Internet v Česku slaví 20. výročí. Z ČVUT se přesunul i do našich kapes

0

Den D českého internetu

Důležité milníky internetu a webu jsme si připomněli už loni při 20. výročí spuštění služby WWW. Dnes je to dvacet let od doby, kdy si pár vyvolených mohlo vyzkoušet internet i u nás. Na pražské ČVUT (FEL) byla 13. února 1992 slavnostně spuštěna celosvětová síť. (Internet byl testován už v listopadu 1991.) A i když to byl globální projekt, rozhodně nebyl pro každého.

 

Internet byl stále výsadou akademické půdy a každé připojené místo museli nejdříve schválit v Americe. Síť se u nás zavedla za podpory National Science Foundation. Spojení s ČVUT zajišťovala linka z rakouské Univerzity Jana Keplera v Linci.

Ze získaných grantů se nakoupily dva modemy, každý pro jednu univerzitu. Kapacita tehdejšího spoje byla 19,2 kb/s. Tedy asi jako když dnes vyčerpáte na mobilu limit FUP a máte smůlu na operátora. Síť navíc nebyla zavedena na běžných pracovních stanicích, ale jediném sálovém počítači od IBM s rozměry takřka 300 m².

Páteř Česka

Ještě v prosinci 1991 požádalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR o grant na vybudování páteřní sítě. Původně se jmenovala FESNET (Federal Educational and Scienfitic NETwork) a po schválení a investici 20 milionů korun se začala budovat v polovině roku 1992. V prosinci už byla propojena Praha s Brnem rychlostí 64 kb/s. Krátce předtím bylo na stejnou rychlost povýšeno také spojení do Lince. 

CESNET2
CESNET2 dnes, nejrychlejší linka (40 Gb/s) se nachází mezi Olomoucí a Hradcem Králové

Krátce nato se ČSFR rozdělila na Česko a Slovensko, takže zanikl i FESNET. Resp. se rozštěpil na sítě CESNET (Czech Educational and Scientific NETwork) a SANET (Slovak Academic NETwork).

V březnu a únoru 1993 se k páteřní síti připojily i univerzity v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni. Na začátku roku 1994 měl CESNET už 14 uzlů a kromě linky do Lince byla Praha připojena i k Vídni a Amsterdamu. Ve větších městech vznikaly další metropolitní sítě. Zajímavostí je také, že zanikla původní česko-slovenská doména .cs a vznikly .cz a .sk.

Jak dlouho by se stahovalo CD (700 MB) na páteřní síti?

• 1992 (19,2 kb/s) – 3,5 dne
• 1993 (64 kb/s) – 1 den
• 1997 (34 Mb/s) – 3 minuty
• 1998 (155 Mb/s) – půl minuty
• 2000 (2,5 Gb/s) – dvě sekundy
• 2012 (až 40 Gb/s) – 9 CD za s.
 

Internet pro masy

Až v polovině roku 1995 se internet otevřel všem, nabídku připojení uvedli první komerční ISP. Pevné připojení s rychlostmi 9,6 nebo 14,4 kb/s stálo okolo 10 000 Kč měsíčně, s rychlostí 64 kb/s to bylo okolo 40 000 Kč. Vytáčené spojení bylo levnější, ale zase se obvykle platilo za dobu připojení. Revoluci způsobila v prosinci 1995 společnost Video on Line (VOL) s neomezeným internetem za 495 Kč.

Dostupná síť pomohla rozvoji webu, a tak hned v roce 1996 vznikaly první větší stránky, jež se dochovaly až dodnes: Neviditelný pes, Živě nebo Seznam. Do té doby hrály prim přenosy souborů pomocí FTP, síťové noviny, diskuzní skupiny, e-mailové služby nebo IRC. Nakonec až s webovými stránkami dostal český a slovenský internet postupně nové a nové uživatele. Aktuálně jich je v Česku přes šest milionů a na Slovenskou dva a půl milionu. Internet se z ČVUT dostal různými drátovými i bezdrátovými způsoby do dalších počítačů a dnes už také mobilů nebo třeba chytrý ledniček.

Seznam.cz
Seznam.cz v listopadu 1996, zdroj: archive.org

Nejvíce informací o počátcích internetu v Č(SF)R najdete na stránkách muzeuminternetu.cz. Historii CESNETu najdete na cesnet.cz.

Ohodnoťte tento článek!