izyPlayer: iTunes po česku

0

Hned na začátek důležité upozornění: Pokud se vám příčí instalace čehokoli, co změní nastavení systému, upraví si Windows Media Player instalací komponent DRM (Digital Rights Management), pak na izyPlayer rovnou zapomeňte. Instalaci DRM a aktualizaci komponent Windows Media Playeru můžete sice zakázat, v takovém případě vám však izyPlayer bude v podstatě k ničemu. Vyzkoušet přehrávač hudby, který mlčí, to asi nikoho lákat nebude.

Upozornění druhé – izyPlayer není zadarmo. Přesněji – abyste mohli stahovat písničky, musíte se zaregistrovat. Prvních čtrnáct dnů je zdarma se všemi dostupnými funkcemi, po uplynutí této doby si již musíte za svůj účet zaplatit na i-legálně.cz.

A nakonec ještě jedna poznámka na začátek. Přehrávač izyPlayer samozřejmě dovede přehrávat i hudbu uloženou v počítači a nepotřebuje k tomu nějaké DRM – pokud to nevyžaduje přehrání konkrétního souboru. Ovšem instalovat tento typ přehrávače jen vyloženě pro poslech hudby, kterou již máte v počítači, je naprostá zbytečnost.

Vítejte ve světě nákupu hudby po internetu

Přestože izyPlayer dovede přehrávat hudbu z vašeho disku, jeho hlavním úkolem je zprostředkovat vám přístup k nákupu hudby po internetu a její okamžité přehrávání. Základní částí izyPlayeru je tedy vyhledávání, které vám zobrazí oblíbené interprety, nejlepší žebříčky sestavené podle toho, co nejčastěji poslouchají ostatní uživatelé, naladí vám internetové rádio a návdavkem nabídne statistiku toho, co jste si již všechno stačili poslechnout.

Máte-li oblíbeného interpreta, zadejte jeho název do vyhledávacího políčka na úvodní obrazovce a potvrďte jeho vyhledání. IzyPlayer poté zobrazí nalezená alba včetně jejich obrázků a informací o stopáži a počtu skladeb. Rozklepnutím alba si již zobrazíte konkrétní písničky, které se v něm nacházejí. U každé ze skladeb si můžete přehrát ukázku, pokud se vám zalíbí, můžete ji kliknutím ihned zakoupit. Poněkud nešťastné mi přijde, že není možné naráz koupit celé album – alespoň jsem tuto možnost v izyPlayeru neviděl.

Co se mi naopak líbí, je vyhledání podobných interpretů – někdy vám může pomoci najít další kapelu nebo umělce, jehož skladby budete poslouchat po několik dalších týdnů či měsíců. Vzhledem k práci s různými žebříčky není divu, že izyPlayer dovede zobrazit také nejpřehrávanější skladby od vyhledaného interpreta. Chcete-li se dozvědět něco více o své oblíbené kapele nebo interpretovi, můžete si to přečíst přímo z prostředí izyPlayeru.

Pohodlné ovládání?

Vyhledání skladby na internetu nebo v lokálním počítači je velice rychlé. Ovládání přehrávače ale asi nebude vyhovovat každému. Pokud nejste zvyklí vybírat písničky tím, že zadáte jejich název, název alba, jméno interpreta, zkrátka něco, co se dá zadat do vyhledávacího políčka, asi vám izyPlayer příliš nesedne.

Jestliže byste raději vybírali písničky procházením své knihovny nebo složek, byť různě setříděných, jako to nabízí třeba Windows Media Player, budete s izyPlayerem zklamání. Výběry playlistů ani různé žebříčky nechybí. Je lhostejno, zda pocházejí z počítače nebo z internetu. Není je však možné nějak rychle seřadit a prohlížet třeba podle abecedy. Tabulkové zobrazení různých žebříčků mi nepřipadá pohodlné. Jak jsem již napsal, celý izyPlayer je především o vyhledávání, to je věc, kterou svede velmi dobře.

A co samotné přehrávání?

K přehrávání hudby se využívá napojení na Windows Media Player, byť izyPlayer nabízí vlastní uživatelské rozhraní. Proto také ten požadavek na aktualizaci komponent Windows Media Playeru a instalaci DRM. Přehrávač je umístěn v horní části okna izyPlayeru, nabízí základní ovládací prvky a úpravu hlasitosti. Vedle přehrávače uvidíte obrázek alba, je-li k dispozici. Pokud není, můžete jej ručně přiřadit klepnutím a výběrem obrázku odkudkoli z disku.

V druhé polovině horní části okna izyPlayeru je uveden seznam přehrávaných skladeb. Když nad písničky najedete myší, zobrazí se mimo jiné tlačítko Nástroje. Klepnutím na něj zobrazíte nabídku s možností otagování skladby, jejího zařazení/vyřazení z katalogu, změnu pořadí v playlistu a jiné doplňkové funkce.

Dáte mu šanci?

Přehrávač izyPlayer byl stvořen proto, aby poskytl jednoduché rozhraní pro nákup hudby na i-legálně.cz bez nutnosti otevírat webový prohlížeč. To se mu podařilo, pozice klasických hudebních a univerzálních přehrávačů ovšem nijak neovlivní. Univerzální přehrávače jako je třeba Windows Media Player, Winamp nebo JetAudio ve funkční výbavě nestíhá, uživatelé fandící střídmosti zase zůstanou u svých foobarů nebo Windows Media Playeru Classic.

Jako nakupovací nástroj je tedy izyPlayer povedená aplikace, na které oceníte vyhledávání skladeb ve specializovaném eshopu. Jako přehrávač ovšem izyPlayer nenadchne. Vyzkoušet si jej můžete sami. Stahovat jej lze z webových stránek www.izyplayer.cz.

izyPlayer: iTunes po česku

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte