Milion zákazníků získal sedmkrát rychleji, než chtěl. Operátor Iliad pobláznil Itálii

7
Špagety Itálie
Ilustrační foto
-
Zdroj: ponce_photography / Pixabay

Čtvrtý italský operátor Iliad odstartoval teprve před 50 dny, ale už nabral první milion zákazníků. Firma přitom této mety chtěla dosáhnout do jednoho roku. Iliardu se tak podařilo zopakovat raketový start francouzského Free Mobilu (patřícího stejnému majiteli), který v roce 2012 tři měsíce po spuštění nalákal 2,6 milionu zákazníků.

Free Mobile už je dnes v zemi galského kohouta zavedenou značkou a více než 13 miliony zákazníky se dotáhl na tržní trojku Bouygues Telecom. Orange a SFR jsou dvakrát silnější. Italský mobilní trh je ještě větší, v zemi je přes 90 milionů aktivních SIM, které jsou rovnoměrně rozložené mezi Wind 3, TIM a Vodafone. Před Iliadem je tak ještě spoustu práce.

Zákazníky zatím láká nižšími cenami. Neomezené volání a SMS a k tomu 30 GB dat má za 6 eur (155 Kč) měsíčně. Jde o dočasnou nabídku, která měla být dostupná jen pro prvních milion hlav, ale Iliad ji nakonec rozšíří mezi 200 000 dalších zájemců. Pak by měl zdražit.

TIP: Před pěti lety přišla mobilní revoluce. Operátoři, chceme další (komentář)

Konkurenční Vodafone nabízí neomezenku se 2 GB za 10 eur. TIM za 15 eur nabídne k neomezenému hlasovému tarifu 5 GB. Jen Wind 3 dokázal na nástup nové konkurence zareagovat, když za 10 eur nabídne neomezené volání, 100 SMS a 10 GB dat. Iliad má ale pořád prostor ke zdražení, aniž by „klesl“ na úroveň svých rivalů.

TIP: 10 GB za 500 Kč? Jde to. Který z operátorů má nejlepší tarif na data?

V Česku se sice o čtvrtém operátorovi stále mluví a Nordic Telecom by se jim chtěl stát, ale italský ani francouzský scénář se u nás opakovat nemůže. Tamní operátoři totiž mají dostupné frekvence, se kterými mohou vybudovali nezávislé 2G a 4G sítě. To u nás není možné. Příští rok se sice vydraží pásmo 700 MHz, ale to už pro 2G neposlouží a nový operátor bude závislý na velkoobchodní nabídce některého ze stávající trojky. A nabízet služby bez GSM by bylo i v následujících letech sebevražda.

Milion zákazníků získal sedmkrát rychleji, než chtěl. Operátor Iliad pobláznil Itálii
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.56%) 9 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. Francie je na tom vcelku podobně co se týče hustoty obyvatelstva, kromě Paříže a pár větších měst, kde je lidí hodně. Celkově má cca 6x víc aktivních simkaret. Teď čím to tedy je, že mají dost frekvencí pro bezproblémový provoz 4 operátorů. Mají víc určeno pro data neplýtvají to na 2G GSM? Mají to pomalé? A ne jako u nás teoreticky 150/50? Mají sice 30GB ale reálné rychlosti jsou nízké? Jaktože u nich nehrozí přetížení sítě a u nás ano (dle operátorů), mají snad menší poměr počet simkaret na jednu BTS? Nelze tu přece operovat pouze tím, že mají více GB, mají tu síť v podobném stavu jako je u nás? Dlouho se mi nestalo, že bych se nedovolal, na druhou stranu, stačí třeba jeden festival na poli na kraji města a volat se nedá.

  Osobně třeba u nás vnímám, že 4G stojí za prd a 3G skoro neexistuje, takže když vyjedu z města a 3G nikde tak na telefonu ručně povolím LTE, jinak ho vypínám, protože dívat se na jednu čárku signálu, protože LTE má absolutní přednost, mě nebaví. A přepnutí mezi 2G a LTE trvá nechutně dlouho (vteřiny až desítky vteřin).

  • U nás by čtyři nebo více operátorů s GSM v pásmu taky mohlo být, ale ČTÚ to v minulosti podcenilo, když rozdalo všechny frekvence mezi tři firmy. Tady v článku najdete obrázek, jak velký je v tom pásmu nepořádek.
   https://www.cnews.cz/novy-operator-zatim-neprijde-ctu-nema-duvod-pasmo-900-mhz-prerozdelit/

   Operátorům dnes pro GSM stačily 5– nebo 10MHz souvislé bloky. Takové ale nemají, protože to pásmo je celé fragmentované a operátory nikdo (ani jejich vlastní potřeby) nedonutil udělat refarming a sítě přeladit. Po defragmentaci by měl každý ze tří 10MHz blok a ještě by zbylo 5 MHz pro čtvrtého.

 2. V Česku se sice o čtvrtém operátorovi stále mluví a Nordic Telecom by se jim chtěl stát.
  ————————————————————————————————————————————-
  Ale vlastní nabídku internetu na Doma má stejně Drahou – Předraženou, jako naši tři GSM operátoři !!!
  Nelze s nimi ani smlouvat – stále se odvolávají dokola, na svůj ceník, jako Retardovaní !!!

  S takovýmto Cenovým Přístupem NORDIC TELECOM Není Schopen, v budoucnu nabízet služby za nízkou cenu, jako komentovaní operátoři z Francie, nebo Itálie !
  Nebude pro nikoho zajímavý .

  • U:fon je teď tak drahý proto, že vypnul vlastní CDMA síť. U CDMA neměl žádné FUP (alespoň papírově).
   Nyní se přechodně stal jen „virtuálním operátorem“ v síti T-Mobilu. Takže proto tak hrozné FUP.
   Vlastní LTE vysílače právě staví, koncem roku je snad spustí a doufejme, že s nějakým rozumným FUP (nejlépe bez, jak to měl s CDMA). No a především doufejme, že nový majitel (Nordic Telecom) bude rozumnější a jejich připojení k Internetu nebude taková tragédie jako bývalý U:fon