iTunes pro audiofily, Apple možná zavede 24b kvalitu

0

Podle CNN prý Apple jedná s hudebními vydavateli o nabídce hudby ve vysokém rozlišení, přesněji 24bitové hloubce. S tou se pracuje v hudebních studiích, ale na digitální nosiče se běžně nedostává, protože trh ovlivňují CD (jen 16b) a komprimovaná hudba (v drtivé většině také jen 16b).

O možném přechodu pomluvil Jimmy Iovine, známý hudební producent. „Právě jsme přišli z Universalu a pouštíme se do 24b. A Apple byl skvělý,“ říká Iovine. „Pracujeme s nimi a dalšími online obchody na přechodu k 24b. Některá jejich zařízení budou také změněna. Čeká nás dlouhá cesta.“

CNN se domnívá, že by taková hudba byla nabízena prémiově za vyšší ceny. Program iTunes si s takovými soubory poradí, stejně jako nové modely Maců. Ale u kapesnách přehrávačů není podpora obvyklá. To by se mohlo změnit u nové generace iZařízení.

Jestli půjde o lék na skomírající hudební průmysl, to se neodvážím tvrdit. Faktem je, že trhem může zahýbat jedině tak silný hráč, jako je iTunes od Applu. Vyšší kvalitu audiofilové ocení (pokud ruku v ruce s 16b hloubkou zvýší i vzorkovací frekvenci a zavedou pod možno bezztrátovou kompresi), ale opravdu se jedná o výnosný byznys?

Apple v posledních letech oslovuje masy. Ale ty stejné masy dokázaly, že jim stačí i kvalita horší než na CD a (ne)úspěšnost HD nosičů DVD-Audio nebo SACD je toho důkazem. Možná ale za to může horší „kopírovatelnost“ těchto formátů, protože CD si mohl vypálit každý, nahrát MP3 také. Ve svém okolí pozoruji čím dál více lidí, kteří se poohlížejí po vyšší kvalitě v 24b formátu FLAC, ale to jsou opravdoví nadšenci s kvalitní audio sestavou. A tu masy – podle mě – běžně nemívají a rozdíl v kvalitě by nepoznaly.

Zdroj: CNN

Ohodnoťte tento článek!