Internet zase zrychlí. Cetin na jaře spustí „VDSL3“ a nabídne až 250 Mb/s

5

Česká telekomunikační infrastruktura dnes přestavila plán na příští rok. Stávajícím měděným vedením, které původně sloužilo pro pevnou telefonní linku, bude proudit ještě rychlejší internet. Už letos Cetin přidával plyn. Základní rychlost VDSL stoupla ze 40/4 Mb/s na 50/5 Mb/s. S dostupnou vektorizací eliminující přeslechy jsou na vybraných linkách dostupné i rychlosti 80/8 Mb/s.

VDSL2 (Vplus) 35b přinese další skokový nárůst rychlostí
VDSL2 (Vplus) 35b přinese další skokový nárůst rychlostí (foto: Nokia)

Od května 2017 Cetin spustí nové tarify Superfast, které nabídnou rychlosti mezi 100/10 a 250/25 Mb/s. V první fázi budou dostupné na 170 000 přípojkách. Cetin tuto technologii nazývá VDSL3, ale ve skutečnosti jde o vylepšené VDSL2, které kromě vektorizace navíc používá dvojnásobnou šířku pásma (35 místo 17 MHz).

Technologie je jinak známá pod označením Vplus 32b a teoreticky nabízí rychlost více než 200 Mb/s na vzdálenost do 500 metrů od ústředny, případně 300 Mb/s do 250 metrů. O VDSL3 mluvil Cetin už na jaře, ale tehdy jsme si mysleli, že půjde o G.Fast. Nový standard, který umožní až gigabitové připojení (využívá až 106 MHz široké pásmo).

 

Stávající nadstavba VDSL2 je ale praktičtější, protože dovoluje připojit k jednomu DSLAMu více lidí současně a na delší vzdálenosti. G.Fast se bude hodit, až (jestli?) budou DSLAMy v každé ulici. Tak či onak, i „VDSL3“ bude vyžadovat nové modemy.

Zdroj: Cetin

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Ale že by radši opravdu zapracovali na těch slavných předsunutých DSLAMech, aby aspoň většina národa měla těch 40-50 Mbps… To radši nasazují takéto chujoviny, které se krásně vyjímají v marketingových materiálech, ale ve skutečnosti je využije promile zákazníků.

    • A úplně v tom vidím paralelu ve vytahování se s rychlým internetem v mobilu, když pak ale zjistíte, kolik zaplatíte za překročení FUP v našem Čechystánu, tak to připojení taky každý akorát použije na načtení té mobilní stránky. K čemuž bohatě stačí 3G.