Jak mě Internet Explorer 9 zase nepotěšil

0
Zdroj: Cnews

Když už mi v mailu přistála tiskovka, tak jsem Internet Explorer 9 RC1 tedy vyzkoušel. Po spuštění člověk ocení následování příkladu Chrome nebo Opery a minimalizování výšky horních nástrojových lišt, adresního řádku apod. Mě ale samozřejmě nejvíce zajímalo, jak v něm bude vypadat ExtraHardware.

A bohužel jsem si opět musel zanadávat. Přestává mi připadat normální, aby co verze, to nějaké změny ve vykreslování a bohužel ani zapadnutí mezi ostatní prohlížeče se nechová.

EHW bylo odladěno tak, aby na titulce vše alespoň pod Windows a s běžnou sadou písem (+ při standardním dpi) na pixel sedělo ve všech majoritních prohlížečích (v pořadí Firefox, Opera, Chrome a Internet Explorer 7 a 8). Víme tedy, jak dlouhé mohou být nadpisy, aby se nerozsekly na dva řádky, víme to o perexech, u agregačních boxů máme nastaveno automatické zkracování, na pixel přesně děláme ikony u článků. Na titulce EHW je toho spousta, přitom hlavně na výšku není typicky místa na rozdávání a něco jako vzdušný a flexibilní design nepřipadá v úvahu. To raději po odeslání článku ještě hledáme, kde sebrat nějaké to slůvko v nadpisu nebo perexu, jen aby se první vešel na řádek a druhý jmenovaný max. na čtyři. A teď si přijde Internet Explorer 9 a písmo Tahoma je najednou výrazně širší (nebo má jiný kerning, blíže jsem nezkoumal). Každopádně je ošklivější a hlavně už teď vidím některé perexy roztažené na pátý řádek.

Dobře, je to možná tou GPU akcelerací (Direct2D), zkusím ji vypnout. Bohužel, ani po restartu změna bohužel veškerá žádná.

Mimochodem, s Radeonem HD 6970 vypadá při používání IE 9 se zapnout GPU akcelerací pod Vista Aero graf vytížení GPU nějak takto (mám pocit, že podobné občasné využití GPU jsou k vidění při běžném běhu DWM):

Zkoušel jsem také možnosti písem v nastavení IE 9, ty jsou však opravdu „široké“. Možná je ještě někde zahrabáno něco, čeho jsem si nevšiml – už pár verzí používám IE pouze pro občasnou kontrolu, že jsou v něm naše weby v pořádku.

Také nápověda je s nimi perfektně propojena, no, možná to bude chtít kandidáta na vydání číslo dvě (a třeba tři, čtyři…):

Trochu ještě odbočím: víte někdo, proč by 64bitová verze Internet Exploreru nemohla být výchozím prohlížečem?

Ohodnoťte tento článek!