Internetové adresy s národní diakritikou – chtěli byste je?

0

Jistě se to stalo už i vám, je to ostatně začátečnická chyba téměř každého novopečeného uživatele internetu – zkoušeli jste zadat internetovou adresu s diakritikou. Místo vašeho oblíbeného zpravodajství Aktuálně.cz se vám tak po zadání www.aktuálně.cz zobrazila jen chybová stránka. Důvod byl přitom jednoduchý – při zadávání internetových adres háčky a čárky nepoužívejte (správná adresa je tedy www.aktualne.cz).

V poslední době však přichází ke slovu názory, že by měla být speciální znaménka v internetových adresách přeci jen povolena. Takové adresy, které používají speciální znaménka, jsou označovány jako IDN (z anglického Internationalized Domain Names – zmezinárodněná doménová jména). V některých zemích už k tomu dokonce došlo, Čína, Japonsko nebo Německo už tak umožňují registraci národní domény včetně speciálních znaků. K dispozici je podpora speciálních znaků také u evropské domény .eu a dalších univerzálních (tzv. generických) domén jako je například .com., .org nebo .net.

Vyzkoušejte si do prohlížeče zadat adresu www.Ëå∂.co.jp, pravděpodobně se vám to nepovede. Absence cizích znaků na klávesnici je velký problém IDN

Magická formulka xn‚Äî

Princip fungování IDN není úplně jednoduchý, pro práci se speciálními znaky v doménách jej však nebudete potřebovat znát. Aby si prohlížeč se speciálními diakritickými znaménky nemusel lámat hlavu a používání IDN domén fungovalo, musí se daná doména po zadání do prohlížeče přeložit do tzv. ACE tvaru (ASCII Compatible Encoding). Ten vzniká tak, že se před název domény přidá xn--, následují znaky domény standardní latinkou (ASCII) s tím, že znaky s diakritikou jsou vynechány. Za pomlčkou jsou pak zapsány znaky s diakritikou vygenerované pomocí algoritmu Punicode. Například doména www.háčkyčárky.cz se tak po zadání přeloží do tvaru www.xn--hkyrky-ptac70bc.cz.

Pro IDN platí několik omezení, která musí každý majitel domény respektovat. Nelze například v rámci jedné domény kombinovat jednotlivé skupiny znaků (např. latinku, cyrilici nebo čínské znaky) a doména musí mít alespoň dva znaky (bez koncovky). Zároveň doména nesmí začínat znaky xn-- a nesmí být delší než 63 znaků. Seznam všech podporovaných znaků můžete nalézt na webu sdružení EURid (www.tinyurl.com/znakydomeny).

V Česku zatím bez háčků

A co česká doména .cz? Zavedení IDN v českých podmínkách bylo už několikrát diskutováno, zatím však vždy nakonec došlo k zamítnutí a registrovat tak českou doménu se speciálními znaky tak zatím není možné. Správce české domény .cz, sdružení CZ.NIC však každé dva roky pořádá průzkum, ve kterém zjišťuje zájem uživatelů o domény se speciálními znaky a v případě, kdy bude podpora zavedení dostatečná, je připraveno IDN spustit i pro adresy končící .cz. Zatím však podpora IDN spíše klesá – zatímco v roce 2006 její zavedení podporovalo asi 45 % jednotlivců a 20 % firem, loni to bylo už jen 37 % jednotlivců a 13 % firem.

 

Důvodů je hned několik, tím hlavním je ale pohodlí a ochrana bezpečnosti uživatele a možná rizika spojená s doménovými spekulacemi.

Problematický je totiž už jen zápis adresy. Vyzkoušejte si např. na klávesnici zadat adresu www.–¥–∞–ª—å.com nebo www.Ëå∂.co.jp. Je velmi pravděpodobné, že se vám to nepovede – což výrazně snižuje použitelnost internetu. Tyto adresy jsou pak totiž dostupné zpravidla jen uživatelům z dané země – jen ti totiž mají na klávesnici znaky, které jsou pro zadání kompletní adresy potřeba.

Další nebezpečí spočívá ve zneužívání podobných doménových jmen. K tomu sice dochází už i dnes (pokud při zadávání webové adresy uděláte překlep, nezřídka se dostanete na stránky s pornografickým obsahem – to není náhoda, ale záměr), v souvislosti se zavedením speciálních znaků by však tento problém výrazně narostl. Jednoduchým příkladem jsou adresy www.google.cz a www.google.cz. Na první pohled jsou obě adresy stejné, znak „o“ je však u jedné z nich napsán latinkou, zatímco u druhé azbukou – tím pádem obě adresy vedou na zcela jinou stránku, kde jedna může být originálním Googlem zatímco druhá stránkou, na níž útočník zneužívá podobnosti se světoznámým vyhledávačem (vyzkoušet si tento rozdíl můžete na adrese www.háčkyčárky.cz). Od zneužívání vyhledávače už je pak jen krůček ke zneužití internetového bankovnictví.

Zavedení IDN by mimo výše zmíněných problémů také zvyšovalo náklady firem. Kromě standardní domény bez diakritiky by si totiž společnosti, které mají v názvu firmy háček nebo čárku, musely registrovat další doménu – tu s diakritikou. Náklady na internetovou adresu by se tak zdvojnásobily.

Za IDN se nepřiplácí

Cena za registraci domény s diakritikou je stejná jako za doménu bez diakritiky. Při registraci IDN domény však pamatujte na všechny výše zmíněné nedostatky, které IDN doprovází. Pokud jste se již k registraci odhodlali, můžete využít služeb serveru www.domena.cz, který se na registraci specializuje.

Vyzkoušejte si

Některé prohlížeče nebo e-mailové schránky mohou mít s IDN problémy. Snadno si ale můžete vyzkoušet, zda právě ten váš diakritická znaménka v adresách podporuje.

WEB
Zadejte si do adresního řádku webového prohlížeče adresu www.háčkyčárky.cz. Pokud se vám stránka zobrazí korektně, znamená to, že váš prohlížeč nemá s IDN problémy. Pokud dojde k problémům, měli byste aktualizovat na novější verzi prohlížeče – nejnovější vydání známých prohlížečů by totiž s IDN problém mít neměla.

E-MAIL
Protože je jednou součástí e-mailových adres také doména, přechází podpora IDN také do světa elektronické pošty. Abyste otestovali svého poskytovatele e-mailu, odešlete zprávu na adresu testmail@háčkyčárky.cz s předmětem IDN. Pokud vše bude fungovat, měla by vám za chvíli dorazit odpověď.

Zajímavosti

Vůbec první zaregistrovanou .eu doménou s diakritikou byla www.√§rzte.eu.

Jedinou .cz doménou s použitím speciálních znaků je www.háčkyčárky.cz. Provozuje ji sdružení CZ.NIC jako informační stránku o IDN.

Jak by vaše doména s diakritikou vypadala ve tvaru www.xn-- si můžete vyzkoušet na infostránce www.háčkyčárky.cz.

Ohodnoťte tento článek!