iPhone místo meteostanice – pětice aplikací pro předpověď počasí

0

Od první verze iOS (tehdy ještě iPhone OS) najdete v operačním systému aplikaci s přehledem aktuálního počasí a jednoduchou týdenní předpovědí. Moc toho však nenabízí a informuje vás pouze o charakteru počasí a přibližných teplotách. Nic jako srážkové úhrny či sílu větru v ní nenajdete. I proto jsme vyzkoušeli pětici alternativ, které jsou většinou dál. Do přehledu jsme zahrnuli, které víc než meteorologické srdce potěší to designerské.

Today

Z testovaných aplikací se Today blíží nejvíc k výchozí aplikaci Počasí v iOS. Podle zvoleného města zde najdete momentální teplotu, kterou však doplňuje o důležitější údaj – především v zimních obdobích – pocitovou teplotu. Určitě jste si někdy vyzkoušeli, že -3 °C s vyšší vlhkostí se pocitově často blíží k desetistupňovému mrazu. Momentální teplota je doplněna také o stávající rychlost větru a šance na srážky v procentech. Na úvodní obrazovce najdete ještě následujících 12 hodin rozepsaných do čtyřhodinových intervalů.

Další obrazovky však najdete při posunu do stran. Nalevo najdete teploty následujícího týdne rozepsané v grafu – buďto pouze nejvyšší hodnoty nebo jejich rozsah. V grafech je rozdílnými odstíny vyznačena očekávaná teplota. Pokud však vyžadujete podrobnější hodinovou předpověď, tento rozpis najdete napravo od úvodní obrazovky. Za sebou zde najdete hodinové předpovědi na následující den a půl pro všechna oblíbená místa, která si uložíte v nastavení. Aplikace je určitě přehlednější a o něco podrobnější než výchozí počasí. Zapálené meteorology však nenadchne, ti vyžadují víc údajů. 

Cena: 0,89 €

Today Today

Haze

Pokud by toto srovnání bylo zápolením ve vzhledu, Haze by se stal jednoznačným vítězem. V jeho případě je totiž počasí odsunuto do pozadí a aplikace zaujme především svoji úchvatnou audiovizuální stránkou. Haze je stejně jako Today rozdělen do tří obrazovek – z leva zde najdete celkový sluneční svit v jednotlivých dnech, uprostřed teploty a úplně vlevo pak srážkové úhrny. Vše je rozepsáno ve dnech na následující čtyři dny.

Údaje ve středu jednotlivých stránek jdou rozkliknout, čímž se dozvíte další podrobnosti. U teplot jsou to nejnižší a nejvyšší hodnoty, směr a síla větru i pocitová teplota. U slunečního záření nechybí východ a západ slunce či UV index. U srážek najdete jejich úhrn, šanci na déšť (či sníh), vlhkost vzduchu a tlak. Jak již bylo zmíněno, aplikace je především vizuálním zážitkem. Přechody mezi jednotlivými obrazovkami jsou doplněny o krásné efekty i zvuky. S trochou nadsázky tak můžete Haze použít o jako Garageband pro chudší. Doporučuji si prohlédnout video na stránkách aplikace. 

cena: 2,69 €

Haze Haze

Partly cloudy

Němečtí vývojáři se vydali rozdílnou cestou, než jdou klasické aplikace pro předpověď. Pro přehled počasí zvolili interaktivní infografiku, kterou tvoří jakési hodiny s jedinou ručičkou. Pomocí jejího posouvání je možné přecházet na konkrétní čas. Kolem ciferníku najdete teplotu oddělenou odstíny barev a uvnitř jsou modrými mapami znázorněné srážkové úhrny.  Na stejném místě najdete vyšrafovanou i sílu větru. Exaktní hodnoty při zvolené časy jsou umístěné nad ciferníkem, kde najdete i rozsah teplot a charakter počasí.

Výhoda je jasná – nejste omezeni na hodinové předpovědi nebo předpovědi s ještě větším intervalem. Díky infografice je navíc mnohem rychlejší zjistit, jaké bude počasí v určitý čas. V nastavení je možné si uložit několik oblíbených měst, mezi kterými můžete přepínat. Od poslední verze je také možné volit meteorologické podklady. K těm původním z Norského meteorologického institutu se přidali ještě Open Weather Maps. 

cena: 1,89 €

 Partly Cloudy
Partly Cloudy

Weather Pro

Jak už název napovídá, v případě této aplikace se jedná o výtvor zaměřený na co možná největší množství meteorologických dat. I proto nečekejte žádný umělecký výtvor, většinu hodnot najdete v textové podobě rozdělených do několika záložek.

Na úvodní obrazovce zobrazuje Weather Pro aktuální hodnoty, mezi nimiž nechybí kromě teploty rychlost větru včetně rychlosti nárazů, vlhkost vzduchu, tlak, rosný bod i úhrny srážek a šance na jejich výskty. To stejné pak aplikace zobrazuje i na dalších 16 hodin v tříhodinových intervalech. Najdete zde však i týdenní předpověď, kde u každého dne vyčtete tytéž informace – doplněné o index UV a směr větru.

 

Do oblíbených položek je možné si uložit jednotlivá města nebo konkrétní meteoroglické stanice a mít informace hned z prvního zdroje. Weather Pro však toho umí mnohem víc – zobrazuje aktuální satelitní snímky celé Evropy, z nichž vyčtete údaje o oblačnosti a na poslední záložce najdete i podrobně rozkreslenou Evropu např. s teplotními mapami. Dostupné je rovněž předplatné (1,79 €/měsíc), které vám v těchto mapách zpřístupní ještě podrobnější informace. 

cena: 3,59€ (+volitelné předplatné)

Weather Pro
 Weather Pro

Solar

Především na svůj vzhled dbá kromě Haze i Solar. Ten zobrazuje ještě menší množství informaci a vystačí si prakticky s jedinou obrazovkou. Na té stejně jako v Partly Cloudy dochází k plynulému posunování denní doby. Podle ní se kromě údajů o teplotě a počasí mění přechod, který tvoří pozadí aplikace. Díky němu je možné zjistit, kdy zapadá či vychází slunce. Stáhnete-li celou úvodní obrazovku, v horní části se zobrazí alespoň základní předpověď na následující tři dny.

Ani v nastavení toho moc nenajdete – přepnete pouze teplotu na přesnou nebo pocitovou, aktivovat můžete vibrace, nastavit jednotky a samozřejmě přidat přednastavená města. Víc toho bohužel Solar neumí. Jde tedy především o vizuální dílko než o aplikaci sloužící pro podrobnou předpověď počasí.

cena: zdarma

 Solar
Solar
Ohodnoťte tento článek!