Jak Apple a další výrobci zaženou sluchátkovou krizi iPhonu 7? Redukcemi a dalšími ústupky

0

Apple se u iPhonu 7 zbavil sluchátkového jacku. Ne proto, že by mu bránil udělat tenčí telefon (naopak je ještě tlustší) nebo že by kvůli 3,5mm zdířce nemohl být telefon voděodolný. Apple prostě měl kuráž (jeho slova) a poslal více než 50 let starý konektor do důchodu, protože budoucnost je digitální. Není prvním výrobcem, který u smartphonu jack záměrně vynechal, je však největším a nejsledovanějším.

 

V Cupertinu to ví a už od začátku se snaží přechod usnadnit. Jak? Třeba tím, že v balení nového iPhonu bude i redukce z Lightningu na 3,5mm jack. Redukce dosud Apple prodával zvlášť. K novému MacBooku s kritizovaným jedním USB-C pro napájení, data a externí monitor žádné redukci nepřidal.

Tuhle novou pro iZařízení už má i ve Storu a víte co? Je to nejlevnější „hardwarový“ produkt Applu. Redukce stojí jen 279 Kč. Z digitální podstaty Lightningu je přitom jasné, že nejde jen o fyzické spojení dvou konektorů, ale někde uvnitř musí být i DA převodník, který z jedniček a nul udělá analogový zvuk. Naopak takový HDMI kabel je primitivní záležitost, ale Apple jej prodává za 579 Kč.

Apple prodává relativně levnou redukci na 3,5mm jack
Apple prodává relativně levnou redukci na 3,5mm jack 

Belkin zase přinesl rozbočovač pro Lightning, takže uživatel dostanete konektory hned dva. Jedním může telefon nabíjet, do druhého zapojí sluchátka. Belkin nikdy nebyl z levného kraje, takže si za novinku řekne o 35 liber (1100 Kč). Podobný produkt ale mohou přinést i jiní výrobci a můžou do něj místo druhého Lightningu rovnou integrovat DA převodník a sluchátkový jack. Čínští kutilové již jistě plní továrny, otázkou ale je, jestli Apple neschválené produkty (bez jeho certifikace MFI) nebude časem softwarově blokovat.

Belkin dovolí připojit sluchátka i nabíječku
Belkin dovolí připojit sluchátka i nabíječku

Budoucnost podle Applu ale není jen digitální, ale také bezdrátová. Spolu s iPhonem 7 představil i Bluetooth sluchátka AirPods. Stojí 5000 Kč a mají podobný tvar jako starší jablečné pecky EarPods. To znamená, že nemusí dobře sedět v uchu a mohou snadno vypadávat. Magazín Mashable u Applu vyzvídal a Apple mu potvrdil, že pokud zákazníci ztratí jedno ze sluchátek, nebudou si muset kupovat celou sadu, ale v servisu bude možné zakoupit jednotlivá sluchátka. Za jakou cenu, to zatím nevíme. Snad to bude méně než 2500 Kč.

Ohodnoťte tento článek!