Jak dospívající reagují na Windows 95? Mají problém počítač zapnout [video]

Léto je v plném proudu, a pokud se zrovna postupně tavíte podobně jako my, možná oceníte malé rozptýlení.

21
Windows 95
Windows 95

Jeden díl z pořadu Teens react, kde se skupina teenagerů a teenagerek podivuje nad věcmi, které nezná, se věnuje prastarému počítači s Windows 95. Nejmladší účastnice a účastníci experimentu v době natáčení (loňské jaro) měli 16 let, čili za svého mládí již tak staré počítače nezažili. Je to zvláštní, protože někteří z vás si pravděpodobně pamatují, co ve světě IT předcházelo stolním strojům s Windows 95.

Tento ve své době pro veřejnost přelomový operační systém používání počítačů sice výrazně zjednodušil, dnešním standardům ovšem nevyhovuje. Skupina na první problém narazila hned zpočátku, kdy ne vždy věděla, jak počítač zapnout. Velkým překvapením pro některé byla nepřítomnost (rychlé) Wi-Fi, překvapení také čekalo na konci zkušebního procesu, kdy byli účastníci a účastnice vyzváni, aby počítač vypnuli.

Počítače opravdu prošly velkým, přitom rychlým vývojem. Přestože to realisticky není tak dávno, co někteří z nás doma pracovali se strojem Windows 95, v kontextu dnešní doby se to zdá jako 200 let stará minulosti.

Ohodnoťte tento článek!

21 KOMENTÁŘE

 1. Celý ten článek je podle mě nesmysl a velmi uměle přihnutý (resp. ne článek, ale podklad na základě kterého vznikl).

  Problém zapnutí počítače nemá s Windows 95 nic společného. Tlačítka na bedně jsou stejná jako dnes, jen ta dnešní jsou trochu hezčí. Tlačítko „turbo“ už v té době nebylo, to skončilo někdy u 386, takže je mást nemohlo. Tehdejší CRT monitory (v dobách Windows 95) se nevypínaly ani tehdy, usínaly jako ty dnešní. A i kdyby, tak se zapínají také stejně. Vypnutí Windows 95 se tuším také dělalo stejně jako v XP nebo Windows 7 – přes start, opět žádná změna.

  Troufám si tvrdit, že Ti samí protagonisté tvářili úplně stejně, když poprvé dostali do ruky třeba Windows 10. Také v prvním okamžiku podle mě nevěděli a zkoušeli.

  • Tak samozřejmě že jak článek tak podklad jsou nesmysly, ale kdyby všude psali fakta, tak by to nikdo nečetl. Lidi chtějí být klamáni a chtějí aby se jim vnucovaly kraviny, aby mohli lajkovat až do zblbnutí. Na druhé straně, když dospělý člověk napíše 21.6 (pro ty mladší, co neumějí obsluhovat počítač bez Windows 10, je to první letní den, kdysi nám to normálně doma rodiče říkali a učili jsme se o tom už mateřských školách) že léto je v plném proudu, tak bych se tomu článku a podkladu, že jako teenager’s co znají jenom Windows 10, Spotyfaaj, Facebook, nejoblíbenější jejich vzdělávací pořad je South Park a potom co jsem viděl co dokážou tihle lidi u přijímaček nebo maturit …. bych řekl že na tom něco pravdy být může ….

  • 1. Tlačítko „Turbo“ bylo ještě u prvních Pentií.
   2. Počítače až někam k PentiuII se zapínaly jinak, protože neměly ATX zdroje, ale AT zdroje, a tedy vypínač byl klasickým vypínačem na 230V, nikoli tlačítko jako mají ATX počítače.

   Jinak souhlas se Zannem – ani dnes v ČR nejsou mladí lidi nějak počítačově schopní. Umí PC spustit a „naladit“ facebook, a tím to v podstatě končí. Ovládat např. MS Office umí na úrovni Wordpadu (tj. umí si pohrát s fonty), Excel nezvládají vůbec.

   • K zapínání a vypínání – to máš (částečně) pravdu. Na zapínání to sice vliv nemá protože je jedno, zda uživatel to, co mačká, je tlačítko nebo vypínač, ale neuvědomil jsem si, že na vypínání ano, vypínač je nutné na rozdíl ode dneška po „vypnutí“ Windows ještě stisknout.
    Ale i tak si myslím, že na to průměrný orangutan přijde během 1 minuty za 1 banán :-).
    Mentolky na tom videu ale asi ne :-).

  • Zlaté „devětpětky“. Dneska jsem si stáhl jeden free prográmek na vícecláknové stahování „čehokoliv“. Kliknu na Setup.exe a moje fantastické Windows 10 mi zahlásí „Tato aplikace je z důvodů vaší bezpečnosti blokována“, tečka. Neuděláte prostě vůbec nic. Defender nemám, FW je vyplý, UAC je shozený na minimum, protože s ním se na těch Widlích nedá dělat pořádně vůbec nic a prostě to nenainstalujete 😀 Při kliknutí na „Zobrazit informace o certifikátu vydavatele“ se nic neotevře ani v hlášce ani v prohlížeči, takže nedozvíte vůbec nic. Po kliknutí na tlačítko „Zavřít“ se ukáže hláška „Nelze otevřít existující soubor“ a vymalováno, finito. Windows 10 zkrátka ví nepoměrně lépe než vy co je pro vás dobré a co ne …. NEJSTUPIDNĚJŠÍ systém v dějinách Microsoftu, zlaté „devětpětky“, semtam to zamrzlo, ale člověk s tím mohl relativně svobodně dělat 😀

    • Tak bych to zase nebral. Občas je dobré rozumně odříznout staré věci, jinak by se to nikde nepohnulo. Mě spíš štve to, co píše Zann – jsme chytřejší než vy a víme nejlépe, co je pro vás nejlepší. Chápu, že pro BFUčka, kterých je bohužel většina, je tento přístup vhodný, jinak by to dopadlo špatně. Ale měla by existovat možnost pro zkušené uživatele to zatrhnout.
     To samé třeba nastavení. Nejlepší to bylo v XP, pak se už možnosti nastavování jen a jen ořezávaly. Chápu, kdyby se přidávaly jiné cesty a ty detailní tam zůstaly, ale dnes třeba nelze jednoduše přejmenovat umístění v síti, což ještě u Windows 7 šlo 🙁