Internet věcí ukazuje odvrácenou tvář. Co s chytrými žárovkami, když výrobce „vypne cloud“?

0

Když se vám pokazí auto, které už jeho výrobce nedělá, pořád vám jej v servisu opraví a můžete dál spokojeně jezdit. Co když si však koupíte chytrou žárovku, která stále výborně svítí, ale její výrobce vypne servery ovládající některé funkce?

Na jeden takový příklad upozornil časopis Consumerist. Společnost TCP prodávala a v některých obchodech dokonce stále prodává k internetu připojené LED žárovky. Problém je, že TCP ukončil jejich podporu. Od července u nich nefunguje vzdálené ovládání ani propojení s jinými platformami, protože to byly funkce závislé na cloudu, který už ale výrobce vypnul.

TCP připravilo zákazníky i část funkcí chytrých LED žárovek
TCP připravilo zákazníky i část funkcí chytrých LED žárovek

Uživatelé naštěstí stále mohou přes aplikace v mobilu (ty už zase nedostanou aktualizaci a jednou mohou zmizet ze Storu) rozsvítit nebo měnit jas, ale jejich krabice slibuje i nadstandardní funkce. Třetina recenzentů dala žárovkám na Amazonu jen jednohvězdičkové hodnocení, protože přišli o část funkcí. Jeden stěžovatel nakoupil žárovky pro celý dům, celkové osvětlení pak ovládal přes centrální hub či hlasově přes Amazon Echo. To už nefunguje.

Podobných příkladů nezodpovědnosti výrobců může být více a je na úřadech, aby jim šly po krku a aby stanovily pravidla, která by zaručovala funkčnost produktů i pod skončení podpory. Zrovna v případě TCP je alespoň malou útěchou, že základní ovládání probíhalo lokálně, nikoliv přes vzdálené servery.

 

Zdroj: Consumerist, Dtest via Kamil Zmeškal

Ohodnoťte tento článek!