Ivy Bridge: taktování jako za starých časů

0

Na platformě LGA 1155 pro procesory Intel Sandy Bridge fanouškům přetaktování pšenka nekvete. Je to tím, že Intel integroval generátor taktu pro procesor do čipsetu, čímž overclocking až na výjimky v podobě modelů s odemčeným násobičem znemožnil. Anonymní zdroj uvnitř Intelu, na který se odvolává server VR-Zone, opatrně přiznává, že to nebylo úplně šťastné rozhodnutí.

Blog jménem FlyingSuicide nyní přinesl informaci, že u generace Ivy Bridge (přesněji spíše u čipsetů čipsety řady 70) se Intel pokusil situaci napravit. Kvůli nutnosti zachovat zpětnou kompatibilitu se Sandy Bridge je ale výsledné řešení poněkud omezené. Zapomeňte na zcela libovolné nastavení frekvence FSB/QPI, jako tomu bylo za starých časů platforem LGA 775 nebo LGA 1156, a zalovte v paměti hlouběji, až někam k Pentiím III a Celeronům, které se taktovaly přehozením jumperu z pozice 100 na 133 MHz. Ano, tyhle staré časy nám připomene Ivy Bridge.

Pochopitelně ne doslova, jumpery vyšly z módy už dávno. Ale základní takt (BCLK) bude možno nastavovat pouze ve větších krocích a následně jemně doladit přibližně o 5 % nahoru či dolů. Základ bude, stejně jako u Sandy Bridge, 100 MHz, pravděpodobnými kandidáty na další kroky jsou 133 a 166 MHz, možná ještě s mezistupni na 116 a 150 MHz. Dobrou zprávou je, že přetaktování by na nových základních deskách mělo teoreticky fungovat i s procesory rodiny Sandy Bridge.

VR-Zone přidává ještě jeden střípek o chystaných 22nm procesorech od Intelu. Paměťový řadič prý bude oficiálně podporovat DDR3 moduly s taktem až 2133 MHz, které už byly standardizovány organizací JEDEC (Sandy Bridge umí jenom 1333 MHz). To umožní zvýšit teoretickou propustnost RAM až na 34 GB/s (v dual channelu), moduly ale budou mít latenci 12 – 13 cyklů.

Zdroj: FlyingSuicide, VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!