Jak má vypadat ideální cloud? Jako SkyDrive, Dropbox a iCloud dohromady

0

Microsoft na svém blogu popisuje, jak by mělo vypadat ideální cloudové úložiště. Udělal průzkum, co uživatelé nejvíce požadují a podle toho možná přizpůsobí i svůj SkyDrive, jež spustil už před čtyřmi lety a který s několika obměnami funguje stejně až doposud.

Popisuje, že dnes existují tři druhy osobních cloudů:

 • File clouds – tradiční internetové úložiště souborů a složek, jako je Dropbox, Windows Live Mesh nebo SkyDrive. Umístit do něj můžete cokoliv, takový soubor pak lze sdílet s uživateli místo přílohy e-mailu.
 • Device clouds – slouží pro zálohování a synchronizaci jen určitých souborů (formátů) a zařízení. Typickým příkladem je uzavřený Apple iCloud.
 • App clouds – vlastní úložiště jednotlivých webových aplikací. Zde se řadí třeba Google Docs nebo poznámkovník Evernote. Existují ještě zvláštní typy cloudu, za které platíte, ale zároveň nevlastníte jejich obsah. To jsou třeba různé půjčovny videí a hudby.

Typický uživatel cloudu

Podle výzkumu je uživatelů cloudu ještě málo a někteří řeší věci příliš komplikovaně (nebo nemají vhodné řešení). Běžný uživatel má asi 8000 fotografií z nichž 22 % má uloženo online (SkyDrive, Picasa Web Albums, Flickr, Facebook…). Horší situace je u dokumentů, kdy má průměrný uživatel uloženo asi 500 souborů, ale jen 1 % online.

U specializovanější činností a specifických uživatelů (power users) našel Microsoft ještě další postřehy. Nadšenci do různých zařízení používají ve dvou třetinách případů dva různé operační systémy (mobilní i desktopové), čtvrtina pak tři a více systémů. Jen 8 % pak pouze jediný systém (typicky iCloud a systémy Applu).

Fotografové si zase nejvíce přejí, aby všechny jejich výtvory zůstaly online alespoň měsíc. Takoví mají uloženo až přes 500 GB fotek.

Nejzajímavější je ovšem průzkum u studentů (v USA, VB, Austrálii, Kanadě a Německu). Zjistilo se, že až 35 % případů používají sadu tří těžko slučitelných služeb Gmail (pošta), Docs (dokumenty) a Dropbox (ostatní soubory). Časté jsou i další kombinace, viz obrázek.

Personal Cloud

Jak má vypadat ideální cloud

Z těchto údajů Microsoft vypracoval několik bodů, jak by takové ideální cloudová služba měla vypadat. Musí…

 • být bezpečná, ale zároveň jednoduchá. Třeba tak, aby uživatel plynule použil úložiště místo omezené přílohy e-mailu, aniž by nad tím musel přemýšlet a vyžadovalo to více kroků.
 • mít dobře nastavenou kapacitu. Klíčovým prvkem je nabídnout dostatečný prostor zdarma pro běžné uživatele, ale zároveň musí být možné připlatit si další kapacitu pro náročnější.
 • fungovat na více platformách a systémech od různých výrobců.
 • podporovat především PC. Stále je to nejpoužívanější platforma a hlavní centrum tvorby obsahu.
 • spolupracovat s důležitými aplikacemi, aby se v jednom úložišti mohlo používat více programů/služeb a zbytečně se neduplikovaly soubory (k jedné obrazové galerii přistoupí více správců fotek apod.).
 • nabídnout funkce pro sdílení a spolupráci více uživatelů současně.

Skoro to vypadá jako reklama na Windows Live SkyDrive, jež téměř všechny tyto body splňuje. Jenže ani Microsoft ani uživatelé nejsou se současnou podobnou SkyDrive spokojeni.

Jak může nový SkyDrive vypadat

Redmondští to přímo nepřiznávají, ale nový SkyDrive se blíží. Očekává se velký update Windows Live Essentials, online služeb a příští rok dorazí Windows 8. SkyDrive by toto vše měl propojit. Microsoft teď sbírá nápady, co by mohli přidat a změnit.

Zmiňují třeba omezenou velikost souborů. I když ve SkyDrive může být uloženo zdarma až 25 GB dat, soubor může mít maximálně 100 MB. To je dost na fotografie, ale málo na větší balík ZIP, video apod.

Druhým problémem je, že lze v tuto chvíli synchronizovat (v Meshi) pouze složky, nikoliv jednotlivé soubory.

Některým také vadí horší správa souborů na webu, protože chybí zatržítka, nelze dělat více věcí současně apod.

Statistiky SkyDrive

Každý měsíc…

 • ukládá svůj obsah do SkyDrive 17 milionů uživatelů (Hotmail má přitom přes 350 milionů uživatelů).
 • je uloženo 360 milionů souborů.
 • se ke SkyDrive připojí 5 milionů zařízení.

Minimálně slabý poměr uživatelů Hotmailu a SkyDrive určitě dělá Ballmerovi na čele vrásky. Ale Microsoft chce na SkyDrive dostat i vysokoškolské studenty. Pouze méně než 10 % z nich uvažuje o SkyDrive jako možném úložišti pro své dokumenty.

Mesh

Co může SkyDrive zlepšit

Microsoft neřekl všechny kroky, které chystá učinit. Proto se jako uživatel dovolím vypíchnout pár nápadů, které má třeba Dropbox či iCloud nebo které mi na SkyDrive vadí.

1. Zbytečně komplikované tříštění SkyDrive a Meshe. SkyDrive slouží jako úložna pro dokumenty, videa a fotografie, kde mají přístup aplikace Windows Live Essentials a Windows Phone, případně lze soubory spravovat na webu. Mesh slouží jako synchronizační platforma pro libovolné soubory (jako Dropbox), ale funguje pouze ve Windows Vista/7 a Mac OS X. Ke souborům ale lze přistupovat i z webového SkyDrive. Mesh má kapacitu 5 GB, SkyDrive 25 GB.

Nikdo neví, co je co, stále zde visí pachuť z předchozího Meshe, který se uměl spojit i s mobily, nabízel vzdálenou plochu a jiné funkce. Možná si ještě pamatujete Windows Live FolderShare a Sync, které nakonec Mesh nahradil. Zkrátka pořád stejné aplikace se jmenují jinak. Už to chce udělat tlustou čáru a začít znovu, přehledněji.

2. Mesh úplně ignoruje mobilní platformy. Pochopil bych to u Androidu a iOS, ale proč nepodporuje ani Windows Phone?

3. SkyDrive na webu stále vyžaduje Silverlight, dnes dokáže funkce pro vkládání více souborů najednou a drag&drop zvládnout i HTML5.

4. Soubory ve SkyDrive není možné jednoduše sdílet třeba na Twitteru nebo Facebooku. Chybí kouzelné tlačítko, jež vloží obrázek přímo do příspěvku.

5. Vytvořené odkazy k souborům mají hloupé adresy. Např. https://skydrive.live.com/redir.aspx?cid=49beec85de182973&page=play&resid=49BEEC85DE182973!111&authkey=oRhVGDzjOBs%24

6. Přímo na webu chybí indikátor toho, kolik ještě zbývá volného místa v úložišti.

7. SkyDrive (Mesh) nedokáže synchronizovat nastavení aplikací a systému v mobilu ani na desktopu. Tedy kromě záložek Internet Exploreru a šablon, slovníků nebo podpisů Office.

Další body doufám vypíchnete v diskuzi.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!