Jailbreak iPhonu je v Americe legální

0

Americký úřad pro ochranu autorských práv (U.S. Copyright Office) rozhodl o tom, že majitelé iPhonů mohou „jailbreaknout“ své telefony, aby získali přístup k dalším nastavením a hlavně instalaci aplikací, které neprošly přes AppStore.

Americké právo je vůči porušování práv dost přísné a 12 let starý zákon DMCA (Digital Millennium Copyright Act) se speciálně věnuje obcházení různých ochran. Kvůli němu bylo v zemi donedávna nelegální pořídit si vlastní kopii DVD, protože při tom nejspíš byla prolomena ochrana CSS.

Copyright Office každé tři roky uvádí výjimky v tomto zákonu, letos se dostalo právě na iPhone a DVD. Učinili tak na nátlak nadace EFF (Electronic Frontier Foundation) a výsledkem jsou tyto body.

  • Uživatelé mohou pro osobní použití „ripnout“ DVD a části záznamu použít pro nekomerční účely, případně jako výukový materiál.
  • Výjimka pro porušení ochrany videoher za účelem zjištění/opravy bezpečnostních chyb.
  • Výjimka pro e-knihy, které nemají speciální edice s možností čtení (převod textu na hlas), tuto funkci použít.
  • Uživatelé mohou použít jailbreak nebo unlock telefonu vázaného na jednoho operátora. Týká se to všech telefonů, nejen Applu.

Pro Apple, který proti jailbreakům bojuje, to ale nemusí nic znamenat. Výjimka pouze umožňuje porušit jejich ochranu, ale Apple stále může ukončit záruku na takový iPhone. Stejně tak operátorům nevzniká povinnost prodávat neblokované přístroje.

Zdroj: HotHardware, EFF

Ohodnoťte tento článek!