iPhone 5S je už čtyři roky starý, ale pořád se draze prodává

10
Apple iPhone 5S

Málokterá elektronika zastarává tak rychle jako smartphony. Každý rok přichází nová generace zařízení, která je rychlejší, lépe fotí a má více funkcí. Napadlo by vás se dnes shánět po Samsungu Galaxy S4, LG G2, Moto X, HTC One, Nexusu 5 nebo dokonce Lumii 1020 či BlackBerry Z30 s mrtvými systémy? iPhone 5S přišel ve stejné době, představen byl v září 2013. Poptávka po něm ale stále existuje.

V Česku jeho základní 16GB variantu evidují ještě desítky obchodů. Ceny se pohybují mezi 7 a 8 tisíci korunami. Když přišel na trh, stál 17 400 Kč.

Momentálně jde o nejdostupnější iPhone. Apple už jej sám neprodává, ale stále jej podporuje. Dokonce dostane i nový systém iOS 11. Nebude však obsahovat všechny funkce a nepojede na něm tak svižně jako na novějších zařízeních.

Aby byl iPhone 5S atraktivní, musel by být ještě levnější. Za stejné peníze totiž v některých obchodech (viz srovnávač) koupíte iPhone SE. Za příplatek 1000 Kč pak i v 32GB verzi, která je rozumným základem.

iPhone SE má sice stejný displej, tělo, čtečku otisků nebo přední foťák, ale disponuje rychlejším čipsetem Apple A9 (2× výkonnější CPU, 3× GPU). K tomu má 2 GB RAM. Z iPhonu 6S si kromě čipsetu přinesl také lepší zadní foťák foťák. Navíc podporuje Wi-Fi 802.11ac a NFC. Parametry telefonů jsme srovnali v tomto článku. Za 8000 Kč se iPhonu 5S raději vyhněte.

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

  • Za těch 8k bych ho opravdu nikomu nedoporučil, ale „krám“ to ani dnes není. Přítelkyně dlouho používala nějaký mid-end Samsung, nicméně když jsme za něj sháněli před 2ma lety náhradu, nebylo na trhu nic s malým displejem, a slušným výkonem. Takže se koupil iPhone 5S, který přítelkyně ještě před 2ma měsíci aktivně a naprosto bezproblémově používala (po té dostala 5SE). Teď ho používá její matka, a krom toho, že byla nutná výměna baterie, funguje parádně…

   • V dnešní době je iPhone 5S mrtvé zařízení, další aktualizaci systému už nedostane. Nehledě na to, že část funkcí systému už ani nejde a nikdy nepůjde, protože 5S nemá tlakově citlivý displej.
    Tohle více, než kde jinde ukazuje, jaké jsou lidi nemyslící ovce.

    • Přítelkyně není zrovna extra náročný typ uživatele – v podstatě potřebuje messengery, internet, občas vyfotit nějakou momentku, poslouchat muziku, a jednou za čas si něco zahraje. A teď mi řekni, v čem je na tyto úkony 5Sko nedostačující? Přestanou snad všechny tyto funkce z ničeho nic fungovat, když příští rok nedostane další update OS?
     A jako nemyslící ovce bych označil spíše lidi, kteří okamžitě běží pro nový model (a je jedno jestli iPhone, Samsungu, nebo třeba Xiaomi), protože ho naprosto nutně potřebují (i když ve valné většině případů využijou max 10% potenciálu zařízení).

 1. Jestli to něco ukazuje, tak to, že poptávka po malých smartphonech (s displejem menším než 4.7″) stále existuje, i když se nám všichni výrobci snaží vsugerovat, že tomu tak není a že přece chceme ty jejich hnusný vobří pádla. Nechceme. Ne všichni.

 2. „Problém“ je, že 5s je i po takový době stále dostatečně dobrým telefonem pro většinu uživatelů (a uživatelek, abych uspokojil Petrův fetiš). Ve stejný cenový hladině je dnes např. A3 2017 od Samsungu, která není o moc lepší – jestli vůbec lepší je. Prakticky jediný, v čem má výraznou výhodu, je voděodolnost.

  Faktem je, že SE padlo do cenový hladiny 5s, takže 5s prakticky nemá žádnej smysl. Na druhou stranu masám v něm nic chybět nebude ještě minimálně dva, tři roky, než ho Apple úplně odstřihne. Ostatně 4s lidi používají do dnešních dnů a 5s vypadá, že bude podobným držákem.

  Pro srovnání zmiňuji úmyslně Samsung, protože kdo si koupí 5s, tak nic jinýho krom Samsungu a Applu vesměs nezná. Tak či onak mě napadá jen jeden telefon za podobný peníze, kterej je seriozním konkurentem, a to Honor 6X. Všichni ostatní jsou na tom buď cca stejně, nebo hůř, než iPhone 5s. Ani ne tak parametry, jako spíš funkčností. Že má něco 2 GB RAM ještě neznamená, že to bude fungovat alespoň tak dobře, jako 5s s 1 GB RAM…

  V tomhle kontextu bych se spíš zamyslel nad zbytečností iPhone 6, kterej není o moc lepší, než 5s, je horší než SE a výrazně horší, než 6s. K tomu všemu není o moc levnější, než 6s a je dražší, než SE.