétně vyjádřit nechtěl. „Stále diskutujeme s vládami a operátory po celém světě,“ odbyl Reuters mluvčí týmu Loon.

Během prvních čtyř let nalétaly Loony přes 26 milionů kilometrů. Létají ve výšce okolo 20 kilometrů a její změnou mohou naskočit na jiné proudy vzduchu, díky čemuž lze balóny navádět. Dimenzovány jsou na to, aby vydržely přes 100 dní, než se vrátí na zem. Rekordní mise zatím trvala 190 dní.

V Keni chybí rychlý internet. Afričanům pomůžou balóny Googlu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

1 komentář