iPhone slaví 5. výročí. Podívejte se, jak jej Steve Jobs uvedl

0

Toto je den, na který jsem se těšil dva a půl roku. Vždy jednou za čas přijde revoluční produkt, který změní všechno,“ těmito slovy načal 9. ledna 2007 Steve Jobs svoji Keynote na Macworldu. Jeho slova se vyplnila, ten den se změnilo všechno.

Apple uvedl iPhone (iPhone 2G), který bychom dnešním pohledem ani nenazvali chytrým telefonem. Jenže přesně takový lidé chtěli, případně jde o nejgeniálnější marketing v historii technologií. Jobsův tým spojil mobil, iPod a internet. Přístroj zbavil takřka veškerých tlačítek, nabídl multidotykový kapacitní displej a tím i pomalu zahubil stylusy.

Telefon, který by takto vypadal nebo se stejně ovládal, na trhu nebyl. Dnes je takový každý druhý a možná i více.

Steve Jobs
Steve Jobs s prvním iPhonem. Obrázek, který obleteěl celý svět, foto: Telegraph

Jak Jobs prozradil ve své biografii. Už polovině desetiletí jim bylo jasné, že jednou se přestanou prodávat kapesní přehrávače, protože je zastoupí čím dál chytřejší mobily. Ale neboť s nimi neměli zkušenosti, obrátili se na Motorolu, tehdejšího top výrobce na americkém trhu. Ta v září 2005 uvedla mobil Rokr (E1), který byl prvním telefonem kompatibilním s iTunes.

Jenže to byl průšvih, ovládání bylo komplikované a jednoduchost Applu tím byl výrazně pošpiněna. Proto se v Applu rozhodli, že musí vytvořit vlastní telefon a nebudou se spoléhat na cizí firmy (kromě součástek a montáže). Za více než dva roky byl na světě.

První verze se neuměla připojit k 3G sítím, fotoaparát byl mizerný, nefungoval multitasking, nebylo možné instalovat aplikace třetích stran, chyběla podpora MMS, exchange a push. Ale telefon dobře vypadal a hlavně úplně změnil ovládání a grafické uživatelské rozhraní. I když se první generace dodávala jen na omezeném množství trhů, stejně se prodalo přes 6 milionů zařízení (viz Wikipedia).

První iPhone se dostal do obchodů až 29. června 2007, tedy skoro půl roku po představení. Málokdy si Apple dává takový odstup. A ještě nikdy nevěnoval tak dlouhou keynote jedinému produktu. Video z tehdejšího Macworldu vás nadchne i dnes.

Jobs „vypíchnul“ všechny přednosti a taktně pomlčel o nedostatcích. I když je už video pět let staré, stále je aktuální a současní prezentující by si z něj mohli vzít příklad. Ostatně podobně to udělal Microsoft při ukázkách Windows Phone. Jen už odezva nebyla tak velká, neboť první revoluci přinesl konkurenční telefon.

iPhone se prodával výhradně v USA u operátora AT&T, a to na smlouvu. Až v roce 2008 se telefon dostal do Asie, kde zaznamenal velký úspěch. Globální zájem ale vyvolal až iPhone 3G, který přišel v polovině roku 2008. Dál už příběh znáte, zlepšovaly se telefony, systém dostal nové funkce, ale ovládání a styl se nezměnil.

O aktuálním iOS 5 a iPhonu 4S se dozvíte vše potřebné v našem podzimním článku.

Ohodnoťte tento článek!