Internet se zatím cenzurovat nebude, Véčkaři tlak neustáli

0

V říjnu se opět rozpoutala debata o cenzuře internetu. Poslanci Věci veřejných totiž chtěli sněmovně předložit návrh, který měl zablokovat zahraniční sázkové portály. Podobný nápad s trochu jiným zněním neprosadili už před čtyřmi měsíci.

O co šlo tentokrát? VV se nelíbí, že sázkové společnosti sídlicí v zahraničí nabízejí své služby i u nás, přitom zde nemusí odvádět daně a pokladnu to stojí miliony, ne-li miliardy. Jednoduchým řešením mělo být odstřižení těchto webů od českého internetu. Jenže v tom jsou minimálně dva problémy.

Soukromou společnost by musela na své náklady blokovat jiná soukromá společnost, tedy internetoví poskytovatelé. A pak – internet je a měl by být svobodný, bez zásahu politiků. Samozřejmě pokud neporušuje zákony v dané zemi. Jenže v tomto případě by se akorát účelově sestavil zákon, který by sázky znelegalizoval. Se stejnou logikou by později mohly být odstaveny i další služby. To už bychom se dostali na úroveň zemí s diktátorskými režimy.

Odborná veřejnost v čele s Českou pirátskou stranou tedy znovu sepsala petici – Internet bez cenzury 2.0. V tuto chvíli už má přes 11 000 signatářů.

Véčkaři dnes situaci objasnili tiskovou zprávou na svém webu.

Poslanci Věcí veřejných se ohradili proti nařčení, že v souvislosti s regulací hazardu chtějí omezovat internet a zavést jeho cenzuru. „Žádný z našich poslanců nedal do sněmovních výborů návrh, který by internet jakkoli omezoval. Přidáváme se k petici na stránkách Pirátské strany za neomezování internetu,“ řekl poslanec Radim Vysloužil.
 
Podle Víta Bárty Věci Veřejné podají do sněmovny příští týden návrh, který zabrání tomu, aby peníze z hazardu utíkaly českému zdanění do zahraničí přes sázení na internetu. „Chceme omezit obcházení loterijního zákona. Není možné, aby státní kase bez kontroly utíkaly peníze do zahraničí tím, že čeští gambleři můžou bez kontroly sázet na internetu,“ řekl předseda Poslaneckého klubu VV. „Pokud neuděláme něco s tím, že se gambler může v každé cukrárně připojit na internet a sázet do zahraničí, s hazardem se u nás mnoho nezmění,“ dodal.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář