iPhone 5S ukazuje, že dvoujádro stačí. Čtečka otisků je prý také super

0

Zítra se ve světě začne prodávat poslední generace telefonu od Applu a jako už obvykle jej v předstihu dostaly k recenzi prominentní americké redakce. Jak jej hodnotí první uživatelé? Samozřejmě kladně. Verdikty zní, že se opravdu jedná o dosud nejlepší iPhone a že jsou znát i nemalé rozdíly oproti iPhonu 5. Těch letos nebylo mnoho. Telefon vypadá pořád stejně, má shodný displej, ale zato dostal užitečnou čtečku otisků prstů, vyšší výkon a lepší foťáky.

Čtečku useknutým prstem neobalamutíte

Nejvíce se mluvilo o čtečce otisků, což je funkce, se kterou lidé přijdou do styku nejčastěji. Navzdory původní skepsi se prý opravdu jedná o hodně užitečnou věc. Senzor Touch ID dle ohlasů funguje spolehlivě. Nejdříve si naskenuje prst z různých stran a úhlů. Kalibrovaných prstů může být až pět, telefon tak může odemknout celá rodina, pokud si to majitel bude přát. K dispozici je i záložní číselné heslo, to kdybyste si na doma hráli na pyrotechnika, a pak neměli telefon čím odemknout. Myriam Joire z Engadgetu ověřil, že čtečka umí sejmout také otisky prstů u nohy. 🙂

Samotné skenování je prý rychlé, netrvá déle než sekundu. Umístění senzoru do tlačítka byl geniální nápad, je to praktičtější než hledat skener někde na zádech. Walt Mossberg si všiml, že pokud se telefon nepodaří odemknout prstem ani na popáté, uživatel musí zadat heslo. Číselné heslo iPhone potřebuje i po 48 hodinách od posledního odemknutí a při restartu telefonu.

Nevýhodou ale je, že obě metody nelze kombinovat dohromady a navýšit tak bezpečnost. Čtečka otisků zatím slouží jen pro odemykání telefonu a schvalování nákupů v App a iTunes Storu. Externí aplikace nemohou senzor používat. Díky citlivému snímači a kapacitní dotykové vrstvě prý také nelze čtečku přelstít. Dle Applu není možné někomu useknout prst a odemknout s ním telefon. iPhone pozná živou tkáň. Žádný z redaktorů to ale na vlastní prsty nezkusil.

 

Fotí lépe a radostněji

Z uživatelského hlediska je pozitivní změnou také výměna obou fotoaparátů. Oba mají při zachování stejného rozlišení větší snímací čipy, takže na ně dopadne více světla, a tím vyfotí i tmavší scény s menším množstvím šumu. U zadního navíc pomáhá i světelnější optika. Na tom se shodli všichni recenzenti. Fotky v horším osvětlení jsou lépe prokreslené a méně zašuměné než s iPhonem 5 (či 5C). Ve tmě nakonec pomáhá i nový duální diodový blesk. Fotky, především pleťové barvy vypadají přirozeněji. Větší snímač pomohl i přednímu foťáku, hovory přes FaceTime či jiné aplikace budou čistší, alespoň co se obrazové stránky týče.

iPhone 5S, recenze ze světa
Noční fotka iPhonu 5 a iPhonu 5S (foto: Anandtech)

Díky novému obrazovému procesoru je zadní foťák mnohem rychlejší. V plném rozlišení dokáže vyfotit 10 snímků za sekundu. Tento burst mode pomůže při výběru nejlepší akční fotky. Dobře prý funguje i softwarová stabilizace obrazu, při které iPhone vybere ze čtyř fotek zaostřené detaily, a ty pak spojí do nové fotky. iPhone 5S se také naučil snímat vysokorychlostní video (720p120), což už ale dnes neohromí, umí to i mnohé konkurenční telefony.

Dvoujádro ukazuje čtyřjádrům záda

Všechny hardwarové nadšence potěší opravdu nekompromisní test Ananda Lal Shimpiho, který na rozdíl od ostatních nepopisoval pouze subjektivní dojmy, ale měřil, rozebíral a analyzoval. Anand například jako první potvrdil, že iPhone 5S má stejně jako předchůdce jen 1 GB RAM, avšak rychlejší LPDDR3. A čipset A7 má opravdu jen dvě jádra. Apple tvrdí, že je dvakrát rychlejší než A6. Anand tuto skutečnost ověřil v benchmarcích a srovnal telefon i s konkurencí.

Co se týče výkonu při surfování, je A7 opravdu špička. V testech zaměřených na JavaScript a vykreslování webu bývá nejen dvojnásobně napřed oproti iPhonu 5, ale i papírově výkonnějším konkurentům jako Samsung Galaxy S4. Také grafické výkon patří na špici, ale oproti telefonům založeným na Snapdragonu 800 už někde ztrácí, jinde vede. Dominanci potvrdil i v populárním 3DMarku. Ale…

iPhone 5S, recenze ze světa
Test vykreslování webu (foto: Anandtech)

Možná se ptáte, jak je možné, že pouhé nízko taktované dvoujádro může porážet čtyřjádra s dvojnásobnými frekvencemi. Kmitočet ani počet jader totiž v praxi nemusí hrát roli. Apple použil novou 64b architekturu ARMv8, zatímco konkurenti ještě stále běží na starší sadě ARMv7. Nový procesor obsahuje další specializované instrukce a dvojnásobný počet registrů, což jej posunulo dopředu i bez hrubého navyšování počtu jader a megahertzů.

Kdo sledoval vývoj ve světě PC, platí zde to samé. Pentia 4 běžela na ohromujících frekvencích, ale novější procesory byly rychlejší i při polovičních taktech. A vyšší počet jader není vždy výhodou, protože není software, který by je dokázal všechna využít. Platí to na PC i v mobilech. Výjimkou se ukázal jeden z testů v 3DMarku, který počítal i s fyzikálním modelem. Více paralelizované úlohy dokázaly využít potenciál čtyř jader, a proto ukazovaly iPhonu 5S záda. V reálu to ale stejně nebude nikdo řešit, že jo.

Výdrž stejná, někdy horší

Během představení Apple mluvil o tom, že výdrž 5S bude vyšší než u iPhonu 5. Anand se zaměřil i na tuto oblast. Výsledek ale není jednoznačný. Někdy má navrch ten, jindy onen. Rozdíly ale nejsou velké. Apple sice použil o fous větší akumulátor, jenže ten zase musí živit žravější komponenty. V lepší výdrž zřejmě pomohl specializovaný koprocesor M7, který se stará o pohybová čidla, i snížený maximální jasu displeje. Zázrak se ale nekoná.

Apple stále věří v dokonalý design a uhlazenost. iPhone už není jediný telefon, se kterým budete nadšení během celého dvouletého úvazku u operátora, ale stále je to jeden z mála, kterému se to povede,“ uzavírá recenzi David Pogue z NYT.

Zahraniční recenze

iPhone 5S ukazuje, že dvoujádro stačí. Čtečka otisků je prý také super

Ohodnoťte tento článek!