Internet může být 100× rychlejší

0

Čas od času se dozvídáme o pokrocích v rychlosti, kterou lze posílat data skrz kovová nebo optická vlákna. Zejména cenná jsou ta vylepšení, u kterých není třeba zasahovat do již položených vedení (což například u páteřních linek pod mořem bývá problém) a stačí vyměnit zařízení na jejich koncích. Právě takovým vylepšením je i „flow switching“, způsob řízení toku dat v síti, který navrhl tým vědců z MIT. S jeho pomocí by prý internet mohl být stokrát, ba i tisíckrát rychlejší. A přestože vyšší rychlost bývá zpravidla vykoupena vyššími nároky na elektrickou energii, flow switching může oproti současným technikám přinést i snížení spotřeby.

Tým profesora Vincenta Chana se zaměřil na dva problémy páteřních optických spojů. Prvním z nich je zpoždění, které vzniká na routeru. Ten totiž musí paket přijatý optickým spojem nejprve převést do podoby elektrického signálu, zpracovat jej, převést zpět na optický signál a poslat dál. Elektrický signál lze totiž uložit do vyrovnávací paměti, než jej procesor stihne zpracovat; naproti tomu neexistuje schůdný způsob, jak takto pozdržet signál optický. Jedná se možná o nepatrné zpoždění, nicméně právě zde by bylo možné ušetřit energii při zpracování paketů.

Řešení existuje, ale je zároveň oním druhým problémem. Velké internetové společnosti s geograficky rozptýlenými servery, mezi nimiž je třeba vyměňovat velké množství dat, si již dnes mohou od poskytovatelů připojení najmout vyhrazené frekvenční pásmo. Na dohodnuté cestě pak tyto vlnové délky nemůže využívat jiný traffic. Jenže ne vždy takto pevně stanovená šířka pásma stačí, jindy je zase nevyužitá a nelze ji odblokovat.

V síti, která by využívala flow switching, by byla frekvenční pásma mezi důležitými body přidělována dynamicky, dle intenzity trafficu, čímž by se eliminovaly objednané, ale momentálně nevyužité kapacity. Existovalo-li by takové frekvenční pásmo mezi Prahou a Brnem, pak by každý mezilehlý router v daných vlnových délkách přijímal pouze pakety putující mezi těmito dvěma městy a rovnou by je přeposlal, aniž by je musel převádět na elektrický signál a ukládat do paměti.

Ori Gerstel ze společnosti Cisco, největšího výrobce síťových prvků, připomíná, že již existují návrhy, jak zrychlit provoz v optických sítích. Flow switching však hodnotí jako daleko praktičtější. Hlavní překážka jeho implementace prý není technická, ale ekonomická: skutečně potřebujeme stokrát rychlejší internet? „Flow switching funguje dobře při velké poptávce – když zákazníci posílají velké objemy dat a žádají nízkou latenci v síti. Ale většina zákazníků nepatří do tohoto segmentu“, říká. Profesor Chan ale oponuje, že poptávka se najde, pokud se rozšíří služby on-demand distribuce videa ve vysokém rozlišení. „Vysoké rozlišení a 120 snímků za sekundu (pro Stereo 3D zobrazení), to je spousta dat.“

Zdroj: Physorg, obrázky: Bill Frymire Visuals

Internet může být 100× rychlejší
Ohodnoťte tento článek!