Ivy Bridge se také bude dát koupit s deaktivovanou grafikou

0

Když kdysi AMD začalo s „výrobou“ tříjádrových procesorů, neodpustil si k tomu Intel poznámky o prodávání vadných čipů. Realita je ovšem taková, že oba výrobci zpeněžují částečně deaktivované vadné výrobky docela rádi. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že v i nejnovější řadě procesorů s architekturou Ivy Bridge se má údajně začít prodávat jeden očividný zmetek – procesor s vypnutým grafickým jádrem.

Dle informací, zveřejněných serverem DonanimHaber, chystá společnost Intel minimálně jeden takový model. Jeho označení má být Core i5-3350P a jde tedy o čtyřjádro ochuzené o technologii HyperThreading. Disponovat bude 6 MB vyrovnávací paměti třetí úrovně a taktováno bude na 3,1 GHz. Poněkud zklamáním je slabý Turbo Boost, procesor se s ním totiž dokáže vzchopit pouze o 200 MHz. Přitom v základu stejně taktovaný model s grafikou (Core i5-3450) se dostane až na 3,5 GHz. Intel zřejmě hodlá nový procesor prodávat jako alternativu pomalejšího Core i5-3330, které si Turbo Boostem také pomůže jen o 200 MHz.

Procesory architektury Ivy Bridge

Zjímavé je, že TDP klesne tomuto procesoru méně, než by asi leckdo čekal. Má se zmírnit o několik W na hodnotu 69 W. V tomto případě by ale mohlo jít o informační šum, neboť se dostáváme až podezřele blízko kulatému číslu 65. Uvážíme-li však, že procesory s aktivní grafikou mají TDP stanoveno na 77 W, není zmenšení tak i tak nijak velké. Jako u většiny současných procesorů Intelu je však pravděpodobné, že reálná spotřeba většiny exemplářů se bude pohybovat níž a na hodnotou TDP nedosáhne.

Procesor by se měl údajně dostat na trh v třetím čtvrtletí tohoto roku. Zpráva serveru DonanimHaber je sice zatím neověřená, její naplnění je ovšem poměrně pravděpodobné. Intel totiž k podobnému kroku přistoupil již u Sandy Bridge. A jako nyní, ani tehdy nebyly procesory bez grafiky uvedeny v původních seznamech plánovaných modelů.

Fotografie jádra procesoru Ivy Bridge

Na závěr si dovolím trošku zahudrovat. Letmý pohled do ceníků e-shopů mi říká, že koupí „péčkového“ Sandy Bridge si ušetříte nanejvýš dvě stokoruny. Je sice pravda, že lepší sleva drobná, než žádná, přece jen bych si však cenu těchto procesorů představoval nižší. Například u Athlonů pro socket FM1 sráží AMD (ve srovnání s grafikou vybavenou alternativou) cenu o podstatně větší procento. Třeba se ale situace u nové, 22nm generace procesorů trošku zlepší.

Zdroje: DonanimHaber, techPowerUp

Ivy Bridge se také bude dát koupit s deaktivovanou grafikou

Ohodnoťte tento článek!