Ivy Bridge-E prý bude mít fyzicky dvanáct jader, nikoli jen deset

0

Příští rok se zřejmě štěstěna usměje na ty z vás s obzvláště neomalenými nároky na hrubý výpočetní výkon procesoru. Dnes vám do klasického stolního počítače Intel nabídne nanejvýš šestijádrové Core i7; někdy lze do desek s čipsetem X79 nainstalovat i osmijádrový Xeon. S příchodem 22nm generace highendových procesorů Ivy Bridge-E by se však počet dostupných jader mohl slušně rozšířit. Tyto procesory jich totiž údajně ponesou více, než jsme se doposud domnívali.

Ze zatím dostupných indicií to totiž vypadalo, že Intel na čip přidá dvě procesorová jádra. Tím by se z osmi přítomných v Sandy Bridge-E dostal na rovných deset. Server VR-Zone ale nyní přišel s tvrzením, že čipy Ivy Bridge-E toho budou v rukávu skrývat víc. Ve skutečnosti bude jader plný tucet, tedy o polovinu více než v 32nm předchůdci. Tato informace prý pochází od zdroje přímo zevnitř Intelu. Důvod, proč dříve Intel neuváděl skutečný počet jader má být prostý: Zprvu nebylo jasné, jak to bude s výtěžností 22nm čipů, čili zda se podaří vyrobit dost kousků se všemi jádry bezchybnými.

Pokud je tato zpráva pravdivá, měl tedy Intel v úmyslu mít na čipu dvě jádra prostě jen do rezervy. I s poměrně velkou mírou vad by tak z várky čipů šla velká část upotřebit. Podobně se zachovalo například Sony, které v procesorech Cell pro konzoli PS3 počítá s jedním vadným jádrem SPE.

Intel Core i7-3960X

22nm výrobní proces má dnes ale Intel údajně zvládnutý spolehlivěji než výrobu na 32 nm. O výtěžnost se tedy již není třeba příliš bát, a na trh se tak dostanou i plně aktivovaná dvanáctijádra. Pokud Intel podobně jako u současných procesorů přidělí ke každému jádru 2,5 MB mezipaměti třetí úrovně, bude mít celková L3 cache u těchto modelů 30 MB. Plný počet jader se zřejmě opět stane pouze výsadou Xeonů (Ivy Bridge-E bude mít samozřejmě i variantu Ivy Bridge-EP pro řadu Xeon E5-2600).

 

Je otázkou, kolikajádrové čipy Intel pustí do desktopů. Mám-li celý procesor dvanáct jader, lze dle mého názoru počítat s tím, že se dočkáme osmijádrových Core i7. Vypínat celou polovinu čipu by už totiž bylo skutečně zvláštní (to ale neznamená, že to Intel neučiní u základních modelů nabídky, dnes čtyřjádrových). Na desetijádrovou variantu bych si osobně ale již nevsadil. Intelu toho totiž asi stále ze strany AMD nebude moc hrozit, a nárůst o dvě jádra nám proto bude muset stačit. Může ale být, že se mýlím a polovodičový obr bude štědřejší. Na závěr ještě připomenu, že platforma Ivy Bridge-E by se na pulty obchodů měla dostat v třetím čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!