Šeptanda: nové iPhony 12 na USB-C nepřejdou a ty další už nebudou mít konektor žádný

15
Lightning cable connector Wikipedia
Lightning
-
Zdroj: Wikipedia

Apple začal používat konektor Lightning v iPhonu 5, tedy od roku 2012. A předtím měl 4 roky 30pinový konektor. V poslední době se mluvilo o tom, že by měl přejít na společný standard USB-C a dokonce existoval prototyp nového iPhonu 12 právě s tímto konektorem.

Podle leakera Fudge je vše jinak. Apple bude mít i u nových iPhonů stále svůj Lighning a v příští generaci (iPhone 13) už konektory opustí nadobro. Budete je dobíjet pouze bezdrátově, ale nějaká forma chytrého konektoru by měla zůstat.

Oproti Lightningu se první smartphone s USB-C objevil až v roce 2016, takže Lightning má mnohem větší tradici. Jde ale o proprietární řešení Applu, zatímco USB-C je široce rozšířený standard.

Redukce USB C na Lightning Techspot
Redukce USB-C na Lightning (Techspot)

Komentář: Neřekl bych, že by Lightning a USB-C nemohly existovat vedle sebe jako standardy každý pro svůj ekosystém. Apple má na tomto konektoru založenou nezanedbatelné množství příslušenství. Větší problém pro standardizacije spíše přetrvávající microUSB, dále také rozdílné nabíječky s různě kvalitní kabeláží a v neposlední řadě fakt, že po přejetí hranic i v rámci Evropy stejně potřebujete adaptér.

zdroj: Techspot

Šeptanda: nové iPhony 12 na USB-C nepřejdou a ty další už nebudou mít konektor žádný
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

15 KOMENTÁŘE

  • upřímně, nechápu proč po tom co vidíme vůbec o Applu uvažovat. Ta firma se chová naprosto nepřátelsky téměř k jakékoliv formě otevřenosti a interoperability. Když má implementovat cokoliv co interoperabilitu s okolím zlepší umí jen zdržovat, odsouvat, a pokud možno i pak vymyslet raději nějaký vlastní zcela izolovaný standard, díky kterému bude nadále neúměrně předražovat periferie. Cesta do světa applu je jak cesta na Mars, spousta lidí by hned letěla, nějak tam přežít dokážou, ale budou hledět každou chvíli zpět k Zemi a vnitřně mlátit hlavou do zdi za to jak si návrat do zajímavějšího ekosystému překypujícího možnostmi a rozmanitostí zkomplikovali.

  • vy tomu říkáte ochranný val, to je dobrá demagogie. To je uzavřenost, vězení, basa, loch, mříže, … apple nedělá nic jiného než že jen komplikuje vstup do svého ekosystému jakékoliv potenciální cenové konkurencí formou zbytečných a nákladných odlišností.

 1. Kdysi jsem si myslel, že bezdrátové nabíjení je skvělé a člověk se obejde bez omezujícího kabelu. A pak jsem to párkrát vyzkoušel a zjistil jsem, že omezující je bezdrát. Nabíjený telefon nejde volně používat, efektivita nabíjení je zoufalá (což doma nevadí, ale u powerbanky je to nepřijatelné), v autech je to stále pouze příplatková výbava.
  Bezdrátová budoucnost? Neděkuji.

  • +1
   Opět je to od Applu krok mimo, který akorát okopírujou všichni ostatní, něco jako ztráta sluchátkového jacku. Současný bezdrát se prostě nevyrovná slušnému DAC v mobilu a kabelovým sluchátkám. Stejně tak bezdrátové nabíjení. Když telefon nabíjím, chci ho mít v ruce a používat ho. To ho jako budu držet i s nabíječkou? Jak budu telefon nabíjet na cestách s powerbanky?
   Nabídne mi bezdrát aspoň 25W rychlonabíjení, když zjistím pár minut před odchodem že mám prázdno? Atd atd.

    • Jasně… prostě nejlépe je vůbec ten telefon nepoužívat, k tomu nebyl určen.
     Od doby, co jsme v práci dostali iPhony, jsem z toho fakt nešťastný.. Volat se z toho dá, ale už psaní SMS je otrava, natož na tom vytvořit mail. To, že aplikace pro přístup k firemní síti neumí totéž, co uměly na androidu, ale asi tak polovinu, radši ani neřeším.

     • co očekáváte od uzavřeného ekosystému jednoho jediného výrobce, kde není konkurence je i invence jen produktem PR oddělení a prostě není skutečná. Apple omezuje co se dá, z toho bohužel vychází jeho síla, především pak omezuje interoperabilitu a jakoukoliv provázanost pokud se netýká provázanosti s jiným apple produktem. Nechat se chytit do této pastičky na myši, to chce hodně naivní mozeček (u většiny managementu českých firem a nedej bože státních institucí je tento předpoklad bohužel splněn).

   • kdo co kopíruje prosím vás ? já na novém XIAOMI MI 9T PRO sluchávkový výstup rozhodně mám, ne všichni výrobci kopírují každou appláckou pitomost. Samozřejmě že možnost připojit a dobíjet bezdrátově mám, ale o konektory mne výrobce svévolně nepřipravil, proč by to taky dělal. Možnosti jsou fajn, jednou použiju drát, jindy bezdrát, podle toho co se zrovna hodí. Přístup který apple absolutně nikdy nepochopí.

 2. Apple dělá dobře. Přechod na USB-C nedává smysl – Lightning je za ty roky natolik rozšířený, že argument o sjednocování postrádá smysl, a USB-C je objektivně horší konektor z pohledu zpracování a mechanické odolnosti. Myšlenka opustit konektor úplně je troufalá, ale kdo jiný by něco takového dokázal prosadit, když ne Apple. A to říkám jako někdo, kdo nabíjí téměř výhradně bezdrátově. Než ale taková doba přijde, budu doufat, že zůstanou u Lightningu a úkroky bokem k USB-C si odpustí.

  • USB-C je horší z pohledu odolnosti? Děláš si prdel, že jo? Lightning coby plastová pacička s piny se právě snadno láme a když se dobře zalomí v telefonu, nejde dostat ven. USB-C je daleko odolnější.

  • Proprietární Lightning nedával nikdy smysl, snad jen PR oddělení applu který ho používá k předražování a filtrování výrobců propriet. Lightning měli poslat k šipku už dávno, jenže zájem uživatelů je jim bohužel ukradený, ctí jen zájem ekonomický a svůj vlastní a nemají sebemenší problém vyrazit i proti vlastním uživatelům a organizacím které mají snahu nefunkční konkurenční prostředí v rámci ekosystému applu nějak povzbudit – což je zřejmě marná snaha.