Jabbim: největší Jabber server u nás zpoplatní většinu služeb

0

Česká IM síť Jabbim chystá zavést poplatky na většinu bonusových služeb. Autoři přiznávají špatný byznysový model, který už léta prodělává, v příštích měsících tedy přijde řada změn. O situaci se rozpovídal Jan „Pinky“ Pinkas, administrátor služby, na svém blogu, informováni už byli i uživatelé.

Jabbim je největším veřejným serverem otevřené komunikační sítě postavené na protokolu XMPP/Jabber (podobně jako třeba Gmail Chat). U nás jej používá asi 30 000 lidí, ale parametry jsou světové. Snad nikdo jiný neposkytuje tolik doplňkových služeb. V seznamu kontaktů můžete mít spousty překladových slovníků, počasí, RSS čtečku, posílač SMS a několik transportů – služeb, které vám dovolí přes Jabbim komunikovat s ICQ, WLM, Facebookem a dalšími sítěmi. Více zde.

Jabbim v současné době žije pouze z dobrovolných příspěvků a VIP účtů, které zaplatí náklady na hardware a provoz, ale nestačí na lidskou sílu, podporu a vývoj nových služeb. Provozovatel HumboldTec tedy zariskuje a některé z doteď bezplatných služeb převede na VIP.

VIP účet bude zlevněn. Doteď stojí roční účet 10 euro (238 Kč), se změnami bude stát 190 Kč, nová půlroční varianta pak 100 Kč. Klasický chat zůstane zdarma v každém případě, ale Jabbim očekává úbytek uživatelů.

Více o službě Jabbim hledejte na webu, dotazy případně hlašte v diskuzi na Pinkyho blogu.

Zdroj: pinky.posterous.com

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Tak jestli má švédská strana stejně blbý program jako ta česká, tak se vůbec nedivím. Stop kamerám a ať žije marihuana – program co se může líbit jen pubertálním anarchistům, ale ne seriózním voličům s věkem minimálně 18 let.