iPhone 4S a nové iPody: Apple poprvé zklamal

0

Bez Jobse nejsou koláče

V cupertinském Infinite Loop se odehrála dlouho očekávaná konference. První velká akce po odchodu Steva Jobse a zároveň premiéra pod vedením Tima Cooka. Na nový iPhone všichni čekali. Nakonec možná budou nadšeni pouze majitelé těch úplně prvních. Novinky zasáhly hudební přehrávače rodiny iPod: lehce se upravovalo, ale také házelo přes palubu.

Bez Jobse nejsou koláče, ale jablka

Na pódiu se ukázal Tim Cook, což všichni čekali. Bohužel Apple už tradičně nenabídl veřejnosti živý přenos, takže zatím nemůžeme říci, jestli je tak bravurní řečník jako Jobs. Nejdříve naladil přítomné tím, jak miluje Apple, a že právě na tomto místě před lety ohlásili první iPod, tedy i novou éru firmy. Ale na nostalgii není čas, vrhneme se na novinky a čísla.

Apple nadále buduje kamenné obchody. Už jich má 357 v 11 zemích světa. Nedávno otevřený v Hongkongu navštívilo první týden 100 000 lidí. V Los Angeles na to čekali celý měsíc.

Dodnes se stáhlo šest milionů kopií OS X Lion, což je o 80 % více než u Snow Leopardu. Lion prý také roste rychleji než Windows 7 (v relativních číslech).

Cook se opírá o výsledky agentury NPD, podle kterých tvoří 58 milionů Maců v USA asi 23% podíl na trhu. Ještě tedy existuje rezerva, kudy se vydat. U hudebních přehrávačů je tomu naopak, iPody jsou jedničkou s dominantním podílem 78 %. Celkem se jich prodalo už 300 milionů (Sony trvalo 30 let, než prodalo 220 000 Walkmanů.), jen za poslední rok Apple prodal 45 milionů iPodů, a to čísla stále klesají na úkor telefonů. Co se hudby týče, v katalogu iTunes je nyní 20 milionů skladeb a dohromady se už stáhlo 16 miliard písniček.

iPhone je už nejprodávanější smartphonem s 5% podílem na globálním trhu. iPad zase dominuje novému odvětví – tabletům. Stačily dva roky, dva modely a Apple si vytvořil zatím neotřesitelnou pozici (74% podíl). Americké školy na iPad hodně dají, prý až 1000 školy je zapojeno do programu iPad 1:1 (iPad pro každého). Už se prodalo 250 milionů zařízení s iOS.

iOS 5

V App Store je už přes půl milionu aplikací, z toho 140 000 i pro iPady. Uživatelé už stáhli 18 miliardy programů a Apple už vyplatil vývojářům přes tři miliardy dolarů. Mimochodem: vývojářů už je 100 000.

Novou aplikací jsou Cards (Pohlednice). Vyberete nebo vyfotíte obrázek, napíšete adresu a vzkaz, Apple vše vytiskne a předá. Odeslání jedné stojí 2,99 dolaru (v Americe) nebo 4,99 dolaru (ve zbytku světa). Cards přijdou 12. října. Podobnou funkci má ve svých telefonech i Sony Ericsson.

Premiéru zažívá rodičovský zámek pro hlídání prohlížeče, YouTube, kamery apod.

První novinka, aplikace Find My Friends. Něco jako Google Latitude – online sledování, kde se právě nachází něčí přístroj. Sledování se musí explicitně povolit. Další aféru už Apple riskovat nechce.

iOS 5 bude k dispozici už 12. října, bude podporovat oba iPady, iPod Touch 3G a 4G, iPhone 3GS/4.

iOS 5

Další detaily o novém systému už známe čtyři měsíce, proto je nebudeme znovu rozebírat, ale mrkněte na starší článek. Apple slibuje přes 200 nových funkcí. Ty nejdůležitější pro osvěžení paměti. Apple se také pouze nudně opakoval.

 • Centrum notifikací – horní lišta se všemi novinkami a aktualizacemi ve stylu Androidu.
 • Newsstand – centrum pro stahování magazínů a noviny.
 • Safari – nové funkce Reader (odstraní z článků zbytečné prvky a vypíchne pouze text a ilustrace) a Reading List (odložení článků na později). Na iPadech přibude plnohodnotné prohlížení v záložkách.
 • Twitter – klient přímou součástí systému, sdílení odkudkoliv.
 • iMessage – nová IM síť pro všechny zařízení s iOS, lze přes ní posílat text, fotky, videa nebo třeba kontakty.
 • Reminders – nový úkolovník s geolokačními údaji.
 • Camera – tlačítko hlasitosti slouží jako spoušť, lze jednoduše fotit při zamknuté obrazovce, nová mřížka pro nastavení kompozice, zamykání autofokusu a expozice, odstranění červených očí, ořez, otáčení atd.
 • Game Center – v novém herním centru budete moci nahrát do profilu vlastní fotografii. A také kupovat a stahovat hry můžete přímo z aplikace. GC podporuje tahové hry a jakési achievement points – další ohodnocení a trofeje, které můžete porovnávat s kamarády.
 • Mail – přibyla podpora formátování textu. Mail umí vyhledávat i v obsahu zpráv. Nový je i slovník, kterým můžete vyhledat význam slova (a snad i překládat). Zprávy lze pro další zpracování označit příznakem/vlaječkou. Adresy je možné přetahovat mezi jednotlivými poli.
 • AirPlay – bezdrátové zrcadlení obrazu z iPadu 2 a iPhonu 4S na Apple TV. Stejný obsah tedy bude na obou obrazovkách.
 • Klávesnice – V iPadu můžete klávesnici rozdělit na dvě části, což má pomoci pokud, tablet držíte oběma rukama a chcete psát pouze palci
 • PC free – pro synchronizaci obsahu, nastavení a aktualizace už není potřeba počítač. S tím má co dočinění i iCloud, veškeré informace najdete ve starším článku.

Nová informace k Music Match (převedení vlastní audiotéky do iCloudu): bude stát 24,99 dolaru ročně a zatím funguje pouze v USA. Služba má být spuštěna do konce října.

iCloud funguje s iOS 5 a také desktopy: Windows Vista/7 s Outlookem 2007/2010 (pro synchronizaci kontaktů a kalendářů) a OS X Lion. V základu je dostupná bezplatná kapacita 5 GB, přikoupit lze 10, 20 nebo 50 GB za roční poplatek ve výši 20, 40 nebo 100 dolarů. SkyDrive od Microsoftu nabízí bezplatně 25 GB, pokud jde čistě o úložiště pro data.

K iTunes ještě jedna novinka. Koupenou hudbu lze synchronizovat kabelem na nekonečné množství iPodů/iPhonů/iPadů (+ 5 desktopů), ale iTunes v Cloudu a Music Match lze použít „jen“ na deseti zařízeních.

iPhone 4S, iPod Touch a iPod Nano

Apple potvrdil, že už bude udržovat pouze dvě řady přehrávačů. Osobně jsem čekal konec iPodu Shuffle, což se nakonec potvrdilo. Už není moc co zlepšovat ani zmenšovat. Apple ale zaříznul i oblíbený pevnodiskový iPod Classic. Škoda. Shuffle i Classic se ještě budou prodávat, ale nové modely už nikdy nepřijdou.

Lehký funkční a cenový lifting dostaly iPody Touch a Nano. Ono už na nich také není příliš prostoru pro inovace.

iPod Nano

Když Apple oznámil, že jednou z novinek je možnost zvolit z 16 různých motivů hodin včele s tématem Mickeyho Mouse, bylo zle. Druhou funkcí je možnost přepnutí hlavní obrazovky na jednu velkou ikonu, nebo čtyři menší umístěné v rozích. Podle neoficiálních zpráv dostanou update i současné přehrávače.

iPod Nano se už začal prodávat za 129 dolarů (8GB verze) a 149 dolarů (16GB verze), dříve byly ceny o 20, respektive 30 dolarů vyšší.

iPod Nano

iPod Touch

Top přehrávač Applu, ale zároveň paradoxně nejprodávanější kapesní herní konzole. Osekaný iPhone 4 má příjemné rozměry, funkce a detailní displej. Nová generace se takřka neliší. Stejný design, displej, prostě vše. Akorát dostane iOS 5 už v základu a poprvé bude k dostání i v bílé barvě.

Nový Touch se začne prodávat 12. října za 199 dolarů (8GB verze, předtím 229 dolarů), 299 dolarů (32GB) a 399 dolarů (64GB).

iPod Touch

iPhone 4S

Ne, větší iPhone 5 prozatím nebude. Esková verze je mírnou evolucí, se kterou si Apple opravdu nedal tolik práce, jak jsme čekali. Nenadchne tolik jako iPhone 4. Čeká jej podobný osud jako iPhone 3GS. Je rychlejší a s lepším foťákem, jinak téměř shodný. Takže novinky shrnu pouze v bodech:

 • Rozměry i design je nachlup stejné jako u iPhonu 4. Hmotnost o 3 gramy větší (140 g).
 • Rozdíl je v anténě – jiný (složitější) návrh, který má zřejmě řešit „death grip“.
 • Dostal dvoujádrový procesor Apple A5 známý z iPadu 2. Slibuje až dvojnásobný výpočetní výkon a sedminásobný grafický výkon oproti iPhonu 4.
 • Nový foťák má 8Mpx rozlišení. Senzor je opět se zadním podsvětlením (BSI), kreslí barevně věrnější obraz, má nový IR filtr a také světelnost f/2.4. Nový obrazový procesor má rychleji střílet snímky (o třetinu), lépe vyrovnávat teplotu barev a umí detekovat obličeje. První fotku dokáže pořídit za 1,1 sekundy, další pak za 0,8 sekundy. Zřejmě nejrychlejší hodnoty u mobilů.
 • Snímač si už poradí s videem v rozlišení 1080p. Apple nasadil i elektronickou stabilizaci obrazu a lepší redukci šumu.
 • Uvnitř se opravdu nachází modem Qualcomm Gobi, který najednou podporuje GSM/UMTS i CDMA sítě. Pokud cestujete do exotických zemí a Ameriky, může se to hodit. Jinak zbytečnost pro většinu lidí. Ale Applu zjednodušuje výrobu.
 • Novinkou je i rychlejší modem pro 3G sítě, HSPA je teď s plnou rychlostí 14,4 Mb/s pro download a 5,76 Mb/s pro upload. Dnes už ale letí HSPA+ s 21 Mb/s.
 • Konečně Bluetooth 4.0.
 • Výdrž: 8/14 hodin hovoru ve 3G/2G, 6/9 hodin na webu 3G/Wi-Fi, 10 hodin videa, 40 hodin hudby a 200 hodin v pohotovosti. iPhone 4 vydržel 10 hodin surfování na Wi-Fi a 300 hodin v pohotovosti.
 • Prodávat se bude i 64GB verze. Najednou přijde černá i bílá varianta.

iPhone 4S

Hlavním tahákem měla být funkce Assistant. Nakonec se jmenuje Siri (podle firmy, kterou Apple koupil), ale funkce jsou stejné. Hlasový asistent, kterému diktujete, co potřebujete. Siri prý dokáže lépe porozumět přirozenému jazyku, takže se na jednu a tu samou věc můžete zeptat více způsoby. Apple kontext pochopí.

Pokročilé hlasové ovládání už nabízí také Android a Windows Phone 7. iOS 5 v iPhone 4S bohužel nepřináší nic zásadního, také je funkce označována jako beta. Ale pokud bude v praxi opravdu fungovat lepší kontextuální chápání, jedná se o velký pokrok. Příkazy fungují pouze v angličtině, francouzštině a němčině. A co že to vlastně umí a na co se Siri můžete ptát?

 • zjisti počasí (kdekoliv)
 • kolik je hodin (kdekoliv)
 • nastav budík na x hodin
 • jak si vedou akci
 • najdi místo
 • naviguj mě na místo
 • napiš zprávu někomu
 • zapiš do kalendáře
 • najdi na webu

Navíc můžete i diktovat text. Funkce ale vyžaduje internetové připojení. Googlu už můžeme diktovat také česky, na ovládání Voice Actions se pracuje. Apple znovu nenadchl, jen srovnal krok.

Cena a dostupnost

iPhone 4S se začne prodávat od 14. října v USA, Kanadě, Austrálii, Velké Británii, Francii, Německu a Japonsku. Dobrá zpráva je, že u nás to bude jen dva týdny nato. Dnes 28. října otevře Apple obchody v dalších 22 zemích včetně ČR a SR. Do konce roku chce pokrýt 70 zemí a stovku operátorů. Tak rychle se žádný jiný iPhone nešířil.

Dotované ceny v USA jsou příjemné: 16GB verze 199 dolarů, 32GB verze 299 dolarů, 64GB verze za 399 dolarů. Za velkou louží se nabíc bude prodávat iPhone 4 za neskutečných 99 dolarů a iPhone 3GS bude rozdáván ke smlouvám zadarmo. Snad už se vzchopí také naši operátoři a udělají nabídku, kterou nelze odmítnout.


Z celého večera jsem poněkud rozmrzelý. Apple skutečně neukázal žádnou pecku, na kterou bychom se měli těšit. Vylepšení iPodů nestojí za řeč, potěší jen cenová úspora.

A nový iPhone 4S? Z něj možná mají radost všichni. Majitelé starých iPhonů můžou bez obav upgradovat, je to dosud nejlepší telefon Applu. Majitelé iPhonu 4 můžou zůstat v klidu a ušetří. A majitelé špičkových telefonů s jinou platformou mají radost, protože jim Apple připravil snadný terč k posměchu.

Označení 4S může mít několik vysvětlení: speedy (rychlý), sad (smutný), super, sequel (pokračování), ale nejvíce se mi líbí 4S jako for Samsung. Vyložte si to, jak chcete.

Keynote Applu bývají vždy zábavné a každá inovace dokáže nadchnout. Dnes to byla jedna velká nuda a zklamání. Na tenhle iPhone se čekalo 18 měsíců? Apple se hardwarem i softwarem v některých ohledech přiblížil konkurenci. Ano, protože za vývojem obojí stojí on sám, bude to ve výsledku šlapat lépe (alespoň to, co umí) než slepenec konkurence. Ale čekali jsme více. I trh stačil reagovat pádem ceny akcií. Ty se později ještě srovnaly na předchozí cenu. Ale během dvou hodin Apple málem přišel o 17 miliard z tržní hodnoty.

Zde se můžete na záznam keynote podívat, ale potřebujete QuickTime 7. ano, i v době HTML5 videa, kterému Apple tak věří.

Oživeno:

Proč nás Apple zklamal

Abych uvedl na pravou míru titulek a některé poznámky v článku. Apple nikdy nic neslibuje, vše ututlá až do poslední chvíle. Zklamání z iPhonu je jistě z části způsobené vyšším očekávání, za což firma nemůže.

Jenže večer celkově zklamal.

 • Zhlédl jsem nakonec i záznam, bez Jobse to byla fakt větší nuda.
 • Inovace iPodů žádná, Apple znovu neuvedl novou verzi Classicu, místo toho jej zabil. Ale chápu, prodeje iPodů (mimo Touch) celosvětově klesají. Běžně mnohem lepší produkty odbydou jen změnou v Apple Store, nevěnují jim pozornost na keynote. Ty hodinky s Mickey Mousem fakt vyděsily.
 • iPhonu se vyplnily pouze ty nejpesimičtější představy. Apple se zachoval pouze obchodně, neinovoval. Nové SoC a foťák je malá evoluce. Jiná anténa je možná jen potřeba kvůli duální podpoře sítí, kdo ví. A duální síť je důležitá hlavně pro Apple.
 • iOS 5 už také neukázal nějaký nový směr, ale přebral konkurenční prvky.
 • iCloud nenadchne, podobnou synchronizaci známe, někdy v lepší, někdy v horší podobě.
 • Zajímavý Music Match pořád jen pro USA.
 • Siri: pominu-li, že je pro omezené množství jazyků, opět to není žádná pecka, kterou by neuměl Windows Phone nebo Android. Jestli bude lépe chápat kontext, budeme jen rádi. Ale omezení pouze na iPhone 4S je jistě jen obchodní záležitost. U konkurence to jde se slabším hardwarem.
 • Žádné „one more thing“.

Rozdíl mezi iPhonem 4 a 4S připomíná iPhony 3G a 3GS. Jenže tehdy byl už nový výkon potřeba, Foťák iPhonu 3G byl opravdu špatný, ani video netočil. 3Gs mělo poprvé kompas, lepší výdrž.

Doposud Apple posunoval laťku výrazněji. Teď už nemá pro inovace tolik prostoru, jen brousí diamant. Hlavní změny se v budoucnu budou točit kolem softwaru a služeb. Tady Apple ukázal je to, co už jsme jinde viděli. A to doslova, protože většinu funkcí už představil před 4 měsíci.

Fakt se na tohle musel čekat rok a půl?

To jsou hlavní body, proč zklamal. Není to tím, že produkty za nic nestojí. Píšu to i v závěru, že lepší iPhone není. Velká očekávání a přehnaná pozitivní pozornost před vydáním nás vrátila zpět na zem.

Ohodnoťte tento článek!