Jak koupit Bitcoin a jak na něm vydělat: Stručný návod pro úplné začátečníky

71

Kam až může hodnota Bitcoinu vystoupat nikdo pořádně neví, a proto nikdy nemusí být pozdě si nějaké drobné (satoshi) koupit. V poslední době navíc klesá a koupě se zase může vyplatit. Získat Bitcoin lze v zásadě dvěma způsoby: Buď jej vytěžíte, nebo od někoho koupíte.

Kdybyste se rozhodli pro první variantu, tak potřebujete výkonný počítač s ještě výkonnější grafickou kartou, nejlépe ve větším počtu. K tomu silný zdroj a hlavně levnou elektřinu, neboť po nainstalování „těžícího softwaru“ pojede naplno a účet od elektrárny vás možná nemile překvapí.

Jak vytěžit Bitcoin

Pokud nemáte na své straně opravdu silný výkon, je výhodnější se přihlásit do tzv. poolu, kde svou výpočetní sílu spojíte s ostatními a vytěžené Bitcoiny si dělíte. Funguje to na podobném principu, jako někdejší SETI@Home, kde počítače celého světa analyzovaly signály z vesmíru.

Jak koupit Bitcoin

Oproti začátkům, kdy to bylo možná naopak, je dnes koupě Bitcoinu za peníze jednodušší než těžba (pokud už tedy nějaký herní počítač nemáte). Bitcoin si v zásadě můžete koupit od kohokoliv, kdo jej má a dáte mu tolik, kolik si za něj řekne. Třeba od souseda za flašku slivovice, ale spíše jej budou vlastnit vám neznámí lidé, kterým byste museli věřit. Záznam o tom, že jim pošlete peníze přes účet existuje, ale cesta jejich Bitcoinů k vám už sledovat moc nejde. Proto při koupi od fyzické osoby je na prvním místě důvěra.

photo_2018-01-18_01-21-04
Takovýchto „Bitcoinomatů“ je po republice několik

Pokud nikoho takového neznáte, je velmi jednoduché použít tzv. bitcoinomaty, což jsou terminály podobné bankomatům, ale provozují je soukromé společnosti a kurz v nich je proti jiným způsobům méně výhodný. Jednoduše přijdete k takovému bitcoinomatu, na obrazovce vidíte aktuální kurz, zvolíte, za kolik korun chcete nakoupit a zadáte adresu své peněženky. Automaty provozuje více firem a najdete je ve větších městech.

photo_2018-01-18_01-21-0  photo_2018-01-18_01-21-05

Zřejmě nejvýhodnější je jít na nějakou prověřenou burzu. Existuje jich mnoho, některé jsou i české. Registrace zase tak jednoduchá není, musíte prokázat svou totožnost a často posíláte naskenovaný občanský průkaz či se identifikujete tak, že to člověku opatrnějšímu ohledně osobních údajů nemusí být příjemné.

screenshot-2018-01-13-23-08-58
Burza Coinbase.com

Jakmile jste na burze, spárujete si svou bankovní kartu a můžete nakupovat. Bitcoiny budete mít ve své virtuální peněžence na burze, kde s nimi můžete rychle operovat, ale máte možnost si je i stáhnout k sobě. Každá transakce stojí nějaký poplatek, většinou menší procenta přímo z kryptoměny.

Virtuální peněženka

Nezmínil jsem jednu důležitou věc. Potřebujete bitcoinovou peněženku. Bitcoiny jsou unikátní posloupnosti čísel a nelze je mít na více úložištích současně jinak, než jako zálohu peněženky. Peněženka je vlastně aplikace, která vygeneruje unikátní adresu – vstup do vaší peněženky. Tu poté sdělíte odesílateli Bitcoinů – reálnému člověku, burze či bitcoinomatu. Adresa peněženky je číslo, které si nezapamatujete. Pro účely platby jej kopírujete přes schránku Ctrl+C Ctrl+V, případně si necháte vytvořit QR kód.

screenshot-2018-01-18-01-32-52
Virtuální peněženka

Nejjistějším a nejrobustnějším řešením je oficiální aplikace Bitcoin Core, která vám na počítač stáhne úplně celý blockchain. Ten má v současnosti asi 160 GB, takže nejde o řešení pro každého. Peněženku můžete mít i v mobilu, i pro něj je mnoho aplikací. Důležité je peněženku zálohovat. Na to stačí jeden malý soubor, který si někam dobře schováte. Záloha je vlastně přístup do konkrétní peněženky. Kolik je v ní Bitcoinů je naopak informace uložená v blockchainu.

trezor
Hardwarová peněženka Trezor

Kromě běžné aplikace jsou dobré zkušenosti s hardwarovými peněženkami. Třeba český výrobek Trezor, ale za něj už musíte zaplatit (asi 2900 Kč).

Jak na Bitcoinu vydělat

Platba v bitcoinech není okamžitá, ale chvíli trvá. Transakci musí zkontrolovat a potvrdit určité množství uzlů v síti. Za to se platí malý poplatek, a pokud byste rádi rychlejší potvrzení, poplatek bývá větší.

screenshot-2018-01-13-23-09-04
Kolísavý kurz BTC. Teď už je hodnota zase určitě někde jinde

Máte tedy nakoupené Bitcoiny, či spíše nějaké setinky Bitcoinu a co teď s tím. Pokud vás to baví, sledujte burzu, výkyvy kurzu a obchodujte. Můžete Bitcoiny měnit na jiné kryptoměny a zase zpátky, můžete je prodat za běžnou měnu. A prodat je můžete i přímo vašemu sousedovi bez účasti jakékoliv burzy. Pouze v případě, že tím docílíte nějakého zisku, měli byste správně odvést daň.

Jak koupit Bitcoin a jak na něm vydělat: Stručný návod pro úplné začátečníky
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlas/ů

71 KOMENTÁŘE

 1. Tomu se rika s krizkem po funuse vydat clanek presne ve chvili, kdy bitcoin padl o 50% ceny dolu. Ikdyz tezko rict, pokud se najde dostatecny pocet idiotu, kteri se nechaji zlakat a do rozjeteho vlaku s konecnou u pyramid naskoci, muze hra pokracovat dal. Pokud ne a dalsi lidi se uz oskubat nenechaji, bude do mesice pokoj nejen od bitcoinu.

 2. Moc hezký clickbait titulek 🙂 Když jsem ho viděl, tak jsem si říkal, že Cnews má asi nějaká zázračný postup, jak na Bitcoinu vydělat a chce se s námi o to podělit. A dostal jsem v posledních 4 řádcích přesně to, co jsem čekal = vůbec nic 🙂

  Pokud to má být pro začátečníky, tak mělo být vysvětleno, co ti Bitcoin vůbec je a základní principy (silně zjednodušeně).

  PS: Neumím psát články a nejsem novinář, ale připadá mi zvláštní mít nadpis „Jak vytěžit Bitcoin“ až po části textu, kde se to probírá

 3. Poslední dny se tady (a nejen tady) dost mluví o tom že letadlo jménem X coin pomalu přistává. Kde je tady ten velkotěžař Azrael s vystudovanou VŠE, co na svých pěti grafikách v přepravce od zeleniny, už dávno splnil a ještě překročil, aby všem „nevěřícím“ uštědřil další přednášku, jak sice všude od Patrie po Bloomberg píšou že to jde do haj*lu, ale on má příjmy čím dál gigantičtější vývar, bo on „tomu rozumí“? 😀

 4. Chtěl bych vás varovat před zprostředkovatelem nákupu coinbase, která je zde uvedená. Mají nějaké problémy a platby mi nepotvrdili a to je to už tam týden. Poslal jsem tam jen na zkoušku 26Kč (1euro) a nic. Takže pozor na ně! Zatím jim nevěřím.

    • Koukám že máš na všechno odpověď. 🙂 V případě Coinbase je tvoje hláška je prakticky stejnýho významu, jako kdybys řekl, že Komerční banka je bezpečná na uložení peněz, dokud si je jeden ze zaměstnanců nepřivlastní. 🙂

     Narozdíl od jiných směnáren se totiž Coinbase nachází na území USA, má licenci a je plně pod dohledem amerických finančních orgánů. Je pochopitelně pojištěna.
     Proto píšu to co píšu.

  • Já taky souhlasím s tím, že právě Coinbase je jedna z těch spolehlivějších, i proto to byla první burza, kde jsem zaregistroval a začal nakupovat, přestože ty poplatky nejsou zrovna největší. Já to ale vnímám tak, že je lepší dát něco více za poplatky, ale mít větší jistotu, že se mu ty prachy do toho vložené někde neztratí v nějakém podvodu, někdo je vykrade apod….Myslím, že největším problémem u Coinbase jsou však SEPA převody. Tady je krátká recenze a hlavně dole v komentářích zkušenosti lidí s převody.
   https://opcebinarni.com/recenze/coinbase/
   Takže tady jen platby kartou a dával bych si pozor, jestli se tohle neděje i u dalších směnáren!

   Postupem času, když se o to člověk začne více zajímat a více to vychytá, rozhodně existují další (relativně) spolehlivé burzy/směnárny, co si účtují menší poplatky. Já ba naopak zase nevěřím Bitstamp, která už svých problému zažila dost a jejich proces registrace trvá měsíce…
   Tady jsou některé další preferované i s určitým návodem, jak je vybírat
   https://www.zive.cz/clanky/jak-vybrat-kryptomenovou-burzu-a-zacit-obchodovat-nejen-s-bitcoinem/sc-3-a-192066/default.aspx#part=1

 5. Milý Zanne, kdybys nebyl debilem a řídil se mýma radama, měl bys už taky na účtu pár set tisíc euro jako já. Jen pro jistotu, aby se nazapomnělo:
  Radil jsem neprodávat Eth po $300 a počkat na $1000+, nikdo mi nevěřil, vyplnilo se do puntíku.
  https://www.cnews.cz/uz-zdroje-se-vyrabi-specialne-pro-tezbu-kryptomen-fsp-uvadi-2000w-model-pro-16-grafik/#comment-178713

  Radil jsem shortnout Ripple, když byl na maximu – tj 4.1.2018:
  https://www.cnews.cz/vyrobci-udajne-chystaji-dalsi-zdrazeni-grafickych-karet-v-mainstreamu-highendu/#comment-180543
  Vyplnilo se do puntíku, svezl jsem se dolů z $3,5 na $1, short na Bitfinexu s maximální 3,3x pákou (leverage). Tzn z mých cca 125.000,- Kč na tento short je bezmála 1,5 mil. Škoda, že jsem ho nedal za víc.

  Pokud jste zapšknutí hejteři a jste přesvědčení, že BTC je letadlo co padá k zemi, tak ho zashortujte. Můžete vydělat miliony na poklesu. Ale to by někdo z vás musel o obchodování vědět něco víc než pár tlachů z hospody. 😀

 6. Mě by spíš zajímalo, jak bitcoin zdanit. Protože já jsem si vesele trejdoval na burze a teď jsem zjistil, že jako nepodnikající fyzická osoba musím zdanit veškeré ziskové transakce a nemohu si odečíst ty prodělečné. Takže daně budou větší než celá hodnota bitcoinu na účtu. Navíc rozšifrovat altcoinové transakce mezi sebou a převést je na dolary bude oříšek.

 7. Ono to se skutečnou důvěrou ve virtuální měny nebude horké asi ani u těch úspěšných, jelikož se zásadně chlubí výsledky svých operací ve „fiat měně“. Při krátko/středně/dlouhodobé neotřesitelné důvěře ve virtuální měny bych očekával, že dotyčná osoba nebude mít jine disponibilní prostředky než ty virtuální (proč vůbec riskovat s klasickou inflační centrálně řízenou měnou).

 8. Když čtu ty komentáře, tak některým lidem není pomoci. Ale mám tedy obavy, že by někteří takoví byli schopní prodělat, snad i kdyby bývali začali s krypto tradovat před rokem. 😀

  Já jsem v krypto nováček, obchoduji méně jak 2 měsíce. Ale o to až tak nejde, jde o to rozumnět trochu trhu.
  Absolutní amatér pohoří na jakékoli burze. Kdo ani neví co je to bear a bull market, support a resistance, že by se měl alespoň občas jistit stop-loss orderama, sledovat trochu změny v order booku, volume…..natož, že existuje něco jako technické analýzy, které když neumím dělat, tak jim musím alespoň rozumět a hledat si je na webu (no, dost těžko najít nějaké kvalitní), tak takový člověk pak dopadne tím hůř, čím víc bude chtít něco překupovat. Bude prodávat v panice a nakupovat na vrcholu.

  • To jsi nám to nandal Zanne.. 🙂 Tohle video koluje na netu už xx let a viděl ho dávno každej. Já ze sebe nikdy nedělal velkofarmáře, naopak jsem vždycky psal kolik karet mám. Tyhle čínský velkofarmy jsem znal v době, když ty jsi ještě sral do nočníku a o Bitcoinu jsi neměl ani tucha.
   Závist je sviňa. 😀

   • Tak já jsem to nenandal „nám“ ale tobě a když to video koluje po netu XX let (a v tom máš pravdu, já jasně uvedl že je to příklad, což ty jsi obligatně nepochopil, čemu se divím … ) tak už bys měl vědět že tvých 5 grafik v přepravce od brambor jednak není farma (to je zase jenom tvoje megalomanie a velkohubost) a druhá se s tím dá „vytěžit“ akorát velké hovno, na což každému stačí selský rozum, což už tady nechápeš jenom ty a Crha, jinak všichni ostatní už z tebe mají akorát srandu fakulto 😂 A co ti mám závidět? Účet za elektřinu a nebo žes s tímhle IQ dávno nezahynul hlady? 😂 S*r na to, obhospodařuj si svůj zahonek (sorry, farmu) a dal si žij ve sladkem nevědomí, království nebeské bude patřit chudým duchem a ty stojíš jednoznačně v první linii 😂 Jo a mimochodem já do nočníku sral v rannych sedmdesátých, tebe šacuju podle hlouposti a naivita, tak na pozdní osmdesatky, tož si utři nos a soupeř nohama když se dospělí baví 😆

    • Pět karet opravdu nemám Zanne. Zahořklost a závist z tvého příspěvku přímo čiší. 😀 Každý smajlík jedna slza uplakánka Zanna. Moc se bavím..

     Ano, uznávám, že tu provokuju lidi jako jsi ty a ostatní hejtři. Baví mě, jak už tu roky píšete jak letadlo BTC padá k zemi. Zjevně se mi to daří. A zatímco uplakánci a závistivci jako Zann jen brečí, plno chytřejších lidí, co se nebojí využít příležitosti si hraje na burze nebo těží a vydělává slušné peníze. Nejvtipnější je, že tihle uplakánci se vzpamatují až bude BTC na $100k a pak si řeknou, safra, tak já to taky koupím. 😀 To už je takový koloběh života..

     Posílám ti pozdrav z burzy i s věnováním, ať víš jaké peníze tam točím.
     Závistivcům zdar! 😀
     https://i.imgur.com/ELjZBN0.jpg