iPhone 6: první dojmy z novinky Applu a test slow-motion videa

0

Ještě před oficiálním uvedením na český trh k nám do redakce doputoval iPhone 6. K testování jsme měli k dispozici zlatou verzi s interní paměti o kapacitě 16 GB. Než však všechny postřehy a testy sepíšeme do rozsáhlejší recenze, připravili jsme první dojmy z novinky a také stručné srovnání s konkurencí i předchozími modely. A protože jsou velkým hitem zpomalená videa (slow motion), pár jsme jich také natočili.

iPhone 6
iPhone 6    

Větší a tenčí

Živě mám v paměti, kdy jsem před dvěma roky poprvé vzal do rukou iPhone 5. Do té doby jsem používal iPhone 4 kombinující masivní kovový rámeček a sklo. Hmotnost tedy rozhodně nebyla nejnižší. Skok mezi čtverkou a pětkou byl tedy úžasný. Ač obsahují modely 5 a 5S kovový rámeček, jsou velmi lehké a tyto materiály by asi při potěžkání nikdo netipoval.

U iPhonu 6 však žádný podobný šok nezažijete. Oproti modelu 5S je šestka o chlup těžší (112 g proti 129 g) a i vzhledem k tenkosti působí prakticky stejně jako konkurenční modely s Androidem. Výjimkou je pouze HTC One M8, což je cvalík o 31 g těžší a 3 mm tlustší.

iPhone 6
iPhone 6 a iPhone 5

Velkým tématem bylo zakulacení telefonu, které navázalo na designový trend stanovený iPodem Touch a především prvním iPadem mini. Největším rozdílem jsou zakulacené hrany bez ostřejších rohů. Na renderech i v reálu je vzhled opravdu povedený, avšak praktická stránka poněkud utrpěla.

Po dlouhodobém používání iPhonu 5 mě nemile překvapila lehkost, s jakou je iPhone 6 ochotný vypadnout z ruky. Za hrany se nedá pořádně opřít, na zádech chybí skleněné proužky s vyšší přilnavostí a vinou přechytávání kvůli větším rozměrům je pád otázkou času. Dřív nebo později musí potkat i sebeopatrnějšího uživatele. I těm, co pouzdra na telefony odmítají, bych jejich používání doporučil.

Závěr je tedy jasný – iPhone už není ten telefon s ideálním rozměrem pro lidskou ruku, ale obouruční stroj. Stejně jako drtivá většina high-endových Androidů. O důvodech zvětšení toho už bylo napsáno hodně – asijský trh zkrátka miluje velké telefony. Příznivce si však velký iPhone najde i mezi uživateli u nás. Ani v redakci jsme se nevyhnuli sporům o ideálním velikosti telefonu. Jde tak především o preference daného uživatele.

Shodli jsme se však v názoru na nový odstín zlaté barvy iPhonu. U modelu 5S tuto barvu Apple nazval Champagne, u šestky však najdete prosté Gold. Barva je o něco výraznější a teplejší s větší dávkou červené. Výsledkem je tedy bronzovější odstín. A bohužel iPhonu úplně nesluší – jemnější Champagne u předchozího modelu byla zkrátka elegantnější.

iPhone 6
iPhone 6

Zaoblený displej a rychlejší Touch ID

Zaoblené okraje displeje, které usnadňují horizontální gesta nás poprvé překvapila u Nokie N9. Telefon se díky nim opravdu používá lépe a také dobře doplňuje nové gesto Zpět. Pokud však dám na své subjektivní dojmy, iPhone vypadá s kulatým displejem a velmi lesklým předním panelem poněkud plastovým dojmem. To je však pouze případ bílé verze, tmavá Space Gray s černým předkem působí stále stejně elegantně.

Příjemnou novinkou je vylepšený senzor Touch ID, který je rychlejší i díky procesoru A8. U předchozího modelu 5S bylo třeba pro odemknutí prst na snímači alespoň chvíli přidržet. U šestky prostě stačí tlačítko zmáčknout. Konečně se tedy jedná o nejbezpečnější ochranu telefonu, které si prakticky nevšimnete. Vadit bude snad jen po restartu telefonu, kdy je třeba zadávat čtyřmístný PIN. Příjemnou kompenzací je ale zpřístupnění Touch ID vývojářům – už nyní s ním pracují aplikace jako 1Password a zabezpečení aplikace otiskem prstu oznámila nejedna banka nebo třeba PayPal.

iPhone 6
iPhone 6

Špičkový foťák

Skok v kvalitě fotoaparátu mezi modely 5 a 5S nebyl nijak zásadní a největší novinkou tak asi bylo přidání dvojité LED diody pro přirozenější barvu „blesku“. U šestky se ale Apple opravdu předvedl a fotoaparát tak může být vlastností, která rozhodne o nejednom uprgadu z předchozích modelů na nový.

Apple se na keynote chlubil především rychlým auto-focusem, jenž je prakticky okamžitý. Mnohem výraznějším vylepšením jsou vlastnosti foťáku při focení v horších světelných podmínkách a také dynamický rozsah.

iPhone 6
iPhone 6

V Applu se rozhodli, že do nového iOS zakomponují digitální odstraňování šumu, zvedla se světelnost a také přibyla vylepšená stabilizace. Sice se nejedná o tu optickou jako v případě iPhonu 6 Plus, ale výsledkem jsou mnohem nižší čísla ISO v šeru a iPhone si věří i na delší časy. Při srovnání s iPhone 5 se automatické přisvětlení diodou aktivovalo mnohem později – prakticky až ve tmě. Níže si můžete prohlédnout několik snímků pořízených iPhonem 6.

Ukázkové fotografie (iPhone 6)
Ukázkové fotografie (iPhone 6)

Ukázkové fotografie (iPhone 6) Ukázkové fotografie (iPhone 6) Ukázkové fotografie (iPhone 6) Ukázkové fotografie (iPhone 6) Ukázkové fotografie (iPhone 6)

Velkou novinkou je možnost natáčet zpomalené záběry s frekvencí 240 FPS nebo 120 FPS. Apple tvrdí, že jsou záběry natáčeny v rozlišení 720p, mnozí zahraniční kolegové však tento údaj popírají s tím, že jde o převzorkování z nižšího rozlišení. Ani to však nemusí být úplně pravda. Všechna srovnání zatím probíhala tak, že byly pořízeny stejné záběry ze dvou různých zařízení, kdy u jednoho byla jistota rozlišení 720p.

Velkou roli však může hrát stabilizace, která je u Slow-motion záběrů použitá. iPhone pravděpodobně nevyužívá celou plochu snímače a nechává si manipulační prostor pro digitální stabilizaci. Výsledné video tedy může vznikat v rozlišení 720p, ale bude ovlivněno právě digitální stabilizací obrazu. Při pohledu na surové video je však patrné, že se nebude jednat o převzorkování z rozlišení 480p, ke kterému pravděpodobně docházelo u modelu 5S.

Především stabilizace při zpomalených záběrech však funguje perfektně. Odpadá tak nutnost použití stativu nebo jiné stabilizační pomůcky. Pokud takové video natočíte v dobrých světelných podmínkách, nebude nikterak daleko od profesionálních záběrů s použitím steadicam. Přesvědčit se ostatně můžete na videích níže – všechna videa byla točena z ruky bez řádné opěry.

Kompletní recenze s hodnocením výkonu, dojmů z nového iOS 8, podrobnějším rozebráním všech vlastností a testem displeje je plánována na příští týden.

Za zapůjčení iPhonu děkujeme společnosti Mironet.cz.


Ohodnoťte tento článek!