IObit Malware Fighter 2: ochranný doplněk k běžným antivirovým řešením

0

Vývojářské studio IObit z našich stránek určitě znáte – v minulosti jsme si představili jeho programy Uninstaller, Smart Defrag, Driver Booster a patrně nejznámější Advanced SystemCare. Bojovník proti škodlivým aplikacím Malware Fighter se v první řadě chlubí unikátní detekcí založenou na dvou jádrech, která jsou schopná detekovat spyware, adware, trojské koně, keyloggery, botnety, červy a únosy nastavení rychlým a efektivním způsobem.

Instalace a její nástrahy

Na oficiálních stránkách aplikace, odkud lze stáhnout instalační balíček, se dozvíte, že Malware Fighter 2 nabízí:

 • detekci a odstranění infekce a skrytých hrozeb,
 • ochranu před hrozbami v reálném čase,
 • kompatibilitu se všemi antivirovými produkty,
 • rychlost, jednoduchost a nulovou cenu.

Instalace probíhá z větší části v češtině a v jejím průběhu je vhodné dávat pozor na třetí krok, ve kterém průvodce nabízí panel nástrojů Spigot. Zde doporučujeme zdvořile nesouhlasit s nabídkou.

Lepší bude nesouhlasit
Lepší bude nesouhlasit

Podobná ostražitost se vyplatí také v posledním kroku, kde je nabízena instalace dalšího doplňku. I v tomto případě raději zatržítko Install Accelerate Tab deaktivujte.

Zrušte označení zvýrazněné volby
Zrušte označení zvýrazněné volby

Aktualizace a kontrola

Uživatelské rozhraní aplikace se skládá z kvarteta velkých tlačítek. Hned po spuštění se dozvíte, jak na tom váš počítač vlastně je – tedy v první řadě kdy byl naposledy kontrolován a zda máte aktuální databázi. Doporučujeme přepnout program do češtiny (pokud se tak nestane automaticky) – tuto volbu najdete v nastavení v sekci User interface, kde v rozbalovací nabídce Language zvolíte češtinu, či jiný vám blízký jazyk. Slovenština bohužel chybí.

Aby mělo skenování systému smysl a našlo i nejnovější hrozby, doporučujeme na prvním místě provést aktualizaci tlačítkem Aktualizace. Ve verzi zdarma Malware Fighter kontroluje dostupnou verzi databáze při spuštění, nicméně v placené variantě Pro lze v nastavení určit, aby tak činil automaticky nebo ve zvoleném čase.

Uživatelské rozhraní aplikace

Následně je možné přistoupit ke kontrole systému, která je k dispozici pod tlačítkem Sken. Na výběr jsou tři varianty testů:

 • Rychlý sken – Rychlý, ale jen zběžný test nejdůležitějších oblastí, složek a souborů.
 • Úplný sken – Kompletní test, který prověří veškerá data na všech discích.
 • Vlastní sken – Uživatelsky definovaný test, kde sami rozhodnete, které disky budou prohledávány.

IObit Malware Fighter se také objeví v kontextové nabídce pod pravým tlačítkem myši v Průzkumníkovi jako nová položka Skenovat pomocí IObit Malware Fighter. Můžete tak snadno otestovat zvolený disk, složku či soubor na pouhá dvě klepnutí, aniž byste museli spouštět celý program.

Tři typy testů

O průběhu testu budete podrobně informováni – uvidíte, který soubor je aktuálně kontrolován, kolik jich již bylo prověřeno a v kolika byl nalezen škodlivý kód. Zatržítky v dolní části lze případné infiltrace automaticky opravit, eventuálně můžete nechat po dokončení vypnout PC. Test je samozřejmě možné v průběhu pozastavit nebo zcela zastavit.

Probíhající test

Bez ochrany ani ránu

Ochranu proti škodlivým aplikacím řeší mnoho uživatelů až v okamžiku, kdy se jejich počítač začne chovat jinak, než jsou zvyklí. To ale bývá v mnoha případech příliš pozdě. Základem je dobrá prevence v podobě ochrany v reálném čase, která permanentně dohlíží na to, aby se do systému nedostala nějaká breberka. IObit Malware Fighter 2 obsahuje několik hlídačů, kteří chrání jednotlivé potenciální vstupy pro malware.

 • Hlídač spouštění – Chrání před podezřelým malwarem při startu Windows.
 • Hlídač prohlížeče – Chrání nastavení webového prohlížeče před škodlivými modifikacemi.
 • Hlídač připojení – Blokuje webové stránky, které by mohly být potenciálně nebezpečné.
 • Hlídač souborů – Hledá hrozby při spouštění neznámých souborů.
 • Hlídač cookie – Zabraňuje narušení soukromí skrze cookies.

Tři volby jsou k dispozici pouze ve verzi Pro – Hlídač USB disků (chrání před viry, šířícími se přes USB média), Hlídač procesů (detekuje škodlivé procesy v operační paměti) a Hlídač akcí (rozpoznává ohrožení na základě podezřelého chování programů).

Ochrana v reálném čase

Pod posledním tlačítkem Centrum akcí můžete stáhnout nebo otevřít další aplikace z dílny IObit, jako jsou Advanced SystemCare, Smart Defrag a další. V této sekci také zjistíte, pokud je některý z uvedených programů v neaktuální verzi. Nelíbilo se nám ale, že aplikace hlásí absenci některé z aplikací jako problém.

Centrum akcí

Další možnosti

Zcela jsme zatím vynechali čtyři nenápadná tlačítka, situovaná po pravé straně hlavního okna. Podívejme se na ně nyní:

 • Cloud – Zobrazí statistiky Cloud Community a na požádání nahraje podezřelé soubory do IObit Cloudu pro analýzu.

Sekce Cloud Community

 • Karanténa – Možnost zkontrolovat nebo obnovit soubory z karantény.
 • Nastavení – Vstup do nastavení aplikace.
 • O programu – Odkazy na webové stránky, technickou podporu a návod k použití.

Možnosti nastavení

Celkově vzato musíme na tomto produktu ocenit především jeho uživatelskou přívětivost, která je u aplikací značky IObit zavedenou tradicí. Po přepnutí do češtiny se i úplný laik rychle zorientuje v nabídce dostupných funkcí, zvládne provést aktualizaci databáze a test počítače. Z hlediska rychlosti skenování patří Malware Fighter 2 spíše k průměru. Pokud hodláte chránit počítač před infiltrací nežádoucího kódu, určitě doporučujeme o této aplikaci uvažovat jako o potenciálním kandidátovi.

Ohodnoťte tento článek!