Aktuální ovladače hardware jsou jedním ze základních předpokladů rychlého a stabilního systému. Jenže kdo má neustále kontrolovat, zda je obslužný software k veškerým komponentám v poslední dostupné verzi? Odpověď zní prostěji, než se na první pohled zdá – doslova levou zadní to zvládne Driver Booster od firmy IObit.

Zanedlouho si s námi o tento povedený nástroj budete moct zasoutěžit. Pěti čtenářům poskytneme plnou verzi na půl roku.

Co slibuje?

Na oficiální stránce je aplikace popisována jako nejúčinnější a nejsnadněji použitelný nástroj pro aktualizaci ovladačů. Mezi jeho hlavní funkce patří:

 • Automatická identifikace zastaralých ovladačů.
 • Aktualizace ovladače jedním klepnutím zajistí maximální výkon hardwaru.
 • Speciální režim ladění ovladačů pro nejlepší herní zážitek.
 • Rychlé, bezpečné a snadné použití.

Jistě nemusíme připomínat, že zastaralé ovladače mohou výrazně ovlivnit výkon počítače a v krajních případech vést až k pádům systému. Driver Booster automaticky skenuje a identifikuje neaktuální ovladače, a v případě dostupnosti novější verze stáhne a nainstaluje aktualizaci. Aktualizace ovladače tak chrání váš počítač před selháním hardwaru, konflikty a zhroucením systému.

Nástroj na uživatele klade minimální nároky
Nástroj na uživatele klade minimální nároky

Jak funguje v praxi?

Testu jsme podrobili plnou verzi s číslem 1.3, jejíž roční licence pro tři počítače přijde na 22,95 dolaru (cca 460 Kč), kterou jsme nainstalovali na redakční notebook se 64bitovými Windows 7. Existuje nicméně také bezplatná varianta, jež automaticky identifikuje zastaralé ovladače, stáhne nové a aktualizuje je jedním klepnutím. Poslední řada nástroje slibuje přesnější detekci a přiřazení správných ovladačů ke komponentám. Databáze navíc obsahuje ještě více zařízení.

Nyní již také můžete snadno odinstalovat ovladače. Autoři se tedy činili. Instalační proces nepřekvapí žádnými záludnostmi – průvodce navíc komunikuje v češtině. Po zkopírování souborů a provedení konfigurace aplikaci spustíte, přičemž ihned začne kontrolovat stav systému. Pro pořádek dodáváme, že toto chování lze vypnout v nastavení.

Ovladače můžete aktualizovat hromadně, a to zcela automaticky
Ovladače můžete aktualizovat hromadně, a to zcela automaticky

Během několika sekund již spatříte výsledky. Nutno konstatovat, že testovací notebook nedopadl právě dobře – bezmála dvacítku zařízení kontrolovaly zastaralé ovladače. Řešení je naštěstí prosté – stačí klepnout na zářivě červené tlačítko Aktualizovat vše v pravém horním rohu.

Jestliže chcete mít nad průběhem aktualizace větší kontrolu, nové ovladače nainstalujete samostatně tlačítky Aktualizovat u jednotlivých položek. V takovém případě program nabídne automatickou aktualizaci na pozadí, nevyžadující žádnou interakci s uživatelem, a o celý proces se postará sám.

 

IObit Driver Booster nejprve uloží bod obnovy, následně stáhne ovladač a provede instalaci. V případě potřeby upozorní uživatele na nutnost restartu, který lze volitelně provádět i automaticky. Pokud restart neprovedete hned, aplikace na jeho potřebu přestane upozorňovat. Nebude vás tedy zbytečně obtěžovat. Přesto ale doporučujeme restart neodkládat.

Postupně jsme notebook dostali do stavu, kdy nám Driver Booster oznámil, že všechny ovladače jsou aktuální. V horním panelu je připraveno pět tlačítek, zleva jsou to:

 • Odeslání ohlasu či námětu.
 • Záloha ovladačů (pouze ve verzi Pro).
 • Obnova ze zálohy. Konkrétně se jedná o návrat k vytvořenému bodu obnovy.
 • Možnost změny vzhledu ­˜– k dispozici je světlý a tmavý motiv vzhledu.
 • Další možnosti nastavení, čítající automatické spouštění se systémem, změnu jazyka, pravidelné skenování v nastaveném intervalu, určení složek pro zálohy a stahované ovladače, výběr výjimek a nastavení proxy.

Můžete usínat s vědomím, že máte počítač v nejlepším stavu
Můžete usínat s vědomím, že máte počítač v nejlepším stavu

Zdarma, nebo zaplatit?

V dubnu skončí podpora Windows XP. IObit nicméně oznámil, že bude své produkty nadále opečovávat tak, aby fungovaly i na této staré platformě. Driver Booster nebo oblíbený Advanced SystemCare tak ve Windows XP nadále poběží.Jak již zaznělo, verze zdarma nabízí to hlavní: vyhledání a aktualizaci zastaralých ovladačů. Za cenu 22,95 dolaru na rok získáte licenci Pro na tři počítače, která navíc přináší:
 • Komplexnější podpora hardwarových zařízení.
 • Prioritní aktualizace zastaralých ovladačů.
 • Zálohování ovladačů pro bezpečné obnovení.
 • Stahování a aktualizací ovladačů až o 300 % rychleji.
 • Automatické aktualizace na nejnovější verzi.
 • Technická podpora pro kteroukoli denní hodinu.

IObit Driver Booster je užitečný pomocník, jenž snadno a rychle vyhledá a v případě potřeby i aktualizuje zastaralé ovladače. Klade na uživatele vskutku minimální nároky a ušetří mnoho času, který by jinak bylo nutné trávit obtížným a zdlouhavým hledáním na oficiálních stránkách výrobců.

Na výběr máte pouze dva oblečky
Na výběr máte pouze dva oblečky

Ohodnoťte tento článek!