Itálie se dočkala čtvrtého mobilního operátora. Jeho ceny budete závidět

1
Itálie Řím Koloseum
Ilustrační foto (zdroj: mrtieda / Pixabay)

Neomezené volání a SMS a k tomu 30 GB dat za 6 eur (155 Kč) měsíčně (obnova 100 MB je za 0,90 eura, tj. 23 Kč). Takový pohádkový tarif samozřejmě nehledejte u nás, ale v zahraničí. Konkrétně u nového italského operátora Iliad.

Začal ve velkém stylu. Pokrývá celou zemi, nabízí 2G, 3G i 4G a do roka by rád získal milion zákazníků. Právě pro první milion hlav je určený nový a zatím i jediný tarif Iliadu. Fanoušky si jistě najde, vždyť v Itálii mění operátora každý rok až 30 % uživatelů. Na tamním trhu je jedničkou společnost Wind, jenž nabízí za 12 eur měsíčně neomezené volání, 1000 SMS a 10 GB dat.

Italský Iliad patří do stejnojmenné francouzské skupiny patřící miliardáři Xavieru Nielovi. V 90. letech začínal s prvními zábavními internetovými službami, na sklonku milénia se stal internetovým poskytovatelem (Free) a provozovatelem webhostingu (Online SAS). Dnes mj. vlastní jedny z největším místních novin Le Monde.

TIP: Čtvrtý slovenský operátor boduje. Neomezené volání, SMS i data má jen za 540 Kč

Pod Nielův Iliad už patří také mobilní operátor Free Mobile, který v roce 2012 způsobil revoluci. Začal nakupovat volné frekvence, domluvil si národní roaming na 2G síť a Francouzům nabídl snové tarify, na které tamní zavedená trojka neměla odpověď. Za šest let získal Free Mobile přes 13 milionů zákazníků, zhruba polovinu Orange nebo SFR a stejně jako tržní trojka Bouygues Telecom.

V Itálii chce Iliad hrát podle stejného scénáře. Počátky ale byly košatější. V zemi totiž dříve působili čtyři operátoři, ale tamní trojka (Wind) a čtyřka (3 Italia) se v roce 2016 dohodly na fúzi, čímž se nový Wind Tre posunul do čela. Operátoři při spojení ale souhlasili s tím, že se zbaví části frekvencí, aby v zemi mohl opět vzniknout čtvrtý operátor. Příležitosti se proto chopil Iliad.

TIP: Čeští operátoři na chvostu. Za stejné ceny jsou v Evropě neomezená data

U nás takový scénář nehrozí. Volné frekvence vhodné pro nové mobilní sítě nejsou a minimálně do roku 2020 nebudou. Nordic Telecom sice buduje LTE, ale není vhodné pro mobily. Skutečná mobilní síť může vzniknout až po uvolnění televizního pásma 700 MHz.

Itálie se dočkala čtvrtého mobilního operátora. Jeho ceny budete závidět
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.46%) 13 hlasů

1 komentář