Internetové rádio: Stáhněte si zajímavé podcasty z iTunes

0

Aplikaci iTunes, která je provázaná se stejnojmenným internetovým obchodem nabízejícím hudbu, filmy a jiný multimediální obsah, je možné využívat také ke stahování podcastů. Ty jsou většinou bezplatně k dispozici, takže je možné je stahovat i bez nutnosti registrace účtu v rámci tohoto obchodu. Stačí aplikaci nainstalovat, vyhledat zajímavý podcast a poté stáhnout jednotlivé díly, které pak můžete buď poslouchat přímo v počítači, nebo si je zkopírovat do kapesního přehrávače či mobilního telefonu.

V rámci iTunes jsou dostupné stovky podcastů nejrůznějšího zaměření a v různých jazycích.  Podcasty tak mohou skvěle posloužit například k procvičení angličtiny, němčiny či jiného cizího jazyka. Kdo cizí řeči dobře rozumí, nepochybně uvítá možnost sledovat například původní zpravodajství britské BBC, americké CNN nebo diskusní pořady se známými osobnostmi. Pokud žádný cizí jazyk neumíte, zoufat rozhodně nemusíte. iTunes už totiž dnes nabízí i řadu českých podcastů.

Co je podcast?

Podcast je zjednodušeně řečeno pravidelně vycházející zvukový nebo video záznam (například nějakého pořadu či diskuse), případně jakýkoliv jiný autorský příspěvek. Může být vytvářen jako vedlejší produkt televizního nebo rozhlasového vysílání, nebo pro přímé zveřejňování v rámci iTunes. Jednotlivé příspěvky jsou zpravidla dostupné k volnému stažení.

Instalace iTunes

Instalační soubor aplikace iTunes stáhnete z oficiální webové stránky uvedené v záhlaví této stránky. Po načtení klepněte na tlačítko Bezplatné stažení, na následující stránce zadejte do formuláře svou emailovou adresu a vyberte, zda chcete stáhnout verzi pro 32 nebo 64bitová Windows. Zrušte také zatržení obou položek, aby vám do schránky nezačaly chodit reklamní zprávy. Poté klepněte na tlačítko Download Now, stáhněte instalační soubor a spusťte jej.

Samotná instalace je jednoduchá a není potřeba v rámci průvodce nic nastavovat. Pouze v druhém dialogu zrušte zatržení u položky Použít iTunes jako výchozí přehrávač zvukových souborů. Poté již klepněte na tlačítko Instalovat. V průběhu instalace možná budete několikrát vyzváni k potvrzení uživatelských oprávnění – dialog vždy odsouhlaste tlačítkem Ano.

 

Hledání podcastů v Apple iTunes

Při prvním spuštění budete vyzváni k potvrzení licenčních podmínek, což učiňte klepnutím na tlačítko Souhlasím. Poté se již zobrazí uživatelské rozhraní programu. Podcasty je možné získat prostřednictvím obchodu iTunes Store, proto v levém sloupci klepněte na stejnojmennou položku a následně v horní černé liště na odkaz Podcasts. Tím se zobrazí stránka s výběrem nejnovějších a nejzajímavějších podcastů, které vám iTunes automaticky nabízí.

Pokud klepnete na malou šipku u odkazu Podcasts, zobrazí se nabídka, ve které si můžete vybrat konkrétní zaměření podcastu. Vybírat můžete z mnoha ekonomických, politických, kulturních, náboženských, zábavných či vzdělávacích podcastů. V pravé části si můžete vybrat, zda chcete zobrazit pouze video podcasty (Video Podcasts) nebo zvukové podcasty (Audio Podcasts). Pokud na některou z nalezených položek klepnete, zobrazí se stránka příslušného podcastu, na které si můžete přečíst podrobnější informace.

 

Pokročilé hledací funkce

Procházení desítek podcastů je sice zajímavé, ovšem po chvíli zjistíte, že takto jen velice složitě naleznete pořad, který by vám vyhovoval. Proto iTunes nabízí i pokročilou vyhledávací funkci. Nejprve v nabídce Podcasts vyberte některou z kategorií a poté v pravé části PODCASTS QUICK LINKS klepněte na položku Power Search.

Pokud víte o konkrétním podcastu, který vás zajímá, můžete ho vyhledat zadáním názvu do pole Title. Pokud nemáte konkrétní představu, můžete zkusit zadat nějaká klíčová slova do pole Description. Lze také z nabídky Category vybrat kategorii, která vás zajímá, a z nabídky Language pak jazyk podcastu (pro češtinu vyberte položku Czech). Hledání pak zahájíte klenutím na tlačítko Search. Pro zobrazení všech výsledků hledání pak klepněte na odkaz See All. /šipka k Img_3.png položka See All/

 

Stažení jedním klepnutím

Pokud vás nějaký podcast zaujal a chtěli byste ho odebírat, klepněte na jeho stránce na tlačítko Subscribe Free a v dalším dialogu pak na Subscribe, čímž si ho „předplatíte“. Díky tomu se vám bude automaticky do počítače stahovat každý nově vydaný příspěvek. Tímto způsobem si můžete „předplatit“ libovolný počet podcastů.

Jejich správu lze provádět po klepnutí na záložku Podcasty. Po otevření složky „předplaceného“ podcastu se zobrazí seznam všech příspěvků, které jsou dostupné. Stažený díl si můžete přímo odtud přehrát – stačí položku označit a potom klepnout na tlačítko pro přehrávání. /šipka k Img_5.png – play tlačítko/ Stejným způsobem samozřejmě můžete přehrávat i video podcasty.

Příspěvky, které zatím nemáte stažené, můžete snadno stáhnout klepnutím na tlačítko ZÍSKAT u příslušné položky v seznamu.  Podrobnější nastavení automatického stahování nových příspěvků provedete v dialogu po klepnutí na tlačítko Nastavení v dolní části okna. Pokud již některý podcast odebírat nechcete, klepněte na tlačítko Odhlásit.

iTunes iTunes

Kopírování do přehrávače

Jak již bylo zmíněno, podcasty je možné přehrávat přímo v aplikaci iTunes. Zvláště výhodné je to v případě video podcastů, které někdy bývají publikovány v HD rozlišení. Samozřejmě ne vždy je přehrávání v počítači efektivní a mnozí budou pravděpodobně preferovat přehrávání v kapesním přehrávači nebo v mobilním telefonu.

Jste-li majiteli iPodu či iPhonu, je kopírování podcastů do přístroje velmi jednoduché a zpravidla probíhá automaticky po připojení v rámci procesu synchronizace. Pokud však máte běžný MP3 přehrávač, musíte podcasty zkopírovat ručně. Stažené soubory ve formátu MP3, respektive MP4 v případě videa, se ukládají do uživatelské knihovny. V nabídce Start tedy klepněte na položku Hudba a následně přejděte do složky iTunes | iTunes Media | Podcasts. Tady se nacházejí jednotlivé složky se staženými příspěvky, které si můžete zkopírovat do vašeho zařízení.

Tipy na zajímavé podcasty

V rámci iTunes naleznete mnoho zajímavých podcastů, které jistě stojí za to sledovat či poslouchat. Výhodou je, že jsou zdarma. Pokud vás některý nezaujme, můžete si snadno jeho odběr odhlásit. Abyste věděli, kde začít, přinášíme vám stručný výčet podcastů, které byste určitě neměli přehlédnout:

Český rozhlas 1 – Radiožurnál – zpravodajské pořady ČRo

Frekvence 1 – Co vy na to, pane Kraus? – vtipné rozhovory s Janem Krausem

Ráááádio Impuls – Impulsy Václava Moravce – diskusní pořad Václava Moravce

Český rozhlas – věda a technika – zajímavé pořady ČRo o vědě

Český rozhlas  – kultura – zajímavé pořady ČRo o kultuře

Digit.cz – originální podcast o počítačích a technologiích

Listen to English – learn English – zajímavé a srozumitelně namluvené příspěvky k procvičení angličtiny

English as a Second Language Podcast – srozumitelné lekce angličtiny

6 Minute English – velmi zajímavý podcast BBC k praktickému procvičování angličtiny. Stačí 6 minut týdně

Global News – objektivní zpravodajství britské stanice BBC

Ohodnoťte tento článek!