Jak doma zesílit signál Wi-Fi: koupit extender, druhý router nebo mesh

16

Máte doma slabý signál Wi-Fi? Řešení je hned několik v různých cenových hladinách. Zadarmo můžete docílit zlepšení už pouhým přesunem Wi-Fi routeru na jiné místo a případně i lepším natočením antén. Některé routery mají antény interní, ale pokud na vás koukají tři nastavitelné „tyčky“, natočte ty krajní pod úhlem 45°.

Pravděpodobně bude ale zlepšení jen malé, navíc router zřejmě bude umístěný spíše tam, kde je kabel do internetu a zásuvka, než na nejlepším místě z hlediska šíření signálu.

Další možností je ruční změna frekvence, protože okolí může být zahlceno Wi-Fi sítěmi od sousedů. Stáhněte si do mobilu například aplikaci Wi-Fi Analyzer, která vám ukáže sílu okolních sítí a jejich frekvence. Pokud se některá kříží s vaší, zkuste ji v administraci svého routeru změnit.

wifi analyzer
Analýza okolních sítí Wi-Fi

Wi-Fi extender

Následující tipy již budou vyžadovat nějakou investici. Můžete rozšířit stávající síť pomocí několika druhů zařízení. Nejjednodušším jsou zesilovače Wi-Fi do elektrické zásuvky, které koupíte už za cenu od několika stovek. Nepleťte si tato zařízení s rozvodem ethernetu přes elektrickou síť. Tahle jednoduchá zařízení je potřeba umístit tam, kde ještě rozumná síla signálu dosáhne. Ideálně do poloviny cesty mezi router a místo bez signálu.

WiFi extender Netgear
Wi-Fi extender Netgear EX3700

Extender signál zjednodušeně řečeno převezme a znovu jej vysílá s větším dosahem. Takto docílíte většího pokrytí, nicméně rychlost bude pravděpodobně poloviční. Mezi vysílacími zařízeními (Wi-Fi router a Extender) většinou není páteřní síť a přenosová kapacita se musí podělit i mezi jejich vzájemnou komunikaci. Některá zařízení ale umí využít pro páteřní síť pásmo 5 GHz nebo 2,4 GHz a to druhé ponechat pro připojená zařízení. Pokud má Extender gigabitový port LAN, většinou slouží k připojení nějakého „drátového“ zařízení k síti Wi-Fi, než pro páteřní síť.

Druhý router

Místo Extenderu můžete pořídit další Wi-Fi router, spojit jej s existujícím a využít jen jako Access Point. Přepínání mezi nimi je ovšem složitější. Ne pro vás, ale zařízení nepoznají, kdy je vhodný čas na připojení ke druhému směrovači. Některé modely se o to nicméně snaží a alespoň částečně se jim to daří.

Turris Omnia
Český Wi-Fi router Turris Omnia

Mesh

Nejlepším řešením je systém mesh. V něm najdete dvě až tři krabičky, které vhodně umístíte po domě pro jeho plné pokrytí. Tyto krabičky/satelity spolu dokáží inteligentně komunikovat a předávat si připojená zařízení.

wifi mesh asus lyra
Mesh systém Lyra od Asusu

Nemělo by se s nimi stát, že budete trpět připojeni na prvním Wi-Fi routeru s jednou čárkou, zatímco jste už poblíž druhého routeru s plným výkonem. Systémy mesh nabídnou vysoké rychlosti pro celý dům a jejich jedinou nevýhodou je cena: ty lepší začínají zhruba na 7000 Kč. Nahradí však i váš současný Wi-Fi router.

Jak doma zesílit signál Wi-Fi: koupit extender, druhý router nebo mesh
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.29%) 70 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. Nejlepší je dát do nadpisu „jak zesílit wi-fi signál“ a pak do článku dát tři způsoby, z nichž ani jeden wi-fi signál nezesiluje, ale vytváří jiný.
  Jinak k tomu wi-fi extenderu. To „rychlost bude pravděpodobně poloviční“ platí pro rychlost v lokální síti. Rychlost internetu bude pravděpodobně stejná, pokud tedy člověk nesedí na nějaké 100+ Mbps optice.

  • to nieje / nemusi byt pravda. Vyplyva to z principu fungovania wifi – napr, mas 54Mbit 2,4GHz wifi – to plati pre miesta so 100% signalom, napr. miestnost kde je router. Vo vedlajsej miestnosti mas uz signal slabsi – wifi ti pojde napr. 20Mbit. Za dalsou stenou ti pojde napr. 10Mbit – a to je presne miesto kde das extender, lebo ho nebudes davat do prvej miestnosti, kedze potom prd predlzis – extender je spravidla slabsi ako router. Mno takze zoberies tvojich 10Mbit a ides to „predlzovat“ 🙂 P.covina jak voda v kosi! preto ak nemas mash routre, tak idealne je zobrat iny router a kablom preniest o 3 steny dalej a spravit druhu siet. BTW. este som zanedbal, ze 54Mbit wifi naozaj ide tak na 20Mbit 😉

   • Myšlenka hezká, ale uvíznul jste v době před 10 lety, kdy končila éra Gčkového standardu, který poskytoval max. 54 Mbps. Od té doby tu máme Nko a ACčko, kde je rychlost násobně vyšší. Když se koukám na svůj levný wi-fi extender (Asus RP-N12), tak mi kolísá rychlost mezi 144 Mbps a 300 Mbps, což je maximum, co zvládne. Přitom je v místnosti, kde už měl notebook problém udržet stabilní připojení alespoň na takové rychlosti, aby dokázal přehrát youtube. I těch 144 Mbps včetně všech zpomalení stačí naprosto v pohodě na tu 30 Mbps linku, co mám do internetu.
    Je ale pravda, že bydlím na vesnici a ne v paneláku, kde jsou v okolí desítky vzájemně se tlučících wifin, takže router v přízemí mi pokryje celý dvoupodlažní barák a tím extenderem pokrývám jen tu jedinou místnost, kde byl problém s rychlostí.

    • 🙂 mne prave teraz book ukazuje 72Mbit a ked dam nieco kopirovat na/z NAS tak to ide 1-3MBs. Na desktope cez kabel mi to ide 90-100MB. Router je odomna cca 6 metrov, len je tak trochu „za rohom“ cize v podstate ide cez 2 steny a 1 drevene dvere. Ak si lahnem do postele a book polozim na zem, tak wifi signal tak zoslabne, ze ledva idu stranky, ale uz film z NAS sa prehravat neda. Tolko k wifi.

      • som sa zlakol, ale vybral som iny server, ten prvy bol asi vytazeny, druhy server dal 508,15/29,9 tak je to spravne.

      • este aby si nepovedal, isiel som s telefonom 20cm od routra 86,24/27,43Mbit, cize jasne vidiet, ze dana siet prenesie 10MBs pri routri a 4MBs kde sedim teraz. Extender keby som dal sem, tak mi to moc vzdialenosti neprida, dajme tomu dalsich 10 metrov ale uz by bola rychlost menej ako polovicna = pozri si tvoje prve tvrdenie na ktore som ja reagoval.

      • Asi máte holt špatný router. Teď jsem to zkoušel. Na stolním PC speedtest 30 Mbps (připojeno kabelem). Na notebooku, když se připojím na wi-fi router, tak opět 30 Mbps. A když ten notebook nechám tady, tedy u routeru a připojím se s ním na ten wi-fi extender (tedy signál jde z routeru o patro výš napříč celým barákem a zpátky), tak opět mám 30 Mbps, což mě i celkem překvapilo, tak jsem to ještě otestoval lokálně a z NASu to v tomto případě jede asi 3,5 MB/s, tedy těch 30 Mbps to sice jede, ale už je to na hraně. Na druhou stranu, proč bych se připojoval na extender z místa, kde mám normální router, že?
       Pokud vy máte internet 500 Mbps, nevím, o čem se mnou diskutujete, když jsem hned v prvním příspěvku psal, že ta stejná rychlost platí pro většinu a ne pro ty, co sedí na 100+ Mbps optice. Tam se to samozřejmě projeví, zvláště u vás, když máte i router v ideálním případě 6x pomalejší, než rychlost internetu.

   • Problém je, že minimálně Android tvrdošíjně trvá na původní síti. Pohybuju se mezi dvěma byty a i když stojím u druhého, tak mobil je tvrdošíjně připojený na té první s jednou čárkou, internet vypadává a dokonce když úplně ze sítě vypadne, znovu se snaží připojit na tu starou slabou…