Ion 2: spíše grafika než čipset

0

Podle nejnovějších nepotvrzených zpráv bude Nvidia Ion 2, druhá verze populárního IGP nejen pro procesory Atom, nejen schopným akcelerátorem HD videa jako už byl koneckonců stávající první Ion, ale možná i vcelku silnou herní grafikou.

Nový Ion už bude spíše GPU než čipset, severní můstek čipové sady je u nových Atomů integrován přímo v procesoru. Pokud chceme tedy Ion 2 připojit, lze to řešit buď připojením GPU na sběrnici PCI Express, nebo nahrazením PCH čipu NM10; druhá varianta by znamenala znemožnění připojení k CULV procesorům (či k VIA Nano, pokud by Nvidia nevydávala různé čipy). Ion 2 tak zřejmě bude v podstatě dedikovaným GPU. To přináší teoretickou možnost přepínání grafik.


Ion 2 má být až o 150 % rychlejší než jeho předchůdce a půjde párovat s procesory Nano i CULV

To hlavní: při uvedení bude prý dostupná pouze jedna varianta a jiná (jako například Ion LE k Ionu) se zatím neplánuje. Ion 2 bude podle serveru Fudzilla 40nm GPU se 40 CUDA jádry (nebo chcete-li, možná raději jen stream procesory), tedy hodnota v předpokládaném rozmezí 32 až 48. Každopádně jsme se na tento údaj zeptali PR zastoupení společnosti Nvidia a ta odpověděla, že veškeré zprávy o Ionu 2 (i nástupci MCP7A) jsou čirou spekulací.

Spotřeba nebude zřejmě natolik skvělá, jako u GMA 3150 v Atomu, zato výkon bude k Atomu silně neadekvátní. Starý Ion měl 16 stream procesorů a poradil si s většinou her na nízké detaily a když byl problém s plynulostí, tak většinou vinou CPU, zde před námi stojí o 150 % posílený nástupce. Takty nevíme jistě, spekuluje se o hodnotách 500 MHz pro jádro a 950 MHz pro SP.

Výkon jádra Ionu 2 bude jistě silně degradován nízkou propustností pamětí (64bitová sběrnice, max. DDR3 1333 MHz). Bude-li počet SP dvoj- až trojnásobný, tak grafický výkon ve hrách určitě vzroste, v GPGPU aplikacích by mohl být nárůst přímo úměrný nárůstu počtu a taktu SP, digitální výstup s akcelerací HD obsahu (nový dekodér VP4) všeho druhu včetně DivX také není k zahození. GPU podporuje DirectX 10.1.

Ion 2 bude prý párován nejen s Atomy, ale i s procesory VIA Nano a CULV procesory, zejména zde by mohl být pořádně využit herní výkon GPU. Není jasné, zda bude osazován i k ULV modelům Core i5/i7, ve své „jiné“ podobě (Ion vs. GeForce 9300/9400) dost možná. Jak už jsme řekli, o nástupci MCP7A Nvidia také oficiálně ani necekne. V každém případě čekáme, že Nvidia vydá Ion 2 takový, aby byl výkonnější než libovolný dnešní IGP. Nvidia pochopitelně vše oficiálně označuje za spekulace.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!