Italský soud rozhodl, že lze vrátit licenci Windows získanou s novým PC

0

I dnes jsme zvyklí na to, že s novým počítačem skoro vždycky dostaneme operační sytém od Microsoftu. Ovšem, že to není zadarmo, licence něco stojí. Cena za licenci se typicky vstřebá do celkové ceny stroje. Marco Pieraccioli měl pocit, že když Windows používat nechce a nahradí je např. Linuxem, má právo na refundaci. V roce 2005 šel s tímto domněním dokonce k soudu.

Ten nyní rozhodl, že uživatel má právo vrátit licenci a získat zpět část svých peněz. HP se bránilo, že hardware a software je neoddělitelný. Protistrana kontrolovala tím, že se jedná spíše o marketingové než technologické spojení. Soudci se nelíbilo, že firma nutí zákazníka do koupi něčeho, co nechce.

 

Je přitom jasné, že software nemusí být součástí dodávky počítače. Programové vybavení si může každý zvolit sám. HP tak Pieracciolimu vrátilo 90 eur za Windows XP a dalších 50 eur za balík Microsoft Works 8. Zaplatí i výlohy za soud. V Itálii se povinnému placení za licenci někdy přezdívalo daň z Windows.

Osobně mi není jasné pouze to, proč si Pieraccioli jednoduše nekoupil počítač bez licence Windows. I takové se prodávají, aspoň u nás. Opravdu neměl na výběr? Buď jak buď, když si Ital koupí nový stroj a nebude chtít používat Windows, má právo na podmínky použití nepřistoupit a licenci vrátit, což je samo o sobě velice zajímavé.

Zdroj: FSF via ZDNet

Ohodnoťte tento článek!