Jak je to s dvoujádrovou K10

0

Minulý týden se na internetu objevil nový ceník procesorů AMD, ve kterém přibyl Athlon X2 6500 Black Edition. Server techPowerUp! tvrdil, že tento procesor používá jádro Brisbane jako všechny ostatní dvoujádrové Athlony. Jiné zdroje ale nasvědčují tomu, že Athlon X2 6500 je ve skutečnosti dvoujádrový Phenom – tedy procesor založený na architektuře K10.

Vyhledávač zboží Geizhals zjistil, že Athlon X2 6500 je taktován na 2,3 GHz a má 3 MB cache, přesněji tedy 512 kB L2 pro každé jádro a 2 MB společné L3. Udávané TDP je 95 wattů. Nyní se nabízí otázka, zdali máme tu čest se zmetkovitými čipy Agena s deaktivovanými dvěma jádry ze čtyř, nebo se jedná o zbrusu nový procesor. Původně se ale v souvislosti s jádrem Kuma hovořilo o absenci L3 cache, pochopitelně z důvodů snížení výrobních nákladů. Její přítomnost i relativně nízká pracovní frekvence spíše nasvědčuje tomu, že se jedná o zmetky z výroby čtyřjádrových Phenomů.

Co se „pravých“ dvoujader týká, o těch stále nic nevíme. Osobně si myslím, že pokud by Kuma nedosáhla frekvence alespoň blížící se 3 GHz, nemělo by smysl ji vůbec zavádět do výroby a řešit problémy s tím spojené. Navíc, nebylo by na to čtyři měsíce před plánovaným uvedením 45nm procesorů trochu pozdě?

Původně jsem o tom na ExtraHardware nepsal, ale pro úplnost by bylo dobré to zmínit. Minulý týden se doslova roztrhl pytel s fámami o dvoujádrech architektury K10. Hovořilo se o Athlonech X2 GE-6400, GE-6500 a GE-6600, a nikdo si přitom neuvědomil, že krkolomné značení se dvěma písmenky a pomlčkou mělo AMD ve svých roadmapách dávno před vydáním Phenomů a záhy ho nahradilo jednodušším systémem značení, protože v tom původním se nikdo nevyznal. Zpráva, kterou vypustil server Hardware-Infos a převzal ji i věhlasný X-bit labs, je tedy jasná kachna.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!